Aparatul dentar

07-09-2018
Allsa
Nu este medic/terapeut
Allsa
Buna seara. As dori sa stiu daca imi pot pune aparat dentar in cazul in care am avut gingivita. Mentionez ca am facut detartraj acum aproximativ 5 luni si urmeaza un nou control deoarece dintii au putin tartru si uneori sangereaza. Imi este putin teama ca nu cumva gingivita sa recidiveze. Spalatul pe dinti cel de dimineata si de seara nu lipseste.
3 comentarii
0
07-09-2018, ora 07:38
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, gingivita nu este contraindicatie pentru purtarea aparatului dentar. Dar, gingivita adesea este data de o curatare insuficienta ; pe langa spalatul pe dinti nu uitati de ata dentara si apa de gura. Purtarea aparatului ingreuneaza igienizarea, dar exista instrumente ca dusul bucal care ajuta in acest sens.
0
07-09-2018, ora 07:55
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Medicul ortodont va va instrui sa aveti un periaj corect pe toata perioada cat purtati aparat dentar.
Gingivita poate aparea si in urma unui periaj incorect sau traumatizant nu doar in absenta periajului.
0
07-09-2018, ora 09:19
Dr. Negru Andreea
Ortodontie si ortopedie dento-faciala, Bucuresti
Dr. Negru Andreea
Buna ziua,
Puteti sa va aplicati aparat ortodontic, dar mare grija la igiena dentara! Medicul ortodont va va instrui cum sa va igienizati corect cu un aparat fix, ce accesorii sa va cumparati pentru igiena bucala. Daca in timpul tratamentului ortodontic veti avea din nou tartru sau gingivita, va puteti face regulat igienizari profesionale la cabinetul stomatologic. O zi frumoasa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Oamenii care cred că norocul le determină soarta au mai multe șanse de a avea o boală severă a gingiilor
  • Gingivita: cauze, simptome, tratament
  • Cum ar putea fi utilizate probioticele în tratamentul gingivitei și parodontozei?
  • Bolile gingivale și căderea dinților - asociate cu micșorarea creierului (studiu)
  • Statinele au avut rezultate promițătoare pentru reducerea incidenței bolilor gingivale
  •