Aparat dentar

20-03-2018
Rebecca.
Nu este medic/terapeut
Rebecca.
Buna ziua, după procedura de îndreptare a dinților, mi au fost puse contenții fixe. la ceea de jos am avut probleme in sensul ca mi sa dezlipit și a trebuit sa o lipesc din nou, dar am descoperit astăzi ca contetia de jos s a rupt.. as vrea sa știu dacă trebuie sa imi pun o alta contenție sau se poate lipi acesta contenție ??
3 comentarii
0
20-03-2018, ora 13:41
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Trebuie sa puneti alta contentie. De obicei se foloseste sarma ortodontica si daca se rupe nu se mai poate lipi.
0
20-03-2018, ora 14:27
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
din cate stiu eu de medicul ortodont cu care lucram contentia nu se poate repili pentru ca exista riscul sa se poate rupe iar, de aceea recomanda sa se faca alta in cabinet.
O zi buna!
0
20-03-2018, ora 14:40
Dr. Negru Andreea
Ortodontie si ortopedie dento-faciala, Bucuresti
Dr. Negru Andreea
Buna ziua,
Atunci cand doar se dezlipeste de pe 1 sau 2 dinti, retainerul fix se poate relipi. Dar daca bucatica de sarma ( retainer) s-a rupt de tot, si deci nu mai este ce sa se relipeasca, atunci trebuie schimbat tot retainerul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul