are cornetele marite

04-10-2008
iulianaionescu
Nu este medic/terapeut
iulianaionescu
buna ziua! prietenul meu se confrunta cu o problema de ceva timp. Din cauza ca i se infunda nasul foarte des, nu putea sa respire normal si ii curgea nasul foarte mult, s-a decis sa mearga la orl. Dupa mai multe investigatii, i s-a zis ca are cornetele mult inflamate si ca trebuiesc operate. Odata ajuns la o clinica cu laser, dr de acolo i-a spus ca daca i le arde, in timp v-a face coji in nas foarte urate(deci scapa de secretie si da de coji). Bineinteles ca a renuntat la aceasta varianta si a mers si la alergolog. In ciuda tuturor spray-urilor nazale folosite(nazonex, rinocorde, flixonaze, avamys) si a spalaturilor nazale cu ser fiziologic, starea lui tot nu se amelioreaza. Se trezeste in timpul noptii stranutand, cu secretii apoase din nas. Va rog mult daca puteti sa-l ajutati cu un raspuns. Exista posibilitatea sa i se micsoreze fara interventie chirurgicala/laser? Va multumesc
24 comentarii
0
04-10-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ca si medicament care poate micsora cornetele nazale in volum, se foloseste COLARGOL de 1-3 %. SE prepara in farmacie si se administreaza cate 3-4- pic la 8 ore in nas.. in pozitie culcat. 10 zile.
dac acest tratament nu da rezultat. Pueti apela la reductia cornetelr cu Radiofrecventa.
0
04-10-2008, ora 00:00
iulianaionescu
Nu este medic/terapeut
iulianaionescu
multumesc incercam tratamentul cu colargol 2% si va tinem la curent
0
06-10-2008, ora 00:00
iulianaionescu
Nu este medic/terapeut
iulianaionescu
a inceput tratamentul cu colargol si vroiam sa va mai intreb ceva:imediat dupa ce ii pun picaturile, nasul ii curge foarte tare.incearca sa se abtina, dar chiar nu reuseste.in aceasta situatie, colargolul isi mai face efectul, daca el sufla nasul imediat?
0
07-10-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o reactie neasteptata.
deobicei se simte o senzatie de usturime si atat.
posibil sa fie o reactie alergica.
incercati sa curatati nasul inainte de a administra colargol.
Puneti 1-2 pic de Nostamine.. asteptati putin, curatati nasul si upa administrati colargolul.
0
08-10-2008, ora 00:00
iulianaionescu
Nu este medic/terapeut
iulianaionescu
lui ii curge nasul in fiecare dimineata, nu congestia este marea lui problema ci secretiile nazale apoase care uneori noaptea ii ajung in gat sau chiar in plamani si raceste foarte des speram din tot sufletul sa-i treaca cu colargol va multumim mult
0
08-10-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in caz ca Acest tratament nu da rezultat.
O sa apelati la un alergolog.. pentru teste.
Schimbati din dormitor pernele cu pene , scoateti din dormitor. florile de camera.
eu o sa fiu in concediu intre 16 si 22. dar astept raspuns s i reziltat dupa 23 octombrie.
0
12-10-2008, ora 00:00
iulianaionescu
Nu este medic/terapeut
iulianaionescu
el a fost la alergolog, spray-urile de care v-am spus la inceput erau date de la alergologie. I-a facut testarea cutanata si nu i-a iesit decat o mica sensibilitate la praf.A luat aerius, telfast, singulaire, xizal, erdomed.Dupa cateva luni de tratament, cand si-a facut analizele la sange ca sa vada daca mai este alergic la praf, aceasta alergie disparuse(deci avusese doar o mica sensibilitate).Cat despre problema lui cu nasul, dr i-a dat sa incerce acele spray-uri, sperand ca o sa dea rezultate.L-a trimis si la ORL pt ca el este operat de deviatie de sept si medicul alergolog credea ca nu e operatia bine facuta.Dr. orelist i-a spus ca operatia e bine facuta si ca problema lui sunt cornetele inflamate.Dupa un an si ceva de incercat spray-uri fara rezultat, dr alergolog s-a dat batut si a zis ca nu stie ce sa-i mai faca. A incercat si cu picaturile pe care i le-ati recomandat dvs sa le puna inainte de colargol si nici un rezultat.Are deja o sapt de cand a inceput cu colargol si situatia lui e aceeasi:secretiile apoase nu-i dispar.Nu avem in casa nici o floare, pernele sunt din umplutura antialergica.Chiar nu stim ce sa mai facem.
0
12-10-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA. este o problema pe care ( ca sa.l citez pe dr. Alergolog).
Pot sa ma dau batut...
Intradevar.. hipertrofia cornetelor nazale poate face o respiratie nazala...Imposibila.. dar nu provoaca secretii nazale abundente si apoase.
Spuneti.mi daca ati facut tratament cu ACC200 ?
Eurespal?
Daca ramane ca ultima soluti etratamentul chirurgical a cornetelor.. va recomand tratamentul cu Radiofrecventa.
0
13-10-2008, ora 00:00
iulianaionescu
Nu este medic/terapeut
iulianaionescu
Nu, nu a facut tratament cu ACC200. Dar tratamentul cu Radiofrecventa nu echivaleaza cu cel cu laser? Dar daca dvs ati spus ca secretiile apoase nu sunt rezultatul cornetelor inflamate, inseamna ca trebuie sa fie altceva si, astfel tratarea cornetelor ar putea sa nu fie solutia pt secretiile apoase?
0
13-10-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Odata cu diminuarea cornetelor in volum.. se micsoreaza si cantitatea de secretii.
Iar avantajul cel mai mare este asupra respiratiei nazale.. care va fi mult mai buna.
0
13-10-2008, ora 00:00
iulianaionescu
Nu este medic/terapeut
iulianaionescu
si care sunt clinicile (din Bucuresti) care folosesc aceasta metoda, pt diminuarea cornetelor ? Pe net am gasit numai clinici care folosesc radiofrecventa pt tratarea celulitei si pt imbunatatirea tenului.
0
14-10-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cu siguranta in clinici Universitatre ORL se gaseste.
Sau cautati pe Google.. Cab. ORL Bucuresti.. si o sa apara toate cabinetele din Oras.. cautatila serviciile care le ofera.
Cu cateva luni in Urma promovam un anume cabinet.. dar am primit raspuns de la cativa pacienti care au fost si au ramas surprinsi de timpul de asteptare a programarii si de costul exagerat a consultatiei si a interventiei.
ca si gluma mi.au scris ca e mult mai simplu, mai rapid si mai econom sa vine la Pascani.
Asa ca nu va pot da un sfat in privinta Bucurestiului.
0
14-10-2008, ora 00:00
iulianaionescu
Nu este medic/terapeut
iulianaionescu
multumim mult pt ajutor. Ramane ultima solutie Radiofrecventa, speram sa ajute. Concediu placut!
0
13-11-2008, ora 21:20
alina_urs
Nu este medic/terapeut
alina_urs
Cauta pe Net Clinica dr. Mocanu pentru interventia cu Radiofrecventa. Eu am fost la el, mi-a dat tratament pentru o luna si urmeaza sa ma duc la control pe 27 nov. Sanatate si succes!
0
14-11-2015, ora 08:22
alinaalina1200
Nu este medic/terapeut
alinaalina1200
Buna ziua. Am fost la orl si mi s.a spus ca am cornetele marite fac tratament si nu se vad imbunatatiri prea mari. Am nasul infundat si secretii purulente. Cum sa fac?
0
16-11-2015, ora 11:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa citesti despre tratamentul cu Colargol
sa faci o radiografie SAF sa vezi daca nu e sinuzita
0
16-11-2015, ora 13:47
alinaalina1200
Nu este medic/terapeut
alinaalina1200
Asa o sa fac, multumesc mult.
0
17-11-2015, ora 18:55
alinaalina1200
Nu este medic/terapeut
alinaalina1200
Mi s.a spus ca am sinizita maxilara stanga si am facut tratament dar nu prea sunt schimbari. Tot am secretii cu puroi. Am observat ca, atunci cand intru in casa mi se infunda nara stanga iar cand ies afara se desfunda.
0
18-11-2015, ora 10:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
diagnosticul de sinusita se pune de un medic ORL..dupa ce vede o radiografie SAF sau CT
in rest este doar presupunere
daca intradevar este sinuzita care nu trece de la tratament
se fac punctii sinusale
daca nu ajuta nici punctiile se ajunge la operatie pe sinus
0
24-08-2016, ora 15:54
nicolledeea
Nu este medic/terapeut
nicolledeea
Buna ziua. Am o problema de 4 luni de zile...Nu pot sa respir cum trebuie...ma doar tare intre sprancene si respir foarte greu mai ales cand vreau sa expir...am fost la pneumolog mi a zis ca nu am astm bronsic dar mi a iesit valoarea de expirare putin mai mica, am fost si la alergolog am facut cateva analiza sa vedem daca sunt alergica la ceva dar nu a iesit nimic.Precizez ca de mai bine de 1 an am secretii in nas uneori mai abundente, am observat ca in momentul in care stau in curent imi este ff greu sa respir.Momentan nu am un diagnostic.Ce analiza as putea sa fac pentru a depista problema.Multumesc
0
25-08-2016, ora 21:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
consult ORL
0
26-08-2016, ora 10:54
nicolledeea
Nu este medic/terapeut
nicolledeea
am fost la orl de doua ori mi a dat marimer pt sinuzita, sinupret pastile si o crema preparata in farmacie care contine augumentin si vitamin A, dar nu am vazut rezultate, am facut de curand un tratament homeopat am inceput sa inspir destul de bine, insa vad ca expiratia e mai greoaie.
0
21-09-2016, ora 14:29
Andriana T
Nu este medic/terapeut
Andriana T
Buna ziua.Am facut tratamentul recomandat de dumneavoastra cu sinupret, colargol, inhalatii si spalaturi nazale pentru hipertrofia de cornete, 10 zile, l-am terminat in urma cu cateva zile.Dar nu am observat schimbări. Ce imi recomandati sa fac în continuare?astept 10 zile si il mai fac o data sau se poate doar o data pe luna? Daca timp de 10 zile nu am observat rezultate este posibil sa se schimbe ceva daca il mai fac o data? Iar in ce privesc inhalatiile si spalaturile eu le-am facut de 2 ori pe zi. De cate ori ar trebui si ce cantitate de lichid trebuie folosită pentru spalaturile nazale? Este suficienta introducerea de lichid in nas si apoi suflarea?Multumesc. O zi buna!
0
21-09-2016, ora 18:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca dupa tratamentul cu colargol..nu este nici o schimbare.. cel mai probabil este vorba si despre o deviatie de sept..si in acest caz nu are rost sa se repete tratamentul
se merge la ORL..si se decide ce este de operat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: