anxietatea, depresia pot fi vindecate cu ajutorul afirmatiilor pozitive? | Forumul Medical ROmedic

anxietatea, depresia pot fi vindecate cu ajutorul afirmatiilor pozitive?

28-07-2012
sylvy1979
Nu este medic/terapeut
sylvy1979
Buna ziua, tuturor! iata ca a venit si randul meu sa caut raspunsuri la cei din jur. Ma confrunt de ceva ani incoace cu dese schimbari de dispozitie.trec atat de repede de la o stare la alta incat parca ma uimesc pe mine insami. Diminetile sunt fffffoarte grele ptr mine, in sensul ca ma trezesc cu inima la gat, mi-e teama in continuu si nimic nu reuseste sa ma calmeze. Din pacate am si o dependenta de analgezice, care contin codeina si luate in exces imi dau acea energie si o usoara stare de euforie. Aceasta dependenta o am de vreo 5 ani, am incercat si psihoterapie, acupunctura, biorezonanta, dar.tot vointa mea lasa de dorit. Cum sa fac sa ma motivez sa ma ridic dimineata din pat, sa zambesc si sa fiu fericita ptr lumina soarelui care e data de D-zeu? Am inceput sa obosesc si sa imi repet foarte des ca nu mai are rost..vreau sa pot zambi fara sa imi simt inima la gat, vreau sa nu mai depind de niste pastile, vreau sa ma ridic si simt ca nu mai pot. Ajuta-ti-ma!
8 comentarii
0
29-07-2012, ora 10:48
MikyDoican
Nu este medic/terapeut
MikyDoican
Buna dimineata! Draga sylvy1979, imi pare rau ca te simti in felul acesta, insa vestea buna este ca Tu poti schimba acest lucru daca iti doresti cu adevarat. Si ma gandesc ca esti destul de disperata si vei face schimbarile necesare. Intr-un anumit moment in viata mea simteam ceva asemanator. Acum diminetile mele sunt grozave, sunt linistite, multumesc pt noua zi pe care am primit-o. Am inteles aceste lucruri mai ales dupa operatia la coloana vertebrala, care a fost o uriasa lectie pt mine. Am inteles ca daca nu fac o schimbare radicala in felul meu de a gandi, in a intelege de ce sunt aici, care este rolul meu aici, cum pot ajuta eu pe ceilalti, lucrurile vor fi si mai rele pt mine. Iti pot recomanda cu placere multe resurse care cu siguranta te vor ajuta, dar nu stiu daca am voie sa postez aici. Am sa recomand totusi o carte care a ajutat milioane de oameni in toata lumea. Tu iti poti vindeca viata de Louise Hay. Exista si film cu acelasi nume. De asemenea, ceea ce ma ajut pe mine foarte mult esta sa imi repet in continuu Imi pare rau, Te rog sa ma ierti, Te iubesc si Iti multumesc!. Sunt propozitii simple dar cu un efect foarte mare de curatare a gandurilor si emotiilor negative. Dimineata si seara, am exercitii pe care le fac intotdeauna. Imi dau o stare excelenta si increderea in viata. Cu mare drag, as vrea sa iti ofer aceste resurse insa nu stiu cum sa le trimit, de vreme ce nu pot da datele mele de contact. Insa am credinta ca lucrurile se vor schimba pt tine. Ai cerut ajutor si il vei primi. Pune in practica si viata ta se va transforma negresit.
0
29-07-2012, ora 23:44
sylvy1979
Nu este medic/terapeut
sylvy1979
iti multumesc ptr incurajari, sunt convinsa ca e greu si poate cel mai dificil imi este ca nu stiu de unde sa incep schimbarea. Maine este luni si in loc sa fiu fericita ca incep o noua saptamana eu sunt deprimata, am acel nod in gat si aceeasi intrebare.ce rost are??? Am inceput sa fac exercitiul cu afirmatiile, dar nu stiu cum se fac corect si nu sunt consecventa cu ele. Cum si cand e mai bine sa facem afirmatiile pozitive? Apropo azi am vizionat filmul Poti sa-ti vindeci viata, este exceptional dar se pare ca trebuie sa il mai revad ptr a-l savura din plin.
0
30-07-2012, ora 06:22
MikyDoican
Nu este medic/terapeut
MikyDoican
Draga mea, buna dimineata! Tu la fel ca noi toti suntem fiinte minunate suntem fii si ficele lui Dumnezeu. Suntem foarte puternici doar ca ni s-a spus alceva de cand suntem mici, iar acum am sfarsit prin a nu ne vedea rostul.
Sylvia, fii rabdatoare cu tine si te felicit ca ai pus in practica deja afirmatiile si ai vazut filmul. Continua, dupa o perioada te vei simti binecuvantata si fericita in fiecare zi.
Practicarea unei atitudini de recunostinta e una dintre cele mai eficiente metode de a ramane intr-un flux de energie benefica. Ea inseamna pur si simplu sa iti aduci aminte de toate lucrurile din viata ta, pentru care poti alege sa fii recunoscator. Trupul tau extraordinar - fiecare respiratie pretioasa, bucuriile trupesti pe care le poti trai - a innota, a dansa, a face dragoste, a fi masat, a te plimba, iar lista e nesfarsita! Oamenii din viata ta pe care ii iubesti si care te iubesc - iubitul/iubita, prietenii, familia, clientii, copiii s.a.m.d. Frumusetea si perfectiunea infinita a naturii, pe care Mama Pamant ne-o ofera - copacii, padurile, oceanele, fluviile, florile, deserturile, dealurile, muntii, gradinile noastre, parcurile, animalele si insectele etc. Confortul si senzatia de siguranta pe care o ai in caminul tau - patul, plapuma de puf, baia, bucataria, frigiderul, hainele pe care le ai.


E imposibil sa enumeram lucrurile pentru care trebuie sa fim recunoscatori - in viata noastra exista atat de multa abundenta! Si totusi, alegem sa ne petrecem o mare parte din timp concentrandu-ne pe ceea ce NU avem si pe lucrurile care NU ne aduc bucurie, multumire sau placere.

Incepe o lista cu
Sunt recunoscatoare pt ca.
sau
Sunt fericita pt ca..
si enumera motivele tale. Lasa lista deschisa si cand iti aduci aminte ceva, adauga. Citeste-o macar de 2 ori pe zi, dimineata si seara.
0
30-07-2012, ora 06:28
MikyDoican
Nu este medic/terapeut
MikyDoican
Ti-am spus ca la un moment am trecut si eu prin ceva asemanator cu ce parcurgi tu acum. Asa a luat fiinta un proiect ce mi-e foarte drag acum. Aveam nevoie sa citesc, sa vad, sa ascult materiale care sa ma scota din starea aceea. Le gaseam insa unul pe un site altul dincolo. Asa ca m-am gandit, ce ar fii sa adun la un loc astfel de materiale pt cei care au nevoie de motivatie. Asa s-a nascut www.motivation4you.net. Ai aici multe resurse, filme si carti care pe mine personal m-au ajutat foarte mult.
0
30-07-2012, ora 06:49
sylvy1979
Nu este medic/terapeut
sylvy1979
buna dimineata si multumesc. Incerc, imi dau toata silinta si desi ma apasa acea greutate incerc sa-mi vad de treburile zilnice. Incerc sa fiu pozitiva. Numai bine.
0
30-07-2012, ora 06:59
MikyDoican
Nu este medic/terapeut
MikyDoican
Hai sa iti dau cateva ex de afirmatii

Sunt completa, perfecta, puternica, iubitoare, armonioasa si fericita
Pot fi sanatoasa, pot fi bogata, pot fi fericita, am deplina incredere in puterea mea interioara
Ma iert si ma accept profund si in totalitate exact asa cum sunt
Cu siguranta ma vindec, cu fiecare pas, cu fiecare respiratie
Sunt abundenta in toate aspectele vietii mele
Dumnezeu e partenerul meu tacut, una si singura sursa a tot ce am sau voi dobandi vreodata

Iti poti face tu altele mai potrivite cu felul tau de a fi. Important e sa fie la timpul prezent si pozitive.
Poti alege 2-3 si sa le repeti pe acelea de minim 20-30 de ori pe zi. Le poti scrie sau le poti spune in fata oglinzii, uitandu-te in ochii tai.
Apoi alegi altele, si tot asa. Repeti pana cand devin adevarate pt tine.

Ai vazut filmele The Secret si The Shift (From Ambition to meaning)?

Iti doresc o zi frumoasa si linistita!

Cu mult drag,
Miky
0
30-07-2012, ora 07:10
sylvy1979
Nu este medic/terapeut
sylvy1979
The secret, da, The shift inca nu. Voi incerca sa fac mai constiincios lucrul cu afirmatiile, desi mintea zboara imediat in alta parte si mi-e mai greu sa ma concentrez si atunci am senzatia ca le fac in zadar. Aleg sa gandesc pozitiv si sa am emotii pozitive, asat imi repet azi.
0
30-07-2012, ora 07:28
MikyDoican
Nu este medic/terapeut
MikyDoican
Foarte bine! Si daca reusesti sa le spui de 5 ori pe zi, pt inceput e un succes fata de a nu spune de loc.
Asadar, fii blanda si draguta cu tine, felicita-te pt cel mai mic rezultat.

Eu ma bat usor cu mana pe umar, si spun, Bravo, Miky, excelent!
Nu astepta de la altii! Felicita-te singura! Iti va da o stare excelenta.

Am postat pe site filmul Conversatii cu Dumnezeu, dupa o poveste adevarata.
Daca nu l-ai vazut, te invit, este grozav!

Bravo, Silvia, tine-o tot asa!:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul