anxietate de sanatate | Forumul Medical ROmedic

anxietate de sanatate

15-02-2013
marcel38
Nu este medic/terapeut
marcel38
buna tuturor de pe forum.in urma cu 3 luni am fost diagnosticat cu axietate de sanatate in care urmez un tratament cu
doxepin 2 pe zi si o pastila xanax la culcare.ameleorarea este lenta dar nu-mi dispar tiiturile din urechi.poate cunoaste cineva cauzele sau un remediu sa -mi dispara.va multumesc
13 comentarii
0
15-02-2013, ora 14:03
vladut23
Nu este medic/terapeut
vladut23
ma numesc vlad, de 6 luni sufar de atacuri de panica. Totul a inceput intro noapte cand am inceput sa tremur si ma durea maxilarul.
0
15-02-2013, ora 14:05
vladut23
Nu este medic/terapeut
vladut23
am luat si eu xanax asa e la inceputul tratamentului. Intradevar antidepresivele lucreaza in timp. Trebuie sa avem rabdare.
0
15-02-2013, ora 14:09
vladut23
Nu este medic/terapeut
vladut23
Marcel38 efectele adverse ale medicamentului o sa dispara cam in 2-3 saptamani.
0
15-02-2013, ora 14:13
vladut23
Nu este medic/terapeut
vladut23
Dezechilibrul neurotransmitatorilor nu este bun pentru organismul nostru. De aceea organismul trebuie ajutat. Ce parere aveti de cipralex? E bun medicamentul?
0
15-02-2013, ora 22:52
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
este foarte bun cipralexul, nu am luat niciodata medicamente ptr stari de anxietate, ma lupt cu ele cum pot dar nu am curaj sa ajung la tratament, dar in strainatate este foarte laudat cipralexul.
0
16-02-2013, ora 16:21
vladut23
Nu este medic/terapeut
vladut23
Asa si poti sa treci ? Simti ca so mai ameliorat ceva din stari?
0
16-02-2013, ora 17:20
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
am sapt cand sunt perfecta si oricat a-si incerca sa ma gand la stari numai simpt nimik si am sapt cand e un calvar...ieri a fost dezastru, azi sunt bine.am prietene care au apelat la tratament si acum oricat ar incerca sa renunte numai poate, este ca un drog si fara pastile sunt disperate, mi-au spus ca nu e mai mare disperarea fara medicam ca atunci cand deja organismul cere medicam si daca nu-l dai esti terminat.mai iau cate un extraveral, beau ceai.
0
16-02-2013, ora 18:01
vladut23
Nu este medic/terapeut
vladut23
Ma bucur ca ai decis sa nu iei medicamente. Eu iau Cipralex si ma simt mult mai bine orcum medicamentul asta e super. Pot sa zic ca nu vedeam aproape deloc pe strada ( adica in ceata ) de la anxietate.
0
16-02-2013, ora 18:08
vladut23
Nu este medic/terapeut
vladut23
Da de ce zici ca medicamentele nu sunt bune. Crezi ca serotonina se recupereaza asa de usor in organism? Exista si anumite alimente care contin dar na nu stiu ce sa zic.
0
16-02-2013, ora 21:33
asolomon583@gmail.com
Nu este medic/terapeut
asolomon583@gmail.com
Buna seara ! va sfatuiesc sa apelati si la medicina complementara in speta fitoterapia, folositi produse calivita cu incredre, iar cipralexul odata inceputa administrarea va fi foarte greu sal scoateti din terapie. multa sanatate! competenta in bioenergoterapie -*


(*modificat de admin)
0
17-02-2013, ora 17:11
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
sunt curioasa si sper sa aud de bine ca ai lasat tratamentul si au disparut si simtomele sau sper sa le lasi si sa nu reincepi iar tratamentul ptr ca reapar simtomele mult mai puternice...nu descurajez pe nimeni dar sincer un medic mi-a spus ca daca ajung de la varsta mea la medicam deja e devreme si imi fac sg rau si deja nu o sa mai fiu in stare sa ma lupt cu starile si la incetarea tratam am sa ajung tot la el, ca eu nu o sa mai am vointa, stiind deja ca 10mg de medicam imi face bine...tot prin vointa proprie ma fac bine, amn fost si eu intr-o stare de mult mai grava fata de acum si mi-am revenit, ma mai apuk si acum raul si totusi incerc sa fiu calma si daca uit, uit ptr mult timp.
0
03-12-2013, ora 10:21
lindacska
Nu este medic/terapeut
lindacska
Pentru cei care sufera de anxietate sau atacuri de panica, dar si alte boli, recomand Technica de Eliberare Emotionala. Se poate descarca cartea de pe internet, din care se poate invata. Cautati si pe youtube. Este foarte eficient. Nu ratati. Merita.
0
23-01-2014, ora 16:18
marcel38
Nu este medic/terapeut
marcel38
buna ziua tuturor.am trecut si eu pe aici acum un an si am citit toate comentarile voastre.din pacate ma ajutat foarte putin pina am gasit anul trecut prin vara un doctor la piatra neamt care ma ajutat sa trec prin acea etapa trista care am avut.va comfim cu mana pe inima ca este un super doctor in psihoterapie.am facut cam 15 sedinte.pentru cei interesati il puteti gasi in piatra neamt la nr tel.0233236146 cabinet 09-11.30 sau 16-19.doctor MIRON ITZACHI sau la nr 0741400636.tin sa va spun ca sedintele variaza in fuctie se diacnostic.adica 120-150 sedinta..va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •