Anxietate sociala depresie | Forumul Medical ROmedic

Anxietate sociala depresie

30-07-2015
Zepp1
Nu este medic/terapeut
Zepp1
Sunt sigura ca am anxietate sociala si din cauza asta nu merg la psihiatru. Imi afecteaza viata de zi cu zi tare, am ajuns sa mi fie teama de oameni, fug de orice contact social, sunt singuratica si cred ca din cauza asta vorbesc uneori singura.Gandesc si analizez prea mult. Toate astea au venit treptat. Vara trecuta nu avem probleme cu sociabilitatea, niciun fel de anxietate. Vara asta fug si de rude, cel mai in siguranta ma simt singura si problema e ca incep sa vorbesc singura.
19 comentarii
0
30-07-2015, ora 08:48
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Doresti incurajari ca sa poti trece peste teama de a merge la psihiatru ?!
0
30-07-2015, ora 13:33
Zepp1
Nu este medic/terapeut
Zepp1
Nu. Trebuie sa existe o cale fara psihiatru. M am gandit la tratament medicamentos, dar pt asta trebe mers la psihiatru si majoritatea celor care se indopau cu pastile odata ce nu mai le luau se intorceau la starea initiala.
0
30-07-2015, ora 15:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Anxietatea poate fi o boala pe termen mai lung sau mai scurt. Depinde de la om la om.
Antidepresivele trateaza si anxietatea sociala.
Eu am avut 2 ani. De 8 ani mi-a remis, am luat in acei 2 ani tratament, iar de 8 ani nu am mai luat nici un antidepresiv si nu a revenit.
Faptul ca in general tinerii stau cu anii si nu se trateaza, se chinuiesc aiurea, e tot o caracteristica a bolii.
Eu am luat tratament, am fost la serviciu in acei 2 ani, am comunicat cu toata lumea.
Dar cunosc un caz in care persoana a refuzat tratamentul si mama ei mi-a spus ca statea inchisa de 6 ani in casa. Vi se pare firesc ?
0
30-07-2015, ora 15:27
Zepp1
Nu este medic/terapeut
Zepp1
Si alta metoda nu credeti ca este?
0
30-07-2015, ora 21:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Puteti incerca naturiste dar mai toti cei de pe Forum spun ca sunt cam apa de ploaie.
Cu cat faceti tratamentul mai repede cu atat aveti sanse sa nu se agraveze boala si sa aveti remisie.
0
30-07-2015, ora 22:45
Zepp1
Nu este medic/terapeut
Zepp1
Nu s chiar de capul meu. Am 17 ani, deci nu pot merge singura si nu vreau ca altii sa stie.
0
31-07-2015, ora 11:15
A.M.G
Nu este medic/terapeut
A.M.G
Poti incerca tratament naturist sa vezi daca corpul tau reactioneaza iti recomand 5HTP de la Secom (fiind mai de calitate) 1cp/zi si confort emotional 3cp/zi, efectul poate aparea dupa 2-3 saptamani. Observ ca din ce in ce mai multa lume sufera de aceste boli oribile, daca nu vei observa schimbari recomand sa mergi la psihiatru cu tot curajul pt ca mai tarziu se poate ca starea ta sa se agraveze.
0
31-07-2015, ora 16:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Si eu subscriu. Luati-va direct de la farmacie 5 htp. E un produs naturist. Se da si fara reteta. Cititi cu atentie prospectul.
Mergeti o luna doua cu el, vedeti daca are efect.
Cred totusi ca parintii e bine sa stie pentru a se putea interesa si ei de un tratament potrivit.
Puteti sa vorbiti si cu farmacista despre asta intr-o zi cand o prindeti mai libera. Puteti afla multe informatii si din articolele despre anxietate de pe net.
Eu la varsta dv. am facut si eu aceeasi afectiune si am stat acasa un an. Nu am vrut sa ma mai duc la liceu. Mama m-a dus la medicul psihiatru care mi-a dat un antidepresiv care nu mi s-a potrivit. In acele momente nu stiam ca anumite antidepresive nu mi se pot potrivi si ca trebuie sa incerc altele pana gasesc pe cel care mi se potriveste. Am pierdut un an din viata inchisa in casa si acum regret.
Acum voi tinerii aveti Internetul la indemana sa va informati.
Nu traim intr-o pestera sau intr-o padure, tratamente s-au inventat din 1960 pentru aceste simptome.
Va mai pot recomanda si psihoterapia dar e in jur de 100 de lei ora si nu stiu cat isi pot permite.
Anxietatea in general e o boala pe termen lung. De aceea cred ca e mai bine ca parintii sa stie si sa colaborati cu ei.
0
31-07-2015, ora 16:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Un test de anxietate pe net ati facut ? E gratuit si vi se da raspunsul pe loc.
0
31-07-2015, ora 17:20
Zepp1
Nu este medic/terapeut
Zepp1
Da, am facut multe.
0
31-07-2015, ora 17:38
Zepp1
Nu este medic/terapeut
Zepp1
Ati incercat careva 5-htp?
0
31-07-2015, ora 18:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Au incercat mai multi de pe forum. La cativa a mers. Poti sa dai cautare 5 htp caseta cu butonul portocaliu Cauta din dreapta sus sa te informezi.
0
31-07-2015, ora 18:19
Zepp1
Nu este medic/terapeut
Zepp1
Am cautat. Suna bine descrierea. Ma refeream daca dvs sau A.M.G ati incercat, ma interesau si efectele adverse.
0
31-07-2015, ora 19:39
A.M.G
Nu este medic/terapeut
A.M.G
Eu da iau cate o pastila pe zi dimineata se cunoaste efectul aici depinde mult de cum reactioneaza organismul tau, iei 2-3 sapt. si vezi ce simti.(A.M.G=asistent medical generalist)
0
01-08-2015, ora 00:24
Zepp1
Nu este medic/terapeut
Zepp1
Mersi de idei.Sper sa reusesc sa mi iau si sa aiba efect.
0
03-08-2015, ora 11:40
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Ai putea incerca Zepp sa depasesti problemele tale initial printr-o vizita la psihoterapeut pentru a intelege ce sta la baza "Ëœfugii"â„¢ tale. Asta ar putea sa te ajute si sa nu mai "Ëœfugi"â„¢ de medicul psihiatru. Sa incerci pe cont propriu medicatia naturista nu e de fapt tot o "Ëœfuga"â„¢?

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
04-08-2015, ora 11:21
Zepp1
Nu este medic/terapeut
Zepp1
Nu pot sa ma "destainui", daca merg o sa stau muta pt ca asa reactionez de obicei cand cineva ma intreaba " ce i cu mine" sau neg sau rad ca sa scap. daca nu functioneaza 5 htp si se agraveaza poate merg sa mi puna diagnosticul si sa mi dea o reteta, daca asa functioneaza chestia cu psihiatrul. Dar sper sa nu se ajunga acolo.
0
04-08-2015, ora 12:37
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Din pacate, din cele spuse de tine Zepp, nu prea cred ca o sa te ajute 5htp ci mai degraba direct tratamentul prescris de medic. Dupa ce incepi sa-l iei si situatia se amelioreaza, ar fi nevoie si de psihoterapie pentru ca sa intaresti rezultatul initial si sa eviti recidivele.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
04-08-2015, ora 19:32
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Iti raspund aici Zepp si nu in privat, deoarece profilul tau nu e public si nu poti sa primesti si raspunsuri. Doar din cele exprimate de tine nu cred sa fie vorba de asa ceva. Chiar si conversatiile despre care ai mentionat intr-un alt subiect pot sa fie tot parte a anxietatii sociale de care suferi. Ar fi insa foarte bine daca ai ajunge initial sa consulti un medic, pentru a-ti prescrie un antidepresiv, ce iti poate fi de folos atat pentru anxietate cat si pentru depresie.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul