apendicita se vede la ecograf? | Forumul Medical ROmedic

apendicita se vede la ecograf?

25-07-2012
Andrada 777
Nu este medic/terapeut
Andrada 777
Apendicita apare la ecograf?
6 comentarii
0
25-07-2012, ora 13:29
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Ecografia abdominala nu este o explorare foarte specifica, dar datorita costurilor scazute si lipsei de nocivitate se practica uzual in special pentru diagnosticul diferential al apendicitei acute cu alte tipuri de afectiuni
0
25-07-2012, ora 14:02
Andrada 777
Nu este medic/terapeut
Andrada 777
Atunci prin ce alte metode pot depista daca am apendicita ?
0
25-07-2012, ora 14:09
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
examen fizic si analize de laborator(cresterea leucocitelor in sange (globulele albe), uzual ajungand la valori de 10.000/mmc dar putand ajunge si la 20-30.000/mmc in cazurile grave )
0
25-07-2012, ora 14:25
Andrada 777
Nu este medic/terapeut
Andrada 777
am facut ieri un examen fizic la un doctor pediatru si m-a trimis acasa, spunand ca nu am motive de ingijorare. totusi as fi preferat sa fiu examinata de un chirurg. Durerea continua trebuie sa fie neaparat un simptom?
0
25-07-2012, ora 14:32
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Simptomele apendicitei sunt foarte variate.Mie de exemplu, doi medici mi-au spus ca sigur nu-i vorba de apendicita pentru ca nu aveam dureri in partea dreapta sau care sa se intinda pana la picior si totusi, in urma analizelor s-a dovedit ca am apendicita(apendice flegmonos).
In cele mai multe cazuri durerea initial apare in capul pieptului si zona ombilicala, ulterior se plaseaza in zona dreapta(fosa iliaca dreapta si iradiaza spre picior)...poate chiar sa se intensifice si abdomenul sa devina tare cand palpezi
In cazul apendicitei pot aparea inapetenta, greata, varsaturi, chiar constipatie/diaree.
Daca raspundul medicului pe care l-ai consultat te-a nemultumit, poti face analize de sange., exista si cazuri in care apendicita nu da simptome"ca la carte".
0
25-07-2012, ora 15:40
Andrada 777
Nu este medic/terapeut
Andrada 777
ok.multumesc mult. eu am ceva dureri in partea dreapta, dar sunt suportabile si dureaza putin; nu sunt constante. am crezut ca pot avea apendicita si cred ca imi voi mai face niste analize.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Antibioticele pot înlocui operaÈ›ia chirurgicală, în cazurile necomplicate de apendicită acută
  • Administrarea antibioticelor în ambulatoriu la pacienÈ›ii cu apendicită este sigură È™i reduce necesitatea intervenÈ›iei chirurgicale
  •