Anxietate si atacuri de panica | Forumul Medical ROmedic

Anxietate si atacuri de panica

22-01-2014
Nardhy
Nu este medic/terapeut
Nardhy
Incercati cat mai mult sa nu mai luati pastile pentru anxietate si atacuri de panica pentru ca nu e intocmai tratamentul potrivit...intradevar simptomele dispar in timpul tratamentului dar doar atat...nu dispare si cauza
7 comentarii
0
22-01-2014, ora 16:28
Nardhy
Nu este medic/terapeut
Nardhy
Vin cu acest subiect in forum pentru a va ajuta sa treceti peste anxietate, depresie, atacuri de panica...si eu am trecut prin asa ceva si acum sunt bine..chiar foarte bine...puteti sa imi adresati orice intrebare doriti aici...va astept!
0
22-01-2014, ora 18:38
Nardhy
Nu este medic/terapeut
Nardhy
Inainte de toate vreau sa stiti ca nu sunt medic si va vorbesc doar din propria experienta. Nu vreau sa fiu criticat pentru ceea ce urmeaza sa spun...fiecare din voi sunteti liberi sa faceti ce doriti cu viata voastra si sa urmati orice fel de tratament pe care il doriti pentru aceaste afectiuni cum ar fi depresie, atacuri de panica, anxietate.sfatul meu este urmatorul: lasati deoparte tratamentul medicamentos pentru ca dupa parerea mea pastilele nu isi au rolul aici aproape deloc...tot ce trebuie sa faceti e sa apelati la un psiholog pentru psihoterapie...credetima ca asta e cel mai bun tratament...normal se spune ca e bine sa faci sedinte de psihoterapie in jur de 3-4 luni...eu am decat 20 de zile de cand fac aceste sedinte si credetima ca e o mare mare diferenta..in tot acest timp nu am facut altceva decat sa invat lucruri noi...sa invat practic ce este anxietatea, ce este un atac de panica, cum sa ma relaxex si sa imi acord mai mult timp mie insumi.am citit pe o gramada de forumuri ca si voi de altfel si am ajuns la concluzia ca la noi in Romania oamenii nu prea apeleaza la psiholog pentru problemele lor..la noi este o conceptie total diferita despre acest lucru...imi cer scuze pentru greselile gramaticale pe care leam facut pe aici dar am scris in graba...
daca aveti orice fel de intrebari sau daca pur si simplu nu sunteti convinsi de ceea ce va spun eu, trimitetimi un mesaj si eu o sa raspund...fac asta pentru ca nu vreau ca si altii sa treaca prin ce am trecut eu si vreau sa dau o mana de ajutor in sensul asta...si in plus de asta un abonament de o luna la sedinte de psihoterapie costa in jur de 125 de euro( atat am dat eu) si nu cred ca toata lumea isi permite asta avand in vedere salariile de la ora actuala.sunt dispus sa va invat ce am invatat si eu sau macar sa va spun asa in mare despre ce este vorba in cazul in care nu sunteti convinsi daca sa apelati la psihoterapie...va astept cu intrebari la id de messenger : id_lu_nardhy
0
23-01-2014, ora 14:09
EMINICA
Nu este medic/terapeut
EMINICA
Buna ziua, asi vrea daca se poate sa imi raspunda un doctor, de 3 luni de zile ma confrunt cu niste simptome ciudate la care doctorii pun problema anexietatii, intr o dimineata m am trezit cu o intepatura in piept, un junghi partea stanga de nu puteam sa respir, am chemat doctorul acasa, i am explicat simptomele, diagnostic:nervralgie intercostala si tahicardie, bun, mi a dat tratament sympatil pentru a ma calma bineinteles fara efect.A mai trecut un timp aceleasi simptome doar ca in piept parca imi sarea o vena cel putin eu simteam asa, analize complete nimic, apoi simteam ca nu pot respira am ajuns de 2 ori la urgenta facand analize, electrocardiograma, nimic m au trimis acasa, precizez ca noaptea nu am nimic, dimineata pentru ca ma fortez a trage aer adanc pentru a reusi respira simt o niste piscaturi in piept.cand sunt in criza accea de lipsa aer e doar pe partea stanga parca nu ma lasa ceva sa intre aerul pana jos.SUnt putin disperata! Cu stima.
0
23-01-2014, ora 17:04
Nardhy
Nu este medic/terapeut
Nardhy
nu te ingrijora...esti perfect sanatoasa...doar ca probabil in ultima perioda ai trecut printro situatie stresanta si daia se intampla ce se intampla...poti apela cu incredere la psiholog
0
24-01-2014, ora 10:24
EMINICA
Nu este medic/terapeut
EMINICA
Azi noapte m am trezit cu nas infundat, ma invaluit o caldura mare si a trebuit sa ma ridic di pat, ssimt acum un, gol in piept, gatuul uscat.Poate fi si din cauza fumatului aceste simptome? Fumez un pachet pe zi.
0
25-01-2014, ora 02:58
Nardhy
Nu este medic/terapeut
Nardhy
odata ce spui ca ai facut analize si nu tia gasit nimeni nimic, atunci chiar nu ai nimic...astea sunt simptomele atacului de panica si anxietatii...vorbeste cu un psiholog cel mai bine si el o sa iti spuna concret ce ai de facut...si eu am aceleasi probleme ca si tine, dar de 20 de zile am inceput tratamentul cu un psiholog si ma simt mult mai bine acum...si crede-ma ca nu e chiar asa de ingrozitor ceea ce se intampla...multi tind sa creada si vad anxietatea ca pe o boala...dar practic nu e o boala...e o emotie puternica si doar atat...la toti ni se intampla cateodata sa trecem prin perioade stresante dar o sa treci peste ai sa vezi...si ar fi bine sa nu mai fumezi atat de mult si sa nu mai bei cafea si nimic altceva ce contine cofeina pentru ca unii oameni au un atac de panica cand fac exces de cofeina si nicotina...
0
18-08-2014, ora 14:12
mrn9
Nu este medic/terapeut
mrn9
Buna ziua ! Sunt noua pe acest site si as vrea sa imi impart si eu experienta cu voi... Acum un an in septembrie, am avut un atac de panica. pe vremea aceea nu stiam cu ce " se mananca " acest lucru si nu am facut decat sa inrautatesc situatia panicandu-ma si mai tare... Bineinteles ca am facut toate analizele, nimic..doar ANXIETATE CU ATACURI DE PANICA, am facut tratament 6 luni cu carbomazepina si arketis, timp in care m am simtit ok, dupa lasarea tratamentului simptomele au revenit..le am zilnic, senzatia de lipsa de aer, teama de a mai iesi, lipsa chefului plus altele. nu stiu ce sa fac, nici tratament nu as mai vrea...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul