ar putea sa fie vorba despre o spondiloza cervicala?

20-06-2013
rafa1401
Nu este medic/terapeut
rafa1401
Buna ziua ! Nici nu stiu cum sa incep. Am mai postat aici acum ani buni...de pe alt cont si pot sa mentionez faptul ca sunt membru inca din 2006 dar am hotarat sa postez de pe un cont nou. Problema principala pe care o am acum si care nu ma lasa sa traiesc este urmatoarea. Sufar de o herniuta cervicala c4-c5 dar nu e o protruzie semnificativa...cu amprentarea usoara a nervului radicular drept si comprimarea discreta a sacului dural. Initial am aobservat amorteli in degetele mic si inelar (dreapta) la trezire probabil datorita unei posturi 'deficitare' in somn. In fine, toate aceste simptome s'au diminuat pana la 0. Oricum, nu asta era problema principala. Ceea ce ma deranjeaza cel mai tare se manifesta in felul urmator: Incepand de dimineata de la trezire dar si pe parcursul intregii zile culminand cu venirea serii prezint urmatoarele simptome : Incepand de la c 5 - c4 in sus sa zicem cam pana la c 1. in interior pana la poligonul lui Willis dar si in exterior simt usoare parestezii dar si intepaturi ascutite...care urca.si urca pe partea dreapta a capului si iritand cred...din ce imi dau seama si nervii V||..in dreptul fetei+buzei (ulterior...acum 2 ani in urma unui RMN cerebral cu SC + ANgio RMN a iesit un conflict vascul-nervos ce implica pachetele nervoase V||) dar ma rog...fara prea mare importanta.nu m'a deranjat asa mult si nu avea rost o decompresie microvasculara. BUn..in momentele de criza (apogeu) se manifesta cam asa: TIuit in urechea dreapta sau stanga.senzatie de amortire a coloanei cervicala amortire a scalpului plus tendinta de strambare a gurii catre dreapta (coltul drept), cu toate ca nu s'a intamplat asta..totusi este foarte deranjant plus amortire a partii drepte a limbii + la fel amortirea unui jumatati a faringelui (tot partea dreapta) si cu coborarea pe mana dreapta cu senzatia de amortire dar cu putere in ambele maini egale. TA in criza...maxim 12 cu 7 la ambele maini echivalenta. Investigatii facute in timpul tuturor acestor ani de chin: RMN cerebral+cervical.EEG (+efort), EKG, in nenumarate randuri, analize de sange, tratamente de tot felul + naturiste+ homeopate...cu timpul oarecum ameliorandu'se dar a culminat cu ultimele 3 luni in care efectiv m-a scos din minti. Uneori se mai manifesta si sub forma unei presiuni puternice care apasa oarecum pe nas..si incordarea muschilor cefei plus senzatie de arsura tot la nivelul acestei zone (ceafa). Ca sa ma pot calma si sa trec peste criza mai usor...trebuie sa iau un algocalmin.si/sau 0.5. 1mg clonazepam (rivotril) fiindu'mi recomandat in insomnia pe care a am reusot sa o dobandesc in urma cu 1 an. Hernia de disc fiind 'verificata' de 2 neurochirurgi are indicatia operatorie ZERO. In urma cu 2 saptamani am recurs si la un Doppler vascular carotidian + artere vertebrale.totul fiind perfect normal. SIngura analiza pe care nu am apucat si reusit sa o fac este un RMN sau probabil un angio CT cerebral+cervical ca sa vad ce si cum dar ma indoiesc ca voi gasi ceva. DIn ce simt...ca pacient...si ce traiesc.pot sa spun...dupa parerea mea nefondata si neformata. ca este vorba de niste contracturi musculare si imflamatii osteoarticulare ale coloanei cervicale pentru ca in urma masajelor in zona respectiva cedeaza pentru o scurta bucata de vreme...deci ar putea sa fie vorba despre o spondiloza cervicala.dar m'am saturat sa dau cu presupusul asa ca.as avea nevoie de o indrumare/sfat/parere in legatura cu 'boala' nercunoscuta care totusi chinuie un tanar care nu ar trebui sa isi piarda timpul postand pe forumuri medicale. FIInd 'client' aici de ceva ani (7 la numar zic eu) pot sa spun ca mi s'a oferit ajutor de fiecare data cand am cerut si multi altii au avut aceeasi soarta asa ca sper ca si de data aceasta sa se intample la fel. Va multumesc anticipat ! O zi buna.
4 comentarii
0
21-06-2013, ora 09:30
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Spondiloza cervicala se vindeca total cu frunza de brusture.

In randurile care urmeaza va prezint un tratament naturist cu ajutorul caruia m-am vindecat, dupa lungi suferinte, de spondiloza cervicala.

Se ia o frunza de brusture (captalan, lipan) lat. Petasites officinalis, care creste din primavara si pana toamna pe toate santurile, pe maluri de rauri si de paraie, pe sub umbra umeda, de paduri. Frunza proaspat culeasa se pune seara inainte de culcare sa stea 10-15 minute in spirt medicinal (albastru), pana cand se impregneaza bine.

Se pune pe ceafa o panza subtire, peste care se aplica frunza bine scursa, peste ea se adauga o alta panza si se fixeaza bine pe ceafa. Se poate fixa si cu un batic legat la spate pentru ca frunza sa nu alunece. Se tine pana dimineata. Tratamentul nu trebuie sa depaseasca 4-6 zile la rand.

Eu am facut acest tratament toamna, iar dupa prima noapte am putut sa-mi misc capul fara sa mai ametesc, iar frunza era subtire ca o foita de tigara. Noaptea am simtit cum efectiv ceva imi tragea boala din ceafa. Dupa sase zile eram ca nou-nascuta, nu mai aveam nici un fel de problema, nici ameteli, nici dureri. Au trecut de atunci zece ani si n-am mai avut nevoie sa merg nici macar la control medical.
Acest tratament este bun si pentru discopatia lombara si pentru reumatism.

Puteti sa publicati aceasta reteta deoarece este la indemana oricui. Nici nu va puteti inchipui cata lume sufera de spondiloza si cat de cumplite sunt efectele ei asupra starii sufletesti a bolnavului
0
22-06-2013, ora 09:24
rafa1401
Nu este medic/terapeut
rafa1401
Va multumesc pentru raspunsul prompt si la obiect. Am inceput deja 'tratamentul' si dupa prima seara nu pot sa spun ca am observat schimbari (sau cel putin asa cred eu ) dar sunt hotarat sa il continui pana la final. Va tin la curent cu starea mea.
0
22-06-2013, ora 10:40
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Cauta un cabinet de ozonoterapie cu un medic competent si incearca niste infiltratii locale cu ozon, este cea mai noua si eficienta metoda de recuperare chiar si in unele hernii de disc, citeste ultimul meu subiect !
0
22-06-2013, ora 13:35
rafa1401
Nu este medic/terapeut
rafa1401
as dori daca se poate sa imi spuna si mie un medic cam despre ce ar putea sa fie vorba ca sa nu mai umblu din floare in floare.multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: