Aproape de nebunie!

27-02-2017
Utilizator_186865
Nu este medic/terapeut
Utilizator_186865
Buna ziua, am o problema care ma macina psihic si ma epuizeaza pana si fizic.
Am crescut cu un tata violent, mai mereu facea scandal acasa, ne umilea si niciodata nu laudat, mama a suferit si ea foarte mult alaturi de el, de aici mi se trage o mare neicredere, sunt mereu stresata pt orice lucru, nu pot sa ies undeva pt ca ma stresez cu zilele sau ore inainte daca stiu ca trebuie sa ies!Cand sunt undeva si sunt privita din start ma pierd ma simt rusinata, ma simt ca ultima proasta si sunt sigura ca ceilalti vad lucrul asta la mine ma simt criticata si imi este imposibil sa mai fac ceva incep sa fiu incordata, sa tremur usor si nu mai gandesc limpede, practic ma pierd si asta ma distruge!Nu inteleg de ce nu pot sa capat incredere in mine si sa ma vindec de parerea celorlalti si de as fi o idioata sa nu imi pese, sa reusesc sa accept sa gresesc si sa ma accept pe mine, in ciuda faptului sa am multe reusite tot nu ma pot bucura de ele si parca cer tot mai mult de la mine!
Acum sunt intr-o stare jalnic, ma doare capul si de la un timp imi este frica sa nu imi pocneasca vreo vene la cap din cauza gandurilor stresante.Nu mai reusesc sa inteleg cum sa ma comport ca sa nu gresesc si sa nu fiu criticata, daca cineva nu ma place analizez imediat ce as fi putut gresii ca sa schimb ceva sa ma fac placuta, nu stiu, as vrea sa fiu eu cu bune cu rele sa pot face, spune ce vreau gresit sau bun si sa nu imi pese daca cineva ma accepta, sau nu mai vorbeste cu mine, sa fiu mai puternica si mai nepasatoare!
In familie am o stituatie tensionata cu, cumnatele eu fiind mai sensibila, cred ca si paranoica, ele rele din nastere dar nepasatoare nu proaste ca mine sa se consume din orice, si ma stresez foarte mult, ma intreb cu ce am gresit, am vorbit de curand cu cineva care ma intreba cum ma mai inteleg cu ele si am simtit nevoia sa ma descarc sa imi spun oful, dar imediat dupa ore in sir ma tot gandeam ca persoana respectiva sigur nu ma crede si ca si-a facut impresia ca sunt barfitoare, daca nu as fi zis nimic ma gandesc ca nu are de unde sa stie de ce eu nu vb cu ele si apoi ar crede ca eu sunt rea, si uite asa ajung sa imi plesneasca capul pt ca nu stiu cum sa ma comport!
Realizez ca am probleme grave, gandesc ce ar crede ceilalti despre mine de aici si chinul de a fi in aceeasi camera cu cineva cu care nu ma inteleg, practic parca simt dispretul sau ce gandeste despre mine aceea persoana in acel ma moment, ma face sa tremur si sa merg ca teleghidata!
Sunt timida cand cunosc persoane noi ma gandesc cum ma vad ceilalti, de aici si starea de tremur, incordare si neputinta de a mai vorbi coerent sau de a face ceva, pt ca nu mai pot gandi!
Nu reusesc sa ma accept, ma critic mereu, simt ca toti vad in mine o persoana timida, proasta si ca ma vor dispretui pt asta!
Am fost la psiholog m-am simtit mai bine dar nu am reusit sa schimb nimic, ma simteam bine 2-3 zile apoi iarasi eram invadata de ganduri si stare de rau, acum nu mai am posibilitatea sa reiau sedintele as dori o parerea un sfat, care sa ma ajute pt am momente cand ma apuca gandurile si nu le pot ignora, ma simt deprimata ma gandesc intens la anumite chestii pana cand ajung sa nu mai reusesc sa inteleg nimic, unde gresesc, ce pot face, intr-o anumite problema, si ajung sa am durere de cap!
De mult voiam sa scriu, am acumulat multe stari iar acum ca le-am scris nu sunt coerenta de loc, sper sa nu fiu nebuna, pt ca uneori cand am un blocaj mintal de ganduri as ma simt!
Va multumesc!
3 comentarii
1
27-02-2017, ora 23:20
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna seara, pare ca sunteti in continuare "prinsa" in aceasta relatie cu tatal Dumneavoastra. Iata cateva perspective care sper sa va fi de folos:
- ati trait probabil atat e mult in acea stare si acel mediu in care v-ati simtit agresata, fapt care v-a facut, cumva sa credeti ca este vina Dumneavoastra, ca nu meritati altceva decat agresivitate si cearta, incat si acum, desi nu mai este cazul (din cate inteleg) va vedeti si va comportati cu propria persoana cum s-au comportat ceilalti...Cu alte cuvinte ati ajuns sa va vedeti cum v-au vazut ceilalti.
- cele de mai sus au dus si la alt comportament: daca ati considerat ca sunteti cumva de vina pentru ceea ce s-a intamplat faceti eforturi deosebite pentru a sterge aceasta vina, pentru ca ceilalti sa va vada asa cum sunteti de fapt. Va dati seama cam ce imagine (a cui imagine) "proiectati" asupra acestora.
- va doriti atat de mult ca ceilalti sa va placa, sa va accepte; fata de cine este de fapt aceasta dorinta?
Mai sunt inca multe de spus dar nu este cazul si locul aici. Nu stiu ce abordare psihoterapeutica avea psihologul cu care ati lucrat dar, in cazul Dumneavoastra, v-as recomanda una mai profunda, caci aveti "lucruri neterminate" din viata care nu va lasa sa mergeti mai departe (de aici si starile pe care le descrieti). Poate ca in viitor veti gasi posibilitatea de a continua psihoterapia.
Pana atunci insa va recomand sa va ganditi serios cat din ceea ce vi s-a intamplat in copilarie proiectati in viata Dumneavoastra. De ce cautati atat de mult sa placeti celorlalti? Ce cautati la ei cand prima care ar trebui sa aiba grija de Dumneavoastra este...propria persoana?
1
28-02-2017, ora 07:39
Dr. Ungureanu Elena
Psihiatrie, Iasi
Dr. Ungureanu Elena
Buna ziua!Situatia dumneavoastra este una mai complexa.Imi puteti spune ce varsta aveti?Mai locuiti cu tatal?Sunteti casatorita?Aveti copii?Toate aceste si multe altele sunt necesare pentru a putea sa va ajutam.Va dati seama ca problemele dumneavoastra isi au originea in copilaria timpurie si se intind pana in ziua de astazi, la varsta adulta, timp in care a-ti dezvoltat tipuri de comportament si de reactie care v-au adancit si mai mult in haosul din mintea si sufletul dumneavoastra.Cert este ca aveti nevoie de ajutorul unui psiholog, nu am inteles in trecut cat timp a-ti fost la psiholog pentru ca dumneavoastra aveti nevoie de o perioada mai lunga de consiliere psihologica, nu va sunt suficiente cateva sedinte.Daca la momentul actual nu aveti posibilitatea sa apelati la ajutorul unui psiholog din motive financiare sa stiti ca aveti posibilitatea, daca sunteti asigurata, sa beneficiati de consiliere psihologica decontata de Casa de Asigurari.V-a trebui sa va interesati de un cabinet de psihiatrie care are o colaborarea cu un psiholog in contract cu Casa, apoi cu un bilet de trimitere catre psihiatrie de la medicul de familie va adresati initial medicului psihiatru care dupa o evaluare psihiatrica cu siguranta va va indruma catre psiholog si poate va va recomanda si o medicatie usoara atat cat este necesar pentru a va ajuta sa va controlati gandurile pana ce veti reusi sa va insusiti tehnicile psihoterapice sugerate de psiholog.Insa trebuie sa aveti in vedere ca acesta este un drum relativ lung, de aprox. 1-2 ani, dar si interesant pentru ca veti invata sa traiti cu dumneavoastra, sa va apreciati la adevarata valoare si va va oferi resusele de care aveti nevoie pentru a depasi obstacolele din viata dumneavoastra.Sper ca v-au fost de folos recomandarile mele!Multa sanatate si curaj va doresc!
0
28-02-2017, ora 11:20
Utilizator_186865
Nu este medic/terapeut
Utilizator_186865
Buna ziua, --------* nu mai locuiesc cu tatal, il vad foarte rar fac eforturi sa il tolerez, uneori incerc sa tin la el dar iar imi demonstreaza ca niciodata nu a stiu sa iubeasca, si vad ca nici pe el nu stie sa se iubeasca!
Exact ce mi-ati scris dvs, am realizat si la psiholog, sunt ca un catelus care da din coada in fata tuturor, ma afecteaza pana si o privire dar conflicul e cu mine de fapt, am nevoie de aprobarea tuturor sa ma conving pe mine ca sunt buna de ceva, mereu pe mine ma vad jos iar pe ceilalti cat mai sus!
Acum stau si analizez cat de mult seman cu tatal meu, de fapt pe langa lipsa de scrupule este o persoana lipsita de incredere de aici frustrarile lui cred, bunica mea a fost tot ca el, rareori povestea ca el a dus-o mult mai greu ca noi, si ca ne va prinde bine educatia dura primita, ca ne va calii!
------------* tatal a divortat de mama, apoi i-a parut rau si s-a razbunat pe mine, a fost foarte greu pt mine atunci eram singura pt ca mama lucra in afara ca sa pot termina eu liceul, rudele tatalui nu mi-au facut viata prea buna, ma simteam incoltita mereu si rusinata, vinovata pt ca nu intelegeam unde gresesc de toata lumea are ceva cu mine si nu ma accepta, apoi era si adolescenta cu probl ei care se adaugau la siru meu de probleme!
Nu stiu am probleme pt ca toata noaptea scrasnesc din dinti, imi spune sotul, dimineata ma trezesc deja cu ganduri stresante ori din trecu ori cu durere in zona inimi din cauza vreunui lucru, parca caut motive de stres cand nu le am, probabil asa am fost invatata sa traiesc iar acum asta fac!
Cu sotul a fost greu la inceput pana sa inteleaga, de ce cedez nervos imediat, schimbarile de temperament, fricile mele, imi spune mereu ca nu se vede in public ca sunt incordata, ma incurajeaza f mult, imi lauda reusitele.dar eu tot nu reusesc sa ma vad altfel, tot ma critic si nu ma pot accepta!
Imi dau seama ca totul mi se trage din copilarie dar nu reusesc sa gandesc altfel.
Va multumesc pt raspunsuri!

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul