Anxietate si atacuri de panica sau altceva ? | Forumul Medical ROmedic

Anxietate si atacuri de panica sau altceva ?

16-07-2016
Rareș1
Nu este medic/terapeut
Rareș1
Buna ziua oameni frumoși, am 18 ani, V-am mai spus am mai avut probleme cu anxietatea acum 2 ani, acum imi e frica ca apare iarăși si cred ca a si apărut deja. Problema care ma deranjează acum este un tremurici al inimii, adică bătăi neregulate, de câteva zile mi se întâmpla asta pe momente scurte dar in acele momente ma panichez foarte tare si mie frica ca am sa mor... EKG tensiune toate analizele mi le-am facut acum aproximativ 6 luni pentru operatie pe care mi-am făcut-o la umar. Analizle spuneau ca sunt sănătos tun. Mie frica ca am ceva boala la inima sau este doar anxietatea, ma puteți ajuta cu niste răspunsuri. Vă rog din tot sufletul.. O zi buna
6 comentarii
1
16-07-2016, ora 15:45
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Probabil ca sunt din nou simtpomele anxietatii. Pe de alta parte, revenirea acestor simptome arata ca anxietatea nu a fost/nu este tratata cum trebuie. Ai incercat sa vorbesti cu un psiholog ca sa afli care sunt de fapt cauzele?
0
16-07-2016, ora 15:49
Rareș1
Nu este medic/terapeut
Rareș1
Mulțumesc frumos pentru răspuns, deocamdată nu am apelat la niciun psiholog, in anul 2014-2015 nu am mai avut nicio problema cu anxietatea, parca nu as fi avut-o niciodata, probabil pentru ca am avut o relație de 1 an in acea perioada, si ma distras sa mai gândesc la simtome, este adevarat ca noi ne putem impune singuri simtomele ?
0
16-07-2016, ora 19:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dupa 14 zile de simptome de Anxietate teoretic ar trebui sa fiti evaluat de un psihiatru.

Nu noi ne creem simptomele. Boala.

Vedeti emisiunile despre Anxietate pe Youtube in romana si engleza sau ce limba cunoasteti.

Cititi acel topic cu Bianca pe care ati scris sa vedeti cum actioneaza medicamentele.
0
17-07-2016, ora 03:13
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Rares f simplu este, te duci la psihiatru, spui cum te simti, si el decide daca trebe tratament sau nu, dupa mine trebuie tratament pentru anxietatea care o ai, nu ai nimic la inima, e somatizare adica simptom fizic ca si cum ai ceva, dar nu ai, deci stai linistit.
Si tot medicul decide daca e cazul sau nu sa faci psihoterapie paralel sau nu cu medicatia !
Clara, nu-l pune sa vada nu stiu ce, sa se duca intai la medic ca se zapaceste de tot altfel.
Si dupa aia vede orice.
0
20-07-2016, ora 13:15
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Batai ale inimii neregulate ocazionale si unice - o bataie mai puternica si apoi o pauza pana la urmatoarea - se numesc extrasistole si e normal sa mai apara, in special la fumatori si daca exageram cu cafeaua. Nu sunt patologice decat daca devin foarte dese.
Pot fi insa si niste palpitatii care sa tradeze o tulburare de ritm cardiac.
Va recomand o vizita la cardiolog in care sa solicitati EKG si ecografie cardiaca (in cazul in care nu vi le face cardiologul de la sine). Sa aveti la dvs si EKG-ul vechi si alte analize.
In felul asta veti sti cu convingere daca aveti sau nu o problema la inima.
Cel putin anxietatea dvs, daca exista intr-adevar, nu se va mai putea alimenta cu frica asta. Sau se va alimenta mai putin...

Exista si Holtere - aparate care sa va monitorizeze frecventa cardiaca pe o perioada de timp, 24 de ore in general. Asta in cazul in care cardiologul spune ca sunteti ok, dar palpitatiile dvs spun altceva. Daca holterul nu inregistreaza nimic (sau doar niste extrasistole izolate) in ciuda palpitatiilor simtite...inseamna ca nu e nimic...cardiac.
0
20-07-2016, ora 17:02
Rareș1
Nu este medic/terapeut
Rareș1
Eu aveam aceste bătăi neregulate si inainte si mi-am facut EKG si ecograf si nu am avut nimic la inima, recent mi-am facut alt EKG, nimic, totul a fost bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •