Anxietate, atacuri de panica, depresie

30-08-2017
Morsa
Nu este medic/terapeut
Morsa
Ma intereseaza daca Gabaran este bun pentru oscilatii afective si anxietate. Face cumva parte din grupa benzodiazepinelor?
10 comentarii
1
30-08-2017, ora 13:03
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună ziua!

Grupul benzodiazepinelor include: bromazepam, oxazepam, diazepam, clordiazepoxid.

Gabaran apartine unui grup de medicamente utilizate pentru tratarea epilepsiei si a durerii neuropatice periferice (dureri de lunga durata determinate de afectiuni ale nervilor).
0
30-08-2017, ora 15:21
Morsa
Nu este medic/terapeut
Morsa
Psihiatrul meu vrea sa mi-l recomande pentru anxietate generalizată si panică si pentru oscilații afective. Mi se pare un medicament periculos si care nu are legatura cu ce am eu.
0
30-08-2017, ora 17:04
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua, va recomand calduros o a doua opinie medicala
0
30-08-2017, ora 23:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Poate fi folosit si ca stabilizator de dispozitie.
1
31-08-2017, ora 07:36
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună dimineața!
Pentru mai multă siguranță consultați și alt psihiatru.
0
31-08-2017, ora 14:17
Morsa
Nu este medic/terapeut
Morsa
Am consultat 2 psihiatri, intr-adevar este folosit ca stabilizator de dispozitie. Dar mi-e frica ca imi va da sedare. Deja c-am sunt leguma.Tratamentul meu este: Rispolept 3 ml, Mirtazapina 30 mg, Rivotril 1 mg, toate seara si acum mi se va adauga Gabaran 300 mg. Diagnosticul este depresie atipica. Nu stiu ce sa fac. De azi am inceput munca. Am si probleme cu pulsul mare.
1
31-08-2017, ora 16:31
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Ați făcut și psihoterapie? De obicei medicația combinată cu psihoterapie dă rezultate mai rapide.
Medicația rezolvă problemele pe moment, dar făcând psihoterapie obțineți rezultate pe termen lung, pentru că învățați să interpretați rațional situațiile întâlnite și vă găsiți resurse pentru a le gestiona. În depresie rezultate bune se obțin prin terapia cognitiv-comportamentală.
0
31-08-2017, ora 17:07
Morsa
Nu este medic/terapeut
Morsa
Am facut. Dar mai rau m-au intors pe dos. Si nu imi gasesc psihologul potrivit. Iar de un an am schimbat 3 tratamente si acum sunt in impas, nu ma mai inteleg nici cu psihiatrul si nu stiu la ce medic sa ma duc. Iar nici macar familia nu ma intelege, m-am izolat total si nu stiu cum voi face fata la munca, pentru ca sunt foarte, foarte obosita.Daca imi voi pierde serviciul, cred ca ma voi sinucide.
0
31-08-2017, ora 18:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Oboseala e efect secundar de la medicamente. Vorbeste cu medicul tau sau cu alt medic, poate iti mai micsoreaza dozele sau schimba tratamentul. Nu trebuie sa te gandesti sa te sinucizi daca nu faci fata la serviciu. Te poti pensiona o perioada pe caz de boala pina te pui pe picioare.
1
31-08-2017, ora 21:01
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Caută pe internet:
1) pe site-ul Dr. Radu Vraști - COLECTIA AJUTA-TE SINGUR – Nr. 1 Dr. RADU VRASTI
AJUTA-TE SINGUR IN CAZ DE ATAC DE PANICA:“VERONICA”
2) Brian Tracy- Schimbând găndirea îți schimbi viața

Citindu-le, vei realiza că modul de gândire și percepție joacă un rol important în declanșarea tulburărilor anxios-depresive.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: