Apnee de somn cauzata de deviatia de sept

02-12-2010
White_Lady
Nu este medic/terapeut
White_Lady
Buna seara.

Vara asta mi s-a dat diagnosticul de apnee in somn din cauza deviatiei de sept. Am facut operatia la mijlocul lui octombrie.As vrea sa stiu cam cat dureaza pana cand nu ma voi mai simti slabita. Trebuie sa mentionez ca in urma cu cativa ani am tinut si un tratament pentru depresie de vreo 2 ani. Problema e ca dupa 20 de ani am inceput sa ma simt mereu foarte obosit, ma trezeam dimineata mai obosita decat atunci cand ma culcam, rezistam greu la efort si imi reveneam foarte greu. Ulterior am avut si niste probleme cu inima care au disparut prin tratamentul cu aspacardin. Cat timp dureaza pana imi trece starea sa slabiciune ?
5 comentarii
0
02-12-2010, ora 14:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
scrie.mi pe mail
varsta, inaltimea, Kg, Tensiunea arteriala..si ce boli cronice ai
0
28-07-2011, ora 14:37
rcristian
Nu este medic/terapeut
rcristian
si eu sunt in aceeasi situatie, am fost operat de deviatie de sept acum vreo 3 luni si in timpul sederii mele in spital am fost diagnosticat cu apnee nocturna. sa ma astept la ceva? sunt foarte somnoros ziua, ma trezesc mai obosit decat ma culc, gura foarte uscata, si am cateodata parca atacuri de panica/stari depresive.
0
28-07-2011, ora 14:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
persoanele cu apnee in somn.. sunt Primii candidati la a face accident rutier prin a adormi la volan !!!!
in rest dereglarile de circulatie sangvina cerebrala.. duc in timp la vertij,. scaderea vederii, auxului, memorie..s.a
mergi la ORL.. si vezi daca se poate face ceva la cornetele nazale, la valul palatin, lueta.. ca sa respiri mai bine noaptea pe nas...
0
28-07-2011, ora 15:00
rcristian
Nu este medic/terapeut
rcristian
problema care mi se pare mie foarte ciudata este ca.. eu daca imi las gura moale.. fara sa fac nici un efort, se deschide, imi cade maxilarul si imi ramane gura deschisa si trebuie sa depun un efort sa o tin inchisa ceea ce cred eu ca nu lasa muschii sa se relaxeze.
0
28-07-2011, ora 15:01
rcristian
Nu este medic/terapeut
rcristian
am uitat sa mentionez 20 de ani, 1.65m, 50kg tensiune 140-120 cateodata si nu am boli cronice.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.