Anxietate sau altceva? | Forumul Medical ROmedic

Anxietate sau altceva?

08-03-2016
nonameboy
Nu este medic/terapeut
nonameboy
Cam in urma cu o luna mi s-a facut rau dupa ce am ajuns de la munca, eram la masa si am simtit o stare de sfarseala, pur si simplu simteam ca ma topesc, ma miscam in reluare, ma simteam gol pe dinauntru. Ceva foarte ciudat, am mai avut episoade de atacuri de panica, dar niciodata senzatia asta, si mai cu seama din nimic, aparent. A trecut pana la urma. M-am simtit toata saptamana molesit, oboseam repede, am plecat la munte, acolo la fel alternam, starea de bine cu cea de rau. Cand m-am intors, in acea seara am ajuns la urgenta, iarasi mi s-a facut rau, nu ma durea nimic, dar am vomitat si ma simteam sfarsit asa, eram speriat nu stiam ce mi se intampla. Am fost dus acolo, mi s-a zis ca din cauza dezechilibrului alimentar, combinat cu panica. M-au trimis acasa
Am fost la medic, am facut analize, analizele in general bune, hemoglobina, hematocritul putin marite, dar nimic grav, o mica infectie urinara. Din nou, a zis ca sunt ok, sa imi reglez alimentatia, oboseala. Sa stau linistit, am facut ekg, m-a ascultat la inima, tensiunea buna, ritmul bun. Am zis ok
Acum de cateva zile ma incearca niste arsuri la stomac combinate cu aceste stari, nu mai suport, stau ingandurat tot timpul, ma gandesc ca am ceva grav si nedescoperit, desi stiu oarecum ca e imposibil. Sa fie anxietate, poate da aceste stari puternice de rau sau o lipsa de minerale? Nu stiu ce sa mai cred
13 comentarii
0
08-03-2016, ora 21:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
De la anxietate.
Pentru arsuri mergi la medicul de familie sau la gastrolog.
Anxietatea se trateaza la psihiatru si psiholog. Exista in jur de 20 de medicamente care trateaza anxietatea. Si vreo 20 de naturiste. Numai sa vrei sa ti-o tratezi.
0
08-03-2016, ora 21:42
nonameboy
Nu este medic/terapeut
nonameboy
Si eu ma gandesc la asta, adica, nu cred ca are ce sa fie fizic, am fost si anul trecut, am facut ekg, eco la inima, anul asta din nou analize. Daca era sa am ceva si nu ma tratam, ceva fizic, zic, muream pana acum sau oricum nu eram pe picioare. Dar totusi, vreau sa ma conving asta e cauza, anxietate si voi cauta sa trec peste ea fara medicamente, cred ca pot trece fara pastile aceast hop, pentru ca aceste pastile au mai mult un efect placebo, cred eu.
0
09-03-2016, ora 09:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Asa crezi tu.
Eu dupa 22 de ani de boala, iti zic ca nu sunt nicidecum placebo. Si cu cat faci mai repede tratament boala poate remite. Daca nu faci, se poate agrava. E vorba de o dereglare a neurotransmitatorilor ce fac legatura dintre neuroni.
0
09-03-2016, ora 10:34
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Anxietatea e un termen foarte general, sa zic asa. V-ati facut vreodata analiza de cortizol(salivar), in care parte a zilei va simtiti rau?
0
09-03-2016, ora 13:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
nsta

Anxietatea e o boala foarte naspa care iti poate macina viata sistematic daca nu o abordezi corect.
Nu e un termen general.

Iti scrie cineva cu experienta de 22 de ani in asa ceva.
0
09-03-2016, ora 14:09
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
clara_p, anxietatea poate avea multe cauze, fiti amabila si nu mai dati recomandari medicale pe baza experientei personale(si nu a expertizei) ptr ca s-ar putea sa nu se potriveasca altora. Anxietatea este un simptom si cauza majora(din pacate nebagata in seama de multe cadre medicale) o reprezinta delegrari ale sistemului endocrin in special tiroida si suprarenalele, va scrie cineva cu multa expertiza in domeniu. Cele bune...
0
09-03-2016, ora 14:23
nonameboy
Nu este medic/terapeut
nonameboy
Mi-au iesit bine analizele la tiroida, la suprarenala nu stiu care este analiza, sincer sa fiu. Seara ma simt aiurea, n-as putea sa zic ca rau, pentru ca nu ma doare nimic, e doar vorba de o stare de moleseala si ameteala si atunci incep sa devin panicat si probabil agravez acele simptome.
0
09-03-2016, ora 16:43
Ionut mitran
Nu este medic/terapeut
Ionut mitran
Asa se intampla seara si eu tot la fel sunt credema dar eu am mai fost si la pshiolog care mia sat xanax si distonocalm si seara tot la fel este si asa fac si eu pana uit nu e neaparat de la glanda tiroida ci dr la neuroni mie mia zis pshiologu ca cei anxiosi au o gsndire prea libera mai trb tinuta in frau... stai lin eu incerc sa ma calmez trag aer in piept adanc beau o cana de ceai de musetel si mai imi revin
0
09-03-2016, ora 16:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Ionut

Psihologul nu are voie sa dea tratament. Doar psihiatrul.
0
10-03-2016, ora 12:29
Ionut mitran
Nu este medic/terapeut
Ionut mitran
Ma rog scuzati am gresit eu.
0
11-03-2016, ora 18:50
nonameboy
Nu este medic/terapeut
nonameboy
Si astazi cand veneam de la munca, iar am simtit o intepatura in piept si de acolo tot tacamul, ameteala, mana stanga grea, calduri, am varsat putin si incet-incet mi-am revenit, am ramas asa doar ca o greutate unde se termina coastele. Mama ei de anxietate, sper sa fie ea macar...
0
09-06-2016, ora 14:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ca sa afli ca ai o boala, dupa ce ai trecut de endocrinolog si cardiolog, trebuie sa te prezinti la psihiatru cu lista simptomelor. Daca iti zice ca ai ceva, primul pas in ameliorarea bolii e sa accepti ca ai ceva.
Daca nu accepti ca ai ceva din cauza stigmatului societatii, e o responsabilitate pe care ti-o asumi. Poti sa traiesti si zeci de ani cu simptomele bolii.
Nu va opreste nimeni.
Am o cunostinta care a trait 40 zeci de ani fara sa faca tratament, 4 tentative de sinucidere, fara familie, fara copii, inchisa in casa. Desigur ca nimeni nu obliga pe nimeni sa se trateze, sa se simta mai bine. Dar atata timp cat la ora actuala exista peste 20 de medicamente de anxietate, depresie, atacuri de panica si voi refuzati sa va simtiti mai bine, parerea mea e ca va faceti rau cu mana voastra.
Eu am pierdut un an din liceu ca am refuzat tratament. Acum regret nespus. Caci am aflat cum e si cu tratament si fara.
0
13-06-2016, ora 12:07
Psihoterapie Timisoara
Identitate neconfirmată
Psihoterapie Timisoara
nonameboy, daca imi permiti, eu iti recomand sa consulti un psihoterapeut si un duhovnic. Amandoi te pot ajuta sa intelegi ce se intampla si de ce. Daca sunt buni, isi vor da ei seama daca e sau nu nevoie sa mergi si la psihiatru si iti vor recomanda asta. Eu unul as lasa psihiatria ca ulima solutie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.