aparat dentar fix la varsta de 10 ani ?

12-11-2008
paulama
Nu este medic/terapeut
paulama
Buna ziua,
baiatului meu de 10 ani i-a fost recomandat aparat dentar fix; as vrea sa stiu daca la aceasta varsta se pun aparate dentare fixe? daca acest aparat va cauza radacinilor dintilor care se spune ca nu s-au finalizat?medicul care l-a consultat spune ca trebuie aparat fix iar un alt medic stomatolog spune ca este prea mic pentru fix ! dumneavoastra ce ziceti? multumesc
5 comentarii
0
12-11-2008, ora 11:30
BeHappy
Nu este medic/terapeut
BeHappy
Nu nu se poate!Probabil ca inca mai are dintii de lapte care trebuie sa-i cada!Pana la 14 ani poate purta aparat mobil dar fix in niciun caz.
0
12-11-2008, ora 12:24
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Si eu am aceeasi parere. La varsta lui oasele sunt inca maleabile si aparatul mobil poate da rezultate. Poate medicul a vrut sa spuna aparat mobil pana la 12-14 ani si apoi fix.
0
14-11-2008, ora 14:11
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
La varsta de 10 ani nici nu se pune problema de aparat fix.
0
29-08-2015, ora 00:49
adriana-1
Nu este medic/terapeut
adriana-1
copilul meu are aparate mobile pe ambele arcade. nici nu se punea probleme de aparate fixe pt ca are 10a ni doar.
0
13-07-2018, ora 23:01
Dr. Negru Andreea
Ortodontie si ortopedie dento-faciala, Bucuresti
Dr. Negru Andreea
Daca vorbim despre aparat fix cu bracketi la varsta de 10 ani, atunci este prematur. Nu pentru ca ar afecta in vreun fel radacinile incomplete ale dintilor, cat ca exista si risc mare de aparitie a cariilor la aceasta varsta, sa stam sa asteptam cu unii bracketi montati sa erupa si restul dintilor. Dar, atentie! Disjunctorul este tot un fel de dispozitiv ortodontic fix si acesta, da, se poate aplica si la copii cu dentitie mixta, sau doar cativa bracketi partial (pe 4 incisivi, de exemplu), din anumite ratiuni, si indepartati intr-o perioada relativ rapida de timp, iar dupa ce erup toti dintii definitivi sa se realizeze un tratament complet pe toti dintii. Deci atentie despre ce fel de aparat fix v-a vorbit medicul ortodont respectiv.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Copilul meu are nevoie de aparat dentar?
  • Aparatele dentare favorizează apariția cariilor?
  •