are 2 ani si inca nu vrea sa manince de buna voie, ce sa fac

01-03-2009
ciprianirina
Nu este medic/terapeut
ciprianirina
buna seara, am o fetita de 2 ani impliniti si de cind a implinit 1 an am inceput sa-i dam si altfel de mincare pe linga sin, dar am observat ca accepta foarte greu, am zis ca se va obisnui in timp, dar acuma are 2 ani si de doua luni a fost "intarcata" nu mai suge DAR NICI MINCAREA NU-I PREA PLACE nu maninca decit piureuri, banane cu brinza.supe date pe mixer smd. DAR TOATE CU FORTA trebuie sa o ademenim cu tot felul de lucruri, muzica zgomote si amenintari( ca vine nenea si te fura, ca vine paianjenul smd..), va rog sa ma ajutati cu sfaturi, ce sa mai facem ca sa inceapa sa manince singura sau macar de buna voie si nu cu forta.
va multumesc !
cu respect ciprian !
3 comentarii
0
15-03-2009, ora 02:03
miha_pinkcat
Nu este medic/terapeut
miha_pinkcat
metodele sunt gresite. nu cu frica va manca de buna voie!!.vine paianjenul, sarpele, etc.incercati sa o duceti intr-un parc de copii si dupa 15 minute cand toata lumea e a ei, incercati sa-i dati o banana...daca nu vrea, ii spuneti ca o duceti acasa...din proprie experientza stiu ca prima data va refuza targul...atunci e IMPORTANT sa nu cedati si chiar sa o duceti acasa. a 2-a oara veti proceda la fel, dar fiti sigur ca va manca banana sau ceea ce vreti d-vs...incet, incet se va obisnui si acasa sa manance mancare solida...va fi greu ptr d-vs PRIMA OARA, dar daca nu cedati, totul va fi perfect...sper...in casa aplicati acelasi santAJ CA SI IN PARC, DAR CU jucaria preferata...succes
0
15-03-2009, ora 11:36
ciprianirina
Nu este medic/terapeut
ciprianirina
va multumesc voi incerca si aceasta metoda, sper sa dea rezultat, astept si alte metode deconvingere !
0
08-06-2009, ora 13:52
user59584
Nu este medic/terapeut
user59584
Buna Ciprian..baietelul meu are 1 an si 8 luni..si mananca mancare solida dinainte sa faca un an..de pe la5 luni am inceput cu piureuri si supe si iaurturi...si acuma mananca absolut orice..si mai nou mananca singur..doar ca pana duce lingura la gura jumatate e pe jos..dar ce conteaza e ca mananca si lui asa i face placere..trebuie lasati sa invete...dar cateodata cand mai face si el nazuri..si nu vrea sa manance...eu il pun sa-mi dea mie...si i spun ca e ff buna..sa-mi mai dea..si tot asa..apoi i spun sa pape si el o lingurita..ceva distractiv pt ei..intelegi?sau sa-i dea papa la papusa la ursulet sa creasca mare si mama i da si lui sa creasca mare..trebuie gasita metoda care vezi ca i place...dar in nici un caz cu frica..numai bine si sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul