Anxietate generalizata timp de 8 ani

02-05-2012
SunnyDays
Nu este medic/terapeut
SunnyDays
Buna seara!

Sufar de anxietate generalizata de 8 ani...acum am 23 de ani..am incercat tot felul de medicamente gen xanax, fevarin, stimuloton, seroxat, doxepin, englonyl...dar fara rezultat.Si psihoterapie la greu...tot fara rezultat. De curand am descoperit la analizele endocrinologice ATPO 38...e putin marit...intervalul normal e pana in 34. Stiti ca bolile endocrine au o gama larga de simptome..printre care si anxietatea...credeti ca pot sa am anxietate din aceasta cauza sau am depasit prea putin acel interval de referinta? doar cu 4 unitati...
2 comentarii
1
12-05-2017, ora 15:55
colindeata
Nu este medic/terapeut
colindeata
Salut ai rezolvat problema ?Si eu am acelasi stari, astept un raspuns mersi
0
13-05-2017, ora 10:23
Psiholog Pătraşcu Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pătraşcu Roxana
Bună ziua,

Mergeti cu rezultatul la medicul generalist. Daca acesta va considera ca este problema, o să vă trimită la endocrinolog. Într-devar, afecțiunile tiroidiene pot genera simptome de anxietate, irascibilitate. Însă, avand in vedere intensitatea simptomelor dvs., pentru care urmați și tratamente medicamentoase, este foarte posibil să fie vorba și de o problemă emoțională. Apelați și la psihoterapia cognitiv-comportamantală. Aceasta ajuta la:
• înțelegerea factorilor care mențin problemele anxios-depresive;
• dobândirea unor strategii eficiente de relaxare și în cazul afecțunilor de tiroidă;
• schimbarea modului de gândire care predispune la anxietate;
• corectarea comportamentelor care mențin simptomele;
• dobândirea unor strategii de prevenție a recăderilor;
• dobândirea unor strategii de dezvoltare a emoțiilor pozitive și a laturii pozitive a vieții etc.

Multă sănătate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul