Anxietatea mi-a ruinat cel mai mare hobby | Forumul Medical ROmedic

Anxietatea mi-a ruinat cel mai mare hobby

29-02-2012
Stefan1994
Nu este medic/terapeut
Stefan1994
Dupa cum spune si titlul, anxietatea mi-a ruinat cel mai mare hobby, acela de a juca fotbal. De cand am probleme cu anxietatea am mai fost de 2-3 ori la fotbal si atunci am blestemat acel moment in care ziceam sa merg din nou la fotbal, ziceam ca daca scap nu mai merg in viata mea. E foarte urata starea de panica, de tanatofobie...
Anxietatea mi-a distrus 'cariera' in fotbal... Pun ghilimelele pentru ca nu aveam o cariera spre viitor, doar pentru mine, sa ma mentin in forma si sa imi satisfac hobbyul... ( faceam antrenamente de performanta ).
Alergam foarte mult, chiar daca eram obosit tot nu as fi spus STOP la jucarea fotbalului.
Nu am mai alergat de 1 an si. Azi am alergat cam 500 de metri fara sa ma opresc si imi luase mau ( cu accent pe A :D ).
Am o mare dorinta sa joc din nou fotbal, dar nu stiu cum sa fac...Pentru ca de cate ori depun efort imi blestem acea clipa in care am decis sa fac efort, si zic ca daca scap nu mai fac niciodata... Mi-e foarte frica de efort, mi-e frica sa nu imi plezneasca inima, sau altceva... Stiu ca suna ciudat, dar asta gandesc eu... Cu toate ca abia ma mentin pe linia de plutire cu anxietatea...
2 comentarii
0
01-03-2012, ora 11:55
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Un comentariu as avea, daca faci efort fizic si daca il faci profesionist, il asculti pe medicul care iti face testele de efort si vizita medicala, daca esti amator, fii sugur ca nu-ti va plesni nimic dupa 500 de metri de alergare, e doar epuizare fizica cauzata de, as zice eu, nu anxietate, ci de o depresie(zic asta pentru ca anxioliticile nu le poti lua la infinit, ci doar pana cand unul sau doua antidepresive potente isi vor face efectul).Eu cred ca poti juca fotbal, eu am depresie si nu am cu cine sa joc fotbal, tanjesc dupa atingerea mingii, desi nu am jucat decat intr-o divizie inferioara, la juniorii echipei(divizia a cincea, iti dai seama).Doamne, cat imi doresc un stop, sa mangai cu pieptul balonul, un dribling, cat de mult imi place golul(eram atacant), cum se duce mingea fermecata de efectul imprimat, toate astea imi lipsesc.Poti juca fotbal, dar mai intai rezolva prooblema psihica.De ce te chinui?O depresie tratata iti asigura asta, si asta dureaza maximum un an.Eu n-am mai jucat fotbal din cauza facultatii, a sarcinilor de serviciu, pentru ca am deja 41 de ani, dar tu esti tanar si te vei vindeca.Primul dg al meu a fost depresie atipica si includea si tanatofobia si multe din simptomele tale.Am mai facut un pui de depresie, netratat, in clasa a opta si fotbalul si inotul au fost atunci salvatoare.Un fotbalist e curajos, putin curaj, mergi la medic si explica-i.Epuizarea psihica, stressul, dau tot felul de chestii nespecifice, cu accent pe organic, pe somatic, pe fizic.Tu esti sanatos fizic, iara daca vei fi tratat de un medic bun, in maximum 9 luni-1an vei juca perfect fotbal.
0
01-03-2012, ora 20:08
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Eu cand joc fotbal ma simt excelent, uit de toata anxietatea si depresia, sunt cuprins in farmecul jocului si sunt total concentrat la meci. Joc in echipa clasei (nu e mare lucru) in campionatul liceului si am marcat toate golurile clasei. As juca fotbalul la infinit, cand ma apuc de fotbal, as juca intr-una.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •