Anxietate, Atacuri de panica

28-03-2018
Mara456
Nu este medic/terapeut
Mara456
Buna ziua numele meu este Mara am 19 ani și sufăr de atacuri de panica.Cosmarul meu începe in urma cu 2 luni când eram in oraș cu prietenii mei la un restaurant.La un moment dat a început sa mi se facă rău, simțeau ca îmi este foarte cald ca nu mai am aer, efectiv totul in jurul meu părea straniu, ciudat, simțeau ca nu îmi mai pot controla corpul și vorbele, simțeau ca totul este ireal.Era pentru prima data in viața mea când aveam aceasta senzație înfricoșătoare.Timp de aceste luni am devenit obsedată de problema mea, de aceasta senzație de irealitatea ca și cum m as afla intr un vis, ca va urma sa înnebunesc, ca nu îmi mai pot controla gândurile și aceasta obsesie îmi va copleși viața, ma va schimba in mod negativ.Efectiv nu știu ce sa mai fac sunt foarte derutata atacurile de panica au loc mai mereu, simt acea agitație continua și nu reușesc sa ma relaxez.Cum se poate rezolva aceasta problema?
2 comentarii
0
29-03-2018, ora 07:33
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună dimineața!
Evaluare psihologică la un psiholog clinician cu experiență, în urma căreia vei urma un program de intervenție personalizat la psiholog și vei merge dacă e nevoie pentru medicație la psihiatru. Rezultate mai rapide și de lungă durată se obțin combinând medicația cu psihoterapia.
0
05-04-2018, ora 12:43
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Cum ai avut aceasta senzatie de ireal, poate nu strica sa incepi cu o discutie cu un medic psihiatru, pentru a evalua daca nu e cazul sa incepi un tratament medicamentos. Incepe dupa aceea sesiunile de psihoterapie

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul