apasare in piept

30-10-2012
lalo
Nu este medic/terapeut
lalo
buna ziua.am si eu o problema...cam de un an de zile simt o apasare in piept si respir greu uneori incep sa tremur si imi e somn chiar daca e dimineata.am fost la un consilier si i-am povestit ce simt prima data a zis ca este de la calciu intradevar cand iau calciu in ziua aia nu am nimic...apoi m-a speriat si a zis ca am atacuri de panica ca am trecut prin multe:a murit tata, cu mama nu ma inteleg si multe altele.si eu sunt mai sufletista pun tot la suflet.nu stiu ce sa cred ca atunci cand iau calciu nu am nimic in alea 10 zile pe luna...nu stiu ce sa cred, de cand iau calciu ma loveste starea asta cel putin o data pe saptamana...ce sa fac? va rog sa ma credeti ca e insuportabila starea parca nu esti tu ai vrea sa fi activ dar parca te tine nemiscat nu poti sa gandesti si sa faci nimic stau si ma uit aiurea...nu mai suport starea...va rog macar sa vorbeasca cineva cu mine sa imi dea un sfat, ca nu stiu ce sa ma fac sau cu cine sa mai vorbesc.poate sa fie caderi de calciu in combinatie cu atacuri de panica?dar ce sa fac ca ma termina eu ce am sa fac departe ca ma darama psihic starea asta ma lasa fara puteri, nu pot sa ma ocup de nimic nu pot sa ma gandesc la nimic doar la lucruri negative.va rog din suflet sa ma ajutati
2 comentarii
0
30-10-2012, ora 17:51
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
suntem multe persoane care ne aflam in aceeasi situatie ca si tine si ne chinuim sa gasim drumul spre vindecare.ptr linistea ta sufleteasca, te sfatuiesc mai intai sa faci investigatiile necesare ptr a fi sigur ca nu suferi de alta afectiune, care ti-ar putea da aceste simptome, fii sigur ca esti sanatos tun.simtomele mele sunt mai profunde la fel ma apasa pe piept, obosita mereu, slabicune in picoare, ma doare mana stanga etc.la mine se instaleaza mai intai depresia care in timp imi influenteaza gandirea pozitiva in cea negativa, ceea ce duce la atacul de panica.incerc acum sa ma vindec singura sa reusesc fara tratament.am inteles ca lipsa magnez iti pot provoca aceste atacuri de panik, de maine am sa incerc si eu un supliment de magne b6, pe o perioada de 10zile.cateva sedinte de psihoterapie te-ar putea ajuta mult si in aceleasi timp ai putea incepe un tratament bun care sa iti amelioreze simtomele, sa devii inapoi un om optimist si nu pesimist.eu nu sunt aacasa ca ma-si duce cu mare placere la psihiatru, numai sa stiu ca ma vindec si redevin cum eram inainte, plina de viata si fara frik de ziua de maine.multa sanatate
0
12-11-2012, ora 13:15
lalo
Nu este medic/terapeut
lalo
buna...nu am avut starea asta de 2 saptamani pana aseara dar am reusit sa o depasesc m-am gandit la altceva am inceput sa ma uit la tv si mi-a trecut.cea ce urasc la starea asta este ca ma ia starea aia de somn dar nu pot sa dorm daca m-as pune...in rest nu am probleme.ce bine m-am simtit in cele 2 saptamani.nu stiu de la ce Dumnezeu apare dar ma dispera cand o am.nu am liniste.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  •