aparat ortodontic problema

04-03-2011
dan 1
Nu este medic/terapeut
dan 1
Buna ziua,
Va rog o lamurire intr-un aspect : port aparat dentar fix de aproape un an, am avut incisivii laterali superiori, daca am zis bine, foarte strambi. Initial medicul ortodont mi-a spus ca trebuie sa-mi faca extractii pe arcada superioara, dar deja a trecut aproape un an de cand port aparatul timp in care dintii s-au indreptat si arata bine, dar problema este ca, calca cu mult peste arcada inferioara, avand un fel de overbite. Am vorbit cu ortodontul care este procedura prin care sa reduca overbit - ul si nu mi s-a parut prea sigur in a lua o decizie, la modul ca mi-a spus ca incearca sa rezolve problema in continuare prin montarea acelor arcuri, iar cand am insistat cu intrebarea daca va avea efectul dorit mi-a spus ca trebuie extractii.M-a debusolat complet, mai dificil este ca, daca nu l-as intreba nimic, mi-ar pune arcuri la nesfarsit, nemaispunand nimic nici de extractii, nici de overbit, de nimic. Nu mi-a facut niciodata masuratori la arcade, sa vada evolutia sau sa adopte o strategie. Intrebarea mea este ca daca mi-ar face extractii ale premolarilor la arcada superioara, eu deja avand aparatul de aproape un an, timp in care au avut loc ceva miscari importande de dinti pe acolo, o noua activitate a dintilor nu ar avea un efect negativ asupra stabilitatii si sanatatii dintilor.
Va rog dati-mi un sfat, o lamurire.
Mentionez ca am 33 de ani si o stare generala a dintilor buna, m-am ingrijit de dantura in timp.
Multumesc si imi cer scuze de mesajul asta lung, dar reflecta nelinistea si nesiguranta in care ma aflu.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul