Anxietate si depresie de cativa ani | Forumul Medical ROmedic

Anxietate si depresie de cativa ani

13-05-2018
mi2018hai
Nu este medic/terapeut
mi2018hai
Salutare!

De cativa ani sufar de depresie si anxietate.
Am incercat sa imi rezolv singur aceste probleme, dar am reusit doar sa port o atitudine emotionala neutra fata de problemele care apar.
Insa, in ciuda acestora, am ramas cu restul problemei.
Am probleme de concentrare, pierderea interesului fata de lucrurile care ma pasioneaza, de atentie si, in interior, tristete profunda. Nivelul de energie este la pament, sunt mereu obosit.
Nu vreau sa iau medicamente!
Am avut de multe ori ganduri suicidale, dar nu am incercat pana acum sa o fac. Cred ca era doar ceva de moment, doar o scurta dorinta de evadare.
Mentionez ca sunt o persoana timida si introvertita, astfel ca multe dintre metodele de vindecare de pe net nu le-am pus in practica.

Puteti sa imi recomandati o metoda de a trata aceste probleme?
5 comentarii
0
13-05-2018, ora 07:17
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna dimineața cel mai bine ar fi sa mergeți să vă vadă un psihiatru și un psiholog.Medicamentele le luați o perioada scurta de timp așa ca ar trebui să mergeți la medic.Sunt momente când e nevoie de medicație.
0
13-05-2018, ora 10:45
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Așa cum vă spunea și dl. doctor, aceste probleme nu se rezolvă fără medicație și psihoterapie. Cu cât lăsați să treacă timpul, cu atât se vor rezolva mai greu.
Oricât de mult v-ați dori, nu le puteți rezolva singur. Vă trebuie ajutor specializat.
Sănătate!
0
13-05-2018, ora 11:18
mi2018hai
Nu este medic/terapeut
mi2018hai
O sa iau in calcul cele recomandate.
Multumesc pentru raspunsuri!
0
13-05-2018, ora 13:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu exista alte metode in afara de medicatie si psihoterapie.
0
20-05-2018, ora 22:36
CosminTSK
Nu este medic/terapeut
CosminTSK
Si eu am aceleași simptome de multi ani mă lupt cu ele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul