aparatul cu care se face colonoscopie este steril?

25-05-2008
ramona7778
Nu este medic/terapeut
ramona7778
am fost de curand sa fac o colonoscopie.nu stiu ce s-a intamplat cu aparatul respectiv inainte sa-l foloseasca pe mine.stiu doar ca dupa examinare a fost sters cu un tampon de vata imbibat intr-o solutie(nu stiu ce era-parea un soi de sapun lichid) si apoi cu spirt.e suficient?am fisuri pe colon si hemoroizi care sangereaza...mi-e frica sa nu fi luat hiv sau mai stiu eu ce...nu exista o procedura mai avansata de sterilizare a aparatului respectiv?adica...mi s-a parut ca ce au facut eu acolo a fost ceva de genul:sex protejat, dar nu cu prezervativ, ci cu un pic de spirt...cat de protejat poti fi in cazul asta?
3 comentarii
0
25-05-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Atit va pot spune ca exista in orice institutie sanitara protocoale de curatenie, dezinfectie si sterilizare care trebuie afisate si respectate. Mai mult nu stiu sa va raspund...e usor de criticat pe cineva, dar exista si dovezi?
0
25-05-2008, ora 00:00
ramona7778
Nu este medic/terapeut
ramona7778
nu critic pe nimeni, doar imi exprim o temere, cred eu, justificata.
0
25-05-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Eu cred ca nu trebuie sa va faceti griji,...e un accent deosebit pt sterilizare si dezinfectie in toate institutiile sanitare. Garantii insa nu va poate da nimeni...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: