anxietate si dureri de cap | Forumul Medical ROmedic

anxietate si dureri de cap

12-10-2013
Iulliann
Nu este medic/terapeut
Iulliann
cum se trateaza durerile de cap, diagnostic anxietate, tin tratament de aproape o luna, durerile au mai scazut dar imi apar cand nu ma hranesc suficient, ma enervez cu copilul de 1 an si 10 luni, cu sotul, cand ma concentrez sa citesc mult, cand ma gandesc mult, cand povestesc despre progblemele si grijile mele... imi doresc al 2 lea bebe dar asi vrea sa fiu sanatoasa sa incep sa-l concep.
5 comentarii
0
12-10-2013, ora 16:51
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna ziua,

Din ceea ce spuneti dvs durerile de cap vin ca un simpton secundar anxietatii. A trata doar cu medicamente in timp devine ineficient. Este necesar sa tratati cauza, si anume sa invatati sa faceti fata stresului, sa va ingrijiti si de dvs deoarece un copil micut necesita mult timp si energie si multe mame tind sa se epuizeze. Va recomand sa incepeti sa aveti macar o jumatate de ora pe zi in care sa stati fara a va ingriji sau face ceva. Apoi, urmatorul pas este sa va axati pe anxietate, pe a o rezolva. Din pacate, dupa cum spuneam, doar cu medicamente nu se rezolva. Este necesar sa urmati si sedinte de psihoterapie. Daca va doriti inca un copil, tratamentul cu anxiolitice este contra indicat in sarcina.
0
13-10-2013, ora 17:50
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
Sustin ceea ce a zis colega de breasla, cu exceptia medicamentelor care va sunt indicate numai de psihiatru si trebuie intrebat un psihiatru ce efect au asupra corpului si ce pauza trebuie sa faceti pana ramaneti insarcinata.
0
14-10-2013, ora 21:49
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
Am vrut de fapt sa subliniez de fapt sa nu luati medicamente prescrise de alti medici decat de psihiatru

Multa sanatate !
0
30-03-2014, ora 13:03
Iulliann
Nu este medic/terapeut
Iulliann
mulumesc de raspuns, aproape ma vindec de anxietatea, psihiatrul mi-a redus tratamentul la jumatate de doza.
0
03-04-2014, ora 22:19
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihoterapie ati incercat? :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea
  • Durerea de cap
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • O aplicaÈ›ie pe telefon detectează anxietatea È™i tulburările dispoziÈ›ionale la adolescenÈ›i
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  •