apa alcalinizata?

12-10-2009
c8_f24
Nu este medic/terapeut
c8_f24
eu chiar cautam pe forum un subiect care sa ma lamureasca cat de benefica (sau nu) este APA ALCANIZATA. internetul urla pe multe pagini numai despre beneficii - ca urmare si familia mea a achizitionat un aparat de ionizat apa. bem apa alcalina acum.
insa revista de sanatate "Formula As" tocmai a publicat in nr. din aceasta saptamana, un amplu articol care sustine ca apa alcalina este daunatoare organismului, ba mai mult, este cauzatoare de cancer. articolul e semnat "Dr. Maria Petrescu".
dragi domni doctori, noi ce sa mai credem??? este vindecatoare apa alcalina sau este cauzatoare de moarte??? VA ROG MULT DE TOT SA-MI RASPUNDETI !
8 comentarii
0
13-10-2009, ora 02:58
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Daca apa este cu adevrat buna sau nu este asa de relevant. Daca bei o singura cafea zilnic chiar si cea mai minunata apa de izvor nu mai conteaza !
Lumea face atatea greseli zilnice in alimentatie si comportament, ingurgiteaza atatea toxine, inclusiv radioactive, poluatie zilnica de la masini, reziduri de la combustibilul toxic si secret inca de la avioane, incat ce mai conteaza o picatura de apa fie ea daunatoare sau nu ?
Multe minuni technice sunt daunatoare desi aparent bune la prima vedere. La cat stie omul in ziua de azi se bazeaza totul numai pe credinta in reclama.
Electrozii din platina numai sanatosi nu pot fi la o astfel de apa !
Nu stiu sigur daca aceasta apa este mai buna decat cea normala, fapt este ca prea mult pt. sanatate nu conteaza...un factor mic in plus sau in minus.
Scaneaza-mi articolul din Formula AS si trimite-l la scarface7@arcor.de si iti spun daca Dr. Petrescu are dreptate sau nu.
0
13-02-2010, ora 23:19
Leustean Maria
Nu este medic/terapeut
Leustean Maria
Mie mi-a trecut o luna durerea cu aceasta apa, si daca n-as avea o afectiune atat de rebela, mi-ar fi trecut definitiv totul, dar nu am ionizator cu filtru UV, si de aceea, cred ca am fost infestata, de la atata apa, cu microorganisme, care dau toxine, aciditate, inflamatie, oxidare-uzura celulara
0
13-02-2010, ora 23:21
Leustean Maria
Nu este medic/terapeut
Leustean Maria
5000Ron costa, zicea mencinicopschi, un ionizator si cu filtru UV pt microorganisme9al meu, doar 2600Ron)
0
13-02-2010, ora 23:23
Leustean Maria
Nu este medic/terapeut
Leustean Maria
Cel mai miraculos remediu(acidul lactic imi blocase picioarele), a doua zi, saream ca pe arcuri(de-a dreptul miraculos!)
0
04-03-2010, ora 01:55
altibi53
Nu este medic/terapeut
altibi53
Stim, sau nu, ca atunci cand ne nastem avem o alcalinitate buna in organism. Pe masura ce crestem si ingurgitam produse alimentare organismul nostru la nivel celular devine acid. Orice crestere a aciditatii in sistemul celular duce la degenerarea celulelor Motiv pentru care trebuie sa mentinem un PH intre 65 si 72. Eu personal consum apa alcalina, in momentul de fata nivel 4- PH 10, 5. Am aparatura care imi livreaza 9 tipuri de apa, - apa alcalina-ionizata de la nivel 1 la 4, apa plata si 4 tipuri de apa acida. Apa acida nivel 4 o folosesc pentru diverse rani. Fiului meu i-am inchis o mica operatie de chist pilonidal, care de ceva timp nu se inchidea cu tot efortul medicilor, iar cunostintele mele de la Botosani folosesc apa acida nivel 4 pentru rani cauzate de diabet. Am vizionat recent un videoclip in care se arata modul cum sunt tratati in Japonia cu apa acida, pacientii cu diferite escare, sau rani. Am sa citesc si eu acel articol care prezinta pericolele apei alcaline si cred ca cu metode stiintifice am sa incerc sa il combat. Foarte multe cunostinte, pacienti ai cabinetului nostru au solicitat pentru tratamente diverse apa alcalina.
0
12-06-2010, ora 18:32
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Eu folosesc produse alcaline pt. pH alcalin, respectiv antioxidanti care asigura POR-ul negativ.
(este alternativa la folosirea unui ionizator)
Sucurile din legume si fructe aduc si alte substante: enzime in special, plus ca e apa structurata.
0
04-01-2012, ora 23:14
Anacrmc
Nu este medic/terapeut
Anacrmc
Alcalinitatea este o proprietate importanta a apei si pentru o buna functionalitate a corpului nostru un pH aprpiat pH-ului sangelui (7.48-7.5) este suficient. Nu avem nevoie de o intreaga scara de pH, de la acid pana la puternic alcalin. Apa naturala, nepoluata, asa cum a fost odata este apa bogata in minerale necesare, fara poluanti din toate categoriile, incarcata in oxigen, infrarosu, "nebruscata" prin tot felul de pompe si tevi sau medii ce-i destabilizeaza structura, incarcata cu energie magnetica, adica asa cum ar izvori o apa dintr-un izvor curat, ar trece peste o roca sau alta, ar fi expusa razelor benefice de soare, ar curge pe pamant..Toate aceste conditii naturale si proprii corpului uman, sunt indeplinite de apa alcalina Pi-mag
0
13-04-2018, ora 14:31
ValentinaT
Nu este medic/terapeut
ValentinaT
Excesul de acid din organism duce la aparitia bolilor, de aceea o dieta alcalina poate face minuni. Dieta alcalina trebuie sa contina pentru 80% alimente alcaline, cu ph-ul peste ph-ul corpului uman. Din ce am citit eu am vazut ca un ph ideal al sangelui este 7, 4, deci mai mult alcalin decat acid. Creand in organism un mediu alcalin foarte multe boli nu se mai pot dezvolta. Asa ca pe langa apa alcalina pe care eu o cumpar din comert, am gasit apa foarte buna Aquatique si Calipso, ape de izvor, trebuie mare grija si la alimente. Nu trebuie consumata foarte multa carne, este bun spanacul, brocoli. Alimente alcaline sunt si conopida, cartofii, ridichile, morcovul, telina, ciresele, etc. Foarte alcaline sunt pepenele verde si lamaile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: