Anxietate, atacuri de panica - Schimbarea antidepresivului. | Forumul Medical ROmedic

Anxietate, atacuri de panica - Schimbarea antidepresivului.

12-11-2014
dstf
Nu este medic/terapeut
dstf
Buna Seara. Va scriu aceste randuri cu gandul ca nu sunt singurul care trece prin aceste simptome, si cineva care a trecut si s-a vindecat de aceste stari ma poate ajuta.
Povestea mea a inceput acum 4 ani si ceva cu un atac de panica, de atunci viata mea s-a schimbat radical. Au fost ani in care mi-am cautat rezolvarea in psihiatri, biserici, psihologi, naturisti, bioenergiticieni, fel si fel de analize, RMN cerebral, Holter la inima, toate bune, dar eu tot rau. Deoarece nu ma simteam bine cu niciun tratament, in 2011 m-am internat la Spitalul Alexandru Obregia, pentru tarament. Mi-era frica sa mai ies din casa singur, ma incuiasem de tot. Dupa acea internare am fost o un sombambul care mergea cu ochii inchisi prin casa, dar eu eram trez. Sa zic ca dupa vreo 2-3 luni, mi s-a ameliorat starea de depresie in care traiam, dar anxietatea si acum este in mine. Nici nu stiu cum, dar am reusit sa nu mai fiu depresiv, am reusit sa iau permisul de conducere(2012)- poate unii spun ca nu am nimic, daca am reusit sa imi iau permisul, dar ce este in mintea mea si corpul meu, numai cei suferinzi ca noi poate intelege- si bacul(2013). De cand am luat permisul au inceput si vizitele singur cu masina la camera de garda cea mai apropiata de mine, la inceput erau mai rare, dar de un an, au fost luni de zile in care ma duceam saptamanal, deoarece faceam atac de panica, sau daca nu faceam atac de panica, ma simteam rau - durere in piept, ameteli - o frica intensa ca o sa mor. Un EKG bun si un calciu intravenos, cam astea erau rezultatele dupa vizita la camera de garda, si evident, o stare psihica mult mai buna. Acum, sincer, mi-e rusine sa mai merg acolo. Toate asistentele sunt invatate cu mine, cand ma duc : Iar a venit baiatul cu atac de panica, mi-au spus ca in felul asta o sa ma trimita la nebuni.In fine...In afara tratamentelor care le-am folosit de-a lungu timpului, am ramas cu seroxat de 4 ani de zile. In tot acest timp m-am confruntat cu o oboseala exagerata, stari de anxietate, n-am mai facut sport de niciun fel pentru ca faceam atac de panica, dar in ultimul timp aceste stari se accentuase din ce in ce mai rau. Am decis sa merg la un medic tot de la spitalul Obregia pentru a-mi schimba medicatia, deoarece seroxatul ( luam unul pe zi/20mg ) simteam ca nu isi mai face niciun efect, ca il iau degeaba. Asta s-a intamplat acum 6 zile, mai exact pe 6 nov 2014. Doctorita de acolo mi-a dat zoloft, 2/zi, si spitomin, 1/zi. Ce m-a facut pe mine sa scriu aici este ca de cand am scimbat medicatia ma simt foarte nasol. Simt nevoia de seroxat( stiu asta ca se mai intampla cateodata sa nu il iau in ziua respectiva si simteam niste stari fizice urate ), am sunat doctora sa-i spun si a zis ca nu crede ca eu simt nevoia de seroxat, si ca ne vedem la control peste 2 saptamani. Pai bun...daca teoretic nu ar trebui sa simt nevoia de el, asta inseamna ca eu am sunat-o doar asa ca nu aveam ce face, si sa o mint?! Ma simt depresiv, ca atunci la inceput, stau la curte si am incercat sa fac activitati pe care le faceam si inainte sa schimb tratamentul si nu mai pot, simt ca nu mai vad bine, ameteli, o oboseala in corp, in piept, mai ales daca fac cel mai mic efort...Nu ma gandesc la altceva decat ca o sa mor...E normal sa ma simt asa la schimbarea tratamentului?Sa mai simt nevoia de seroxat? Sa ma simt atat de slabit fizic..Mi-e frica sa mai ma bucur, nu stiu ce mai inseamna cuvantul relaxare, odihna, in mintea mea nu e altceva, decat ca eu o sa fac vreun infract, sau orice altceva si o sa mor..
Am incercat sa fac un rezumat la toata povestea mea, ca daca ma apucam sa scriu tot ce am trait in acesti 4 ani, nu-mi ajungea pana maine dimineata ! :))
6 comentarii
0
13-11-2014, ora 14:36
clepsidra2
Nu este medic/terapeut
clepsidra2
eu am scapat definitiv de atacuri de panica cu putin solian si cu coaxil, desi cred ca sti ca solian este un antipsihotic, asa ca poate vei mai avea de tras pana sa gasesti ceva sa-ti foloseasca.
0
14-11-2014, ora 18:00
mir2211
Nu este medic/terapeut
mir2211
Buna dstf..din pacate sieu sufar de f multi ani de sindrom depresiv anxios sever...am incercat multe antidepresive..este un tip care scrie pe forum, Stevens care a spus ca putina lume suporta sertralina, nici mie nu mi a facut bine...incearca sa mergi cu cipralex.se pare ca i mai suportabil...daca medicul e unul distant si rece te rog sa l schimbi..sunt doctori tineri care nu s plictisiti
0
14-11-2014, ora 18:45
dstf
Nu este medic/terapeut
dstf
Sincer, mi s-a mai obisnuit corpul cu medicamentul. Nu mai sunt in starea aceea de convalescenta din primele zile, dar anxietatea, gandurile negative tot persista :|...
0
23-12-2014, ora 08:59
cristina maria dima
Nu este medic/terapeut
cristina maria dima
Si eu am trecut timp de 6 ani jumate prin atacuri de panica, anxietate generalizata si fobii dar acum 7 lumi m-am vindecat TOTAL! Pt ca am urmat un tratament medicamentos adecvat care m-a pus pe picioare! Daca diriti, puteti sa-mi scrieti!
Cristina
0
30-12-2014, ora 18:32
cristina maria dima
Nu este medic/terapeut
cristina maria dima
Dstf, ti-am scris un mesaj privat! Citeste-l!
Cristina
0
21-03-2015, ora 19:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ dstf

Cum te mai simti ? Ai reusit sa te adaptezi complet la tratament ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul