Anxietate cu atacuri de panica si depersonalizare. | Forumul Medical ROmedic

Anxietate cu atacuri de panica si depersonalizare.

2153 comentarii 1 2 ..... 678 ..... 71 72 ÃŽnainte ›
0
07-01-2011, ora 16:40
leicester
Nu este medic/terapeut
leicester
Nu stiu ce sa mai fac, starea asta de ireal ma domina in permanenta, si mi se accentueaza din ce in ce...Ma face sa cred cca ce vad sunt locuri care nu le-am mai vazut...ma face sa ma simt rau, MA FACE SA CRED CA MOR.La psihiatru am fost, chiar la 3.
la primu am fost in vara care mi-a recomandat floxetina, care nu mi-a mers bine, m-a luat starea asta.
Al doilea mi-a dat Serlift+bromazepam+diazepam..toti s-au mirat cand au auzit ce mi-a dat, a zis ca o sa fiui o leguma daca il iau, nu l-am luat...
l-am luat pe cel de-al treilea, cipralexul care il iau de aporx 2 luni si nu ma simt bine deloc.Ce sa mai incerc?
Am facut si 5 sedinte la psiholog, degeaba, fiindca nu m-au ajutat pana acum cu nimic, tot aceleasi stari le am tot frica de moarte...pana acum am cheltuit 400 de RON cu psihologul, nu stiu daca sa mai countiu sau nu...
Daca ar fi sa fac un total cu ce am consumat investigandu-ma de cand am atacurile de panica cred ca se ridica la 30 de milioane...RMN, holter.multe multe.
Vreau sa imi spune-ti va rog mult.Ce e cu starea asta???cunoaste-ti pe cineva care a avut-o?s-a vindecat???am auzit ca sunt afectati nervii centrali...starea asta ma face sa cred ca mor, daca n-as avea-o si mi-as face niste analize si sunt bune, cred ca as fi mult mai linistit..dar nu mult timp..
0
07-01-2011, ora 18:04
leicester
Nu este medic/terapeut
leicester
Daca citesti si posturile mele d-le Mr.Nick te rog sa ma ajuti cu cateva sfaturi, am vazut ca te pricepi, cunosti multi oamne care au trecut prin asta.:)
0
07-01-2011, ora 18:34
marinescugabriel79
Nu este medic/terapeut
marinescugabriel79
Dr T de la ce poate sa apara problema asta a mea
0
07-01-2011, ora 19:40
leicester
Nu este medic/terapeut
leicester
Inca o chestie care ma speriat foarte tare.A vrut mama sa iasa afara si ma intreaba " cine a incuiat usa?"Tata doarme, mama tocami iesa, sormea nu e acasa, eu am incuiat-o, dar nu mai imi aduc aminte de asta.Cand am auzit, m-am speriat, pentru ca nu stiam ca am incuiat-o eu, nu-mi aduc aminte, am fost afara, dar nu stiam ca am incuiat usa :(
0
07-01-2011, ora 20:09
virgula
Nu este medic/terapeut
virgula
:( ...si mie imi pare rau, Stefane...O sa treaca pana la urma, pui
0
08-01-2011, ora 01:14
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@Stefan: nu te mai automed9ica cu vitamine si magneziu efervescent, sunt excitante si pot accentua anxietatea.
Care e imbecilul care a spus ca vei fi leguma de la acele medicamente? Tu sa asculti de medici si nu de idioti. Asta e tratament foarte bun pe ce ai tu, iar dupa o luna iti scotea bromazepamul si diazepamul si ramanea doar Serliftul care iti facea extrem de bine. E o schema care la cazuri ca ale tale cu anxietate asa grava o prescriu si eu. Nu erai leguma, ci adormit cateva zile pana isi facea efectul tratamentul, dupa care erai calm.dar nu leguma. Se scoteau benzodiazepinele si ramanea sertralina care corecteaza de minune anxietatea.
Eu trag concluzia ca iti place sa fi asa, asadar nu te mai tot plange pentru ca plictisesti oamenii de aici, daca intelegi sa iei tratamentul e BINE, daca nu il iei, NU MAI TOT POSTA CA NU TE SIMTI BINE, PENTRU CA NU E ASA...iti place starea asta.

Psihologul la ce ai tu e apa dfe ploaie, banbi aruncati in vant; terapia psiholo0gica nu ajuta deloc, pentru ca defectul la astfel de boli sta in substante chimice si nu in probleme de logica.

Ma intrebi daca cunosc personal pe cineva care a avut-o. raspunsul este DA.un DA foarte mare pentru ca eu in timpul facultatii am avut exact aceleasi simptome ca si tine care nu au trecut decat cu tratament similar cu ce ti s-a prescris tie (in speta la tine Serlift+bromazepam+diazepam). Cu aproximativ 50 RON ti-ai rezolva problema.

Nu sunt afectati nervii deloc, ci mai grav...e creierul afectat, iar dupa atata timp cat nu ai luat tratament, sunt sceptic in ceea ce priveste ca nu il vei lua o foarte mare perioada de timp.

Stefane, acesta e ultimul meu post la subiectul tau, sincer nu ma mai intereseaza cum te simti daca nu te tratezi.

@marinescugabriel79 Problema este data de un dezechilibru al unui neurotransimtator numit serotonina (5-hidroxitriptamina) care scade in creier afectand gandirea si creand obsesii si/sau depresie; factorul genetic poarta o mare vina pentru ceste tulburtari, care insa sunt tratabile. Factorul declansator este stress-ul prelungit care produce tulburari de panica si anxietate si se manifesta ca atunci cand apare o sperietura din diverse cauze. De exemplu un om e speriat si ii creste adrenalina, i se accelereaza pulsul, se ascut simturile etc atunci cand infrunta un mare pericol (de exemplu e amenintat cu moartea, sau alt pericol iminent apare in fata lui si trebuie infruntat)...asta e un raspuns la un factor stresor imediat, raspuns normal ce dispare odata ce factorul declansator inceteaza sa mai existe = pericolul e depasit.
Ceea ce se petrece in axnietatea generalizata e dat de stress-ul cotidian care se acumuleaza craind in timp starea aceea care apare la o sperietura, crescand agitatia, gandurile negre etc. Creierul (componenta psihica) observa aceste modificari si crede ca sunt date de un anumit pericol ce sta sa apara, si totusi pericolul neaparand, atunci psihicul incepe sa decodeze ganduri obsesive, de obicei urate care provoaca panica...astfel sa isi explixe starea pe care o simte in organism.
Faptul ca se trece brusc de la o stare la alta e cam problematic si necesita un tratament cu un antipsihotic deoarece oscilatiile timice pot fi posibile fenomene ce apar in tulburarea afectiva bipolara (psihoza maniaco-depresiva); trecerea brusca apare in episoadele mixte; sau alte cauze mai urate.

NEAPARAT LUATI TRATAMENTUL SI MERGETI LA CONSULT SPUNAND ABSOLUT TOT CE SIMTITI SI GANDITI.pentru ca poate evolua urat si e pacat.
PS: ce vasta ai?

@Vreau sa traiesc: te contrazic, caci fara tratament nu o sa ii treaca; deja dureaza de prea mult timp.
0
08-01-2011, ora 10:27
gabriela12
Nu este medic/terapeut
gabriela12
Dr T.va rapesc 2 min din timpul d-vs.acum catev a luni dupa o perioada fff mare de stress(servici solicitant, sesiune si licenta si totul a culminat cu pierderea fiului meu vreo 10 min) dupa 2 zile s a declansat, , nebunia, ,.socul postraumatic(fisoane, stari de voma, insomnii...rau fizic si psihic).am luat tratament psihiatric -meprobamat, anxiar, calmepam, coaxil...vreo 4 luni, acum fiind pe scadere... vreo cateva zile nu am fost ok, am avut dureri mari de cap, ameteli, ganduri.ieri(sper si azi)am fost mai bine.


va rog sa mi spuneti, se poate ca diminuare a tratamnetului sa produca asa stari?..de cateva zile iau supradyn si magneziu fiole.am citit recomandarea facuta lui Stefan ca nu s bune.

va multumesc anticipat
0
08-01-2011, ora 11:27
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@gabriela12: Da Gabriela, diminuarea tratamentului poate sa produca asemenea stari care sunt in general tranzitorii, dupa cateva saptamani - chiar o luna sa dispara.

Supradyn-ul si Magneziul sunt putin excitante, mai ales Supradyn-ul (si orice fel de vitamine) si pot da stari de anxietate daca omul are un fond anxios; desigur e bine sa le luam la recomandare medicului, mai ales atunci cand suntem fara anxietate.
0
08-01-2011, ora 12:04
gabriela12
Nu este medic/terapeut
gabriela12
Dr T...multumesc pt respunsul d-vs.azi am terminat tubul de supradyn pe care l-am luat fara recomandare, pt revenirea poftei de mancare(asa am zis eu).magneziul mi l-a recomandat dr dar pastile, eu luand fiole.

adevarat ca la cateva zile de la diminuarea tratamentului au aparut simptomele de care v-am scris, mai ales dureri de cap si ameteli.sper sa treaca asa cum spuneti d-vs

va multumesc mult
0
08-01-2011, ora 12:15
gabriela12
Nu este medic/terapeut
gabriela12
voi ati luat alte suplimente de la palfar care v -au ajutat in perioada mai putin ok???
0
08-01-2011, ora 12:22
leicester
Nu este medic/terapeut
leicester
DrT-Nu stiu de ce ma certi tu atat, cand eu am spus destul de clar in declaratiile mele ca iau tratament pshiatric!!!Uita-te si tu la efectele adverse de la medicamentele alea cand in total cred ca depasesc 50 de cm.Eu doar din cipralex mi-e somn tot timpul, si pun capu pe banca la scoala, pt ca mi-e somn, dar daca luam toate cele 3 medicamente?
Stii, fiecare cu parerea lui:unu imi spune ca a scapat cu rugaciuni, unu imi spune ca a luat medicamente degeaba si s-a vindecat singur, prin autocontrol, unu imi spune ca prin sedinte la psiholog, altu prin nu stiu ce.daia mai ceream pareri...
App, doctora de familie mi-a spus ca o sa fiu o leguma, deoarece are un fiu care a fost tot la fel ca mine, s-a consultat din cap pana in picioare...s-a vindecat cu xanax dar e dependet de el, il ia de 4 ani, si daca nu il ia starile ii reapar...
0
08-01-2011, ora 12:23
leicester
Nu este medic/terapeut
leicester
App...doctora de familie mi-a recomandat magneziu, ca nu prea am... ;)
0
08-01-2011, ora 16:07
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
ÅžStefan: Atunci spor la autocontrol si rugaciuni; depre magneziu credeam ca il iei tu ca asa ai auzit.
Iei Cipralex care din cate se vede nu ajuta, atunci ori se creste doza ori se trece pe alt tratament. Daca luai toate acele 3 medicamente le luai seara si dormeai bine, ziua erai putin mai apatic, insa benzodiazepinele se scoteau dupa o luna si setralina isi facea efectul si te scapa de starile tale care se pare ca iti plac. Doctoritei tale de familie, sa ii spui sa mearga sa mai repete stagiul pe Psihiatrie, si apoi sa isi dea cu parerea despre legume umane. Xanaxul e o benzodiazepina asemenatoare cu cele doua prescrise tie, fiul ei ar fi trebuit sa ia un antidepresiv SSRI si sa scape de Xanax, insa domana doctor se pare ca a prea chiulit cand avea stagii la spitalul de psihiatrie.
0
08-01-2011, ora 20:52
gabriela12
Nu este medic/terapeut
gabriela12
va rog sa mi scrieti daca ati avut simptome asa persistente (dureri de cap, ameteli) cand ati trecut la reducerea tratamnetului.asa ca un schimb de experienta


o seara excelenta va doresc iar tie Stefan.rabdare si sper sa iei deciziile bune

Dr T.multumim de sustinere si va doresc multa sanatate
0
08-01-2011, ora 21:09
leicester
Nu este medic/terapeut
leicester
Gabriela, eu am ameteli in fiecare zi ameteli si dureri de cap...nu stiu ce sa mai fac sa descopar cauza si sa ma vindec.am intrat intr-un cerc vicios, din care nu mai pot sa ies:(
0
08-01-2011, ora 22:22
gabriela12
Nu este medic/terapeut
gabriela12
Stefan.ti am citit mereu postarile...nu stiu ce sa-ti zic si ce sfaturi sa-ti dau.sunt speriata numai la gandul ca ai o varsta asa frageda si ai atatea pb dar pot sa -ti spun asa.ca eu am n-am chef ma duc ma plimb, ies afara cu amicele, incerc sa ma mobilizez cat pot chiar daca n-am chef, chiar adca zic ca n-o sa fac fatza.dar nu ma pot lasa prada
0
08-01-2011, ora 22:27
gabriela12
Nu este medic/terapeut
gabriela12
cateodata am asa o frica nu pot face fatza unui dia;og dar daca ma apuc la , , barfa, , parca imi trece si nu mai bag in seama.nu mai somatizez, pt ca asta e toata treaba dupa parerea mea.somatizam.
eu n am avut asa ameteli sau dureri de cap decat in ultima vreme si m-am gandit ca poate din cauza scaderii tratamentului si ma gandesc ca o-r sa treaca curand...sper...DOAMNE AJUTA


gresesc doctor T ??
0
08-01-2011, ora 22:46
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@Gabriela: eu nu am avut nici un simptom in afara de o usoara anxietate tranzitorie cand am renuntat la tratament, cauta eventual sa iti ocupi timpul cu sport si alte activitati, care astfel sa suplineasca nevoia de medeicamente si sa reduca sevrajul.
0
08-01-2011, ora 23:02
gabriela12
Nu este medic/terapeut
gabriela12
Dr T...eu imi vad de viata mea cam 90 la 100 din ce era...duc copilul la gradii, fac treburi casnice, merg la munca, ies in parc, citesc, fac integrame, ies cu fete;e
0
15-01-2011, ora 11:38
leicester
Nu este medic/terapeut
leicester
Ce mai faceti?Eu tot nu am vesti bune...Aseara am fost la un var la ziua lui, a fost is prieteni de-ai lui, si m-am dat in vorba de discoteca cu unul din ei...a spus ca nu merge ca ia murit tatal acum ceva timp, si l-am intrebat de ce a murit...El mi-a spus ca a murit subit, dintr-un AVC, aveam 44 de ani.Pfff, cand l-am auzit m-a apucat si pe mine frica, ma uitam mereu la maini, adica si acum..sa vad daca s-au invinetit, aveam ameteli, ma intrebam de ce, ma vrificam din cap pana in picioare, de ce imi amortea piciorul...pfff.in fine
tot ieri la ora de matematica, am dat test ca nu aveam creta...:)) si deodata mi s-a pus ceva in gat, un nod, am baut niste apa, si am incercat sa ma calmez, si pana la urma am trecut cu bine peste faza aia...Dar ma tot enerveaza starea aia, parca-s intr-un vis, plecat cu pluta, nu stiu ce sa mai cred.ce sa mai fac.
0
15-01-2011, ora 12:02
leicester
Nu este medic/terapeut
leicester
Aaa, si des intalnita mai e o stare de sufocare, adica ma simt ca nu mai respir suficient, ca nu am aer cat imi trebuie...si asta ma sperie.
si mai ales, cand sunt afara la lumina soarelui, vad cu ochiul stang, pete albe asa care se plimba prin fata ochilui, si puncte pete negre, la controlul oftalmologic nu mi-a gasit nimic, nu stiu de la ce mai sunt si asteaa...
0
15-01-2011, ora 12:29
gabriela12
Nu este medic/terapeut
gabriela12
Stefan, puiule.nu s de la nik.sunt doar somatizari
0
15-01-2011, ora 12:39
leicester
Nu este medic/terapeut
leicester
Adica?somatizari?nu prea inteleg cuvantul asta.
0
15-01-2011, ora 12:53
leicester
Nu este medic/terapeut
leicester
si plus, ma doare capu daca il misc brusc, am luat un agocalmin, si tot nu mi-a trecut, m-am culcat pe la 12 lavaramiu acolo, si m-am trezit la 3 de am plecat acasa, si azi m-am trezit pe la 10.30...nu stiu de ce ma doare capu, mai ales daca stau aplecat si ma ridic, am ameteli si ma doare...
0
15-01-2011, ora 13:15
vasi2012
Nu este medic/terapeut
vasi2012
Ieri dupa mult timp am aflat ca sufar de fobie sociala si nu stiu ce sa fac.. Aceste stari sant insuportabile.. De ani de zile ma lupt cu problema asta si unele batalii le am castigat unele le am pierdut (ocazii profesinale ratate etc); Confruntarile de genul interviu pt un loc de munca sant foarte grele sau orice lucru care m ar scoate prea mult in atentia celor din jur(straini). Imi spun mereu in mintea mea ca "frica" aceasta nu este reala dar nu ma pot controla decat uneori.. Am 24 de ani si nu stiu cat o sa mai rezist sincer.. e foarte greu.. Nu mi dati sfaturi gen mergi la doctor la psiholog etc.. nu cred ca o sa ma duc vreodata sincer.. las id ul meu de mes Vass2012. Sper ca cineva care se confrunta cu problema asta sau cineva care ma poate ajuta sa intre sa vorbim.. cred ca m ar ajuta mult.. Multumesc!
0
15-01-2011, ora 19:51
virgula
Nu este medic/terapeut
virgula
vasi,

Tratamentul fobiei sociale se bazeaza pe psihoterapia de tip comportamental-cognitiv si doar secundar pe medicamente.

Plecand de la premisa ca disfunctia biologica incriminata in fobia sociala este la nivelul serotoninei, atentia cercetatorilor s-a indreptat asupra acelor medicamente care ii regleaza metabolismul. Dintre toti inhibitorii recaptarii de serotonina (SSRI) numai paroxetina (Seroxat, Paxil, Arketis) si-a dovedit eficacitatea. Efectele ei benefice de ameliorare a anxietatii in situatii sociale sunt evidente doar pe durata tratamentului si se adreseaza mai curand pacientilor care se tem ca simptomele anxietatii vor fi remarcate de cei din jur si ii vor pune
in situatii delicate.
Psihoterapia comportamental-cognitiva presupune o abordare integrata a tuturor elementelor care constituie tabloul fobiei sociale cu scopul de a produce o schimbare durabila de comportament (partea comportamentala) si de mod de a gandi (partea cognitiva) despre sine si relatiile sociale. Psihoterapia poate fi individuala sau de grup iar frecventa sedintelor este saptamanala.
Partea comportamentala presupune o evaluare initiala a abilitatilor sociale ale clientului, urmata de insusirea si/sau exersarea lor in situatiile sociale care-i starnesc teama.Abilitatile sociale se insusesc/exerseaza mai intai in sedintele de terapie individuala sau de grup, iar intre sedinte, in situatiile sociale cu care se confrunta clientul in saptamana ce urmeaza. Clientul are ca tema autoevaluarea reactiilor sale, a nivelului de anxietate si a felului in care gandeste in situatiile prin care trece singur, urmand sa discute cu terapeutul dificultatile intampinate.
Partea cognitiva vizeaza, pentru inceput, recunoasterea de catre client a gandurilor disfunctionale care apar la anticiparea si confruntarea cu situatiile temute ( "â„¢o sa ma fac de ras"â„¢, "â„¢ o sa creada ca sunt un prost"â„¢, "â„¢nu voi reusi sa fac fata"â„¢ etc.). Aceste ganduri stau la originea nivelului mare al anxietatii, a tendintei de evitare si a consolidarii imaginii de sine proaste. Ceea ce isi imagineaza clientul ca gandesc cei din jur despre el este daca nu fals, cel putin exagerat. In terapie, clientul este invatat cum sa-si verifice convingerile disfunctionale in diverse situatii si sa descopere singur ca sunt exagerate. In timp, in fata unor argumente solide si verificate, aprecierea propriei prestatii devine mult mai adecvata, anxietatea scade iar imaginea de sine se imbunatateste.

Pentru ca fobia sociala presupune in multe cazuri o predispozitie genetica si biologica iar stress-ul poate creste oricand in viata fiecaruia dintre noi, exista riscul real al unei recaderi. Terapia comportamental-cognitiva ia in considerare acest risc si are o strategie de prevenire a recaderilor. La finalul terapiei se recapituleaza principiile ei generale si se face bilantul tuturor demersurilor care au ajutat clientul sa-si schimbe modul de reactie si de gandire. Tot materialul scris rezultat din terapie ramane clientului care-l poate revedea oricand se confrunta din nou cu aceeasi problema. Singur, de data aceasta, poate aplica ceea ce a invatat ca il ajuta si poate depasi momentele delicate independent de prezenta terapeutului.
.

Deocamdata asta am putut sa fac.
Oare esti prin ceva mai prejos de altii ca sa-ti permiti sa te blochezi in fata lor? Sau poate se strecoara in mintea ta otrava autoacuzarii? Nu o primi! Toti avem motive sa ne credem de nimic la un moment dat - totusi, daca ai puterea de a evita lucrurile de care apoi sa-ti fie rusine - elibereaza-te. ESti acasa in orice loc de pe planeta - si mai mult, esti acceptat si iubit. Iar sufletul tau iti da adevarata valoare.
Sufletul este ceva usor, discret, bland, intelegator, iubitor, ingaduitor.
(orice handicap poate fi depasit cu vointa proprie- este o carte "Bogatia la indeman tuturor" care e minunata; poate sunt si altele )
Succes !
0
15-01-2011, ora 20:46
leicester
Nu este medic/terapeut
leicester
Uoofff.m-am saturat si eu, si cred ca si voi vati saturat de mine cu plangerile mele, dar nu mai pot.
Ma simt, obosit, mi-e frica sa ma culc, ca poate am atac cerebral, deci de asta ma tem cel mai tare, si de atac de cord.Parca ma regasesc in mai toate simptomele atacului cerebral...imi vine sa sun ambulanta, sa ma duc la doctor...am tulburari de vedere, adica am intresia ca se misca obiectele.dar la toate riscurile expuse unui atac cerebral nu ma gasesc...simt presiune in cap, SIMT CA INNEBUNESC!Dupa mine, as tra tot timpu in spital, sa ma verific din cap pana in picioare...ce sa fac sa elimin orice suspiciune???sa stau si eu linistit.:(((
0
15-01-2011, ora 22:18
vasi2012
Nu este medic/terapeut
vasi2012
"Vreau sa traiesc" iti multumesc pt informatiile pe care mi le ai dat si pt incurajare. Faptul ca am aflat ce am ma cam sperie dar macar acuma stiu cam ce trebuie sa fac si stiu cam ce nu trebuie sa fac. Am citit ca alcoolul, cafeaua si tot ce contine cofeina mi ar face rau... ma rog.. de ieri ma tot documentez ;). Cred ca fara un psiholog n am nicio sansa sa scap de problema asta... Sincer nu cred ca o sa scap. Sper ca daca ma duc la psiholog ori sa mi dea cu ceva n cap ori sa mi dea medicamente ceva ca nu mai suport.
Am citit undeva pe un forum cum se discuta despre "anxiosi". Mentalitatea asta de tarani care ii impinge pe unii sa eticheteze oamenii ( anxiosi, cancerosi, tb-cisti) nu o suport. asta e lumea. Unii nu inteleg ca astea sant probleme care pot distruge o viaţă. Sper sa scap de problema asta sa pot spune verde n faţă ceea ce gandesc!
0
15-01-2011, ora 22:31
;
Nu este medic/terapeut
;
tabloul pe care -l descrii tu este al unui psihosomatic ipohondru - totusi, dupa ce am citit cartea Dr. Enachescu - am vazut ca sunt foarte multi oameni afectati; boala pare ciudata, fara o explicatie obiectiva, totusi acesti bolanvi sunt tratati cu seriozitate de cei avizati; parereamea, a unui neavizat, este ca inca nu se cunoaste totul despre asta.

Nu primi nici un gand legat de faptul ca ai fi bolnav. Nu mel tau. printre altele este EU SUNT. Si coincide cu cel al lui Dumnezeu. Tu si Dumnezeu insemnati TOTUL. Restul e minciuna. Trebuie sa castigi propria lupta.
Liniste si armonie !
0
15-01-2011, ora 22:35
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@Vasi: intr-o luna cu Paroxetina (=Seroxat, Paluxetil=Arketis) ai fi alt om.iti face anxietatea sa dispara rapid.
Adaugă un comentariu / răspuns
2153 comentarii 1 2 ..... 678 ..... 71 72 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul