aplazie medulara

29-06-2012
yonutzsg
Nu este medic/terapeut
yonutzsg
am 42 de ani si acum 10 ani am fost diagnosticat cu aplazie medulara(aveam 30.000 trombocite si leucocite sub limita normala);dupa 1 an de tratament cu sandimun si vit. B6, acid folic) am ajuns la 110.000 si la recom. medc. am intrerupt trat. fiindu-mi afectate functiile hepatice dar mergeam la controale regulat si deci 9 ani mi-a fost bine, si am tinut in continuare cont d recom. med.;acum incepand din luna martie m-am simtit slabit si am mers la control am 12.000 de trombocite :fac trat. cu ciclosporina din luna martie au mai crescut in 2 luni 10.000 apoi in ultimele 3 saptamani ai scazut 10.000 ;am facut o cura cu suc de sfecla rosie, telina si morcov(300ml. pe zi);am o viata ordonata, mananc sanatos dar nu imi permit fructe si salate cat ar trebui;nustiu cu ce am gresit ca sa invat si pe altii sa nu faca ca mine;ma tratez la Fundeni ;acum 3 saptamani cand am fost la control si a vazut d-na doctor regresul ma oprit 3 zile si mi s-a facut transfuzie cu cate 250ml. sange pe zi;am venit mai zdravan dar tb sa merg iar la control si nu cred ca sunt bine, dupa cum ma simt;de vreo 2 zile am si o inflamatie a gingiei ;va rog spuneti-mi ce stiti despre problema mea ;
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.