are hemoroizi de 2 sau 3 ani - ce tratamente (naturale) sunt bune?

06-04-2011
cioco90
Nu este medic/terapeut
cioco90
o prietena de-a mea are hemoroizi de 2 sau 3 ani nu sangereaza are doar dureri la nivelul anusului si burta...se poate face ceva fara operatie ce sa foloseasca...e dureros si nu stie ce sa mai faca...ca simptome se baloneaza are dureri si are scaunuri greu de facut.. si-a luat coada soricelului si lumanarik pt bai de sezut sunt bune?si a auzit de un unguent hemorsal sau procto glyvenal, tot p acest site a vazut...ast rasp va rog
5 comentarii
0
07-04-2011, ora 16:39
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
1.
acei hemoroizi sa nu caute sa-i introduca inapoi..e groaznic..;
2.
dupa spalaturi, sa se unga cu untura de casa (de la porc..daca are pe cineva la sat)..nu untura cumparata din comert;
3.
sa nu stea pe scaun fara sa fie ceva..pe el..adica, vreo pernita..sau in mijl. de transp, sau in masina..;

Sanatate si s-auzim de bine!
O zi faina!
0
10-04-2011, ora 12:52
cioco90
Nu este medic/terapeut
cioco90
dupa spalaturi s-a uns cu crema de galbenele..e buna si aia nu?
multumesc de rasp
0
10-04-2011, ora 14:37
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
NU UITA de.untura de casa..
O zi faina!..de restul nu stiu..si NU cred...
0
10-04-2011, ora 21:21
anna2202
Nu este medic/terapeut
anna2202
am si eu probleme cu hemoroizii odata sau de doua ori pe an.ce pot sa-ti spun atentie mare la alimentatie ceaiuri multe care sa ajute la eliminarea scaunului, laxative si unguente.plus repaus la pat daca se poate.ca si unguente este bun proctoglyvenolul, hemoploptisul, si cei verde sau antihemoroidal sa bea in fiecare zi.iar daca se duce la baie sa nu stea sa se chinuie ca nu are nici un rost.alimentatie corespunzatoare cu foarte multe frucre si legume, mai ales mere, si fara mezeluri, carne tocata si alimenta condimentate sau iuti.multa bafta
0
14-04-2011, ora 20:11
cioco90
Nu este medic/terapeut
cioco90
a inceput sa foloseasca procto glyvenol..si spalaturi de sezut cu coada soricelului si lumanarik...multumesc pt sfat..nu inteleg daca dispar mai pot aparea?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce sunt hemoroizii, de ce apar și alte întrebări frecvente despre hemoroizi
  • Hemoroizii se pot vindeca spontan (fără tratament)?
  • Sunt cremele pentru hemoroizi eficiente?
  •