Arefam-ul si alergia

09-10-2009
anca1508
Nu este medic/terapeut
anca1508
Buna ziua

As avea o intrebare: trebuie sa incep un tratament pentru mentinerea sarcinii cu un medicament sub forma de capsule, capsule care au in compozitie ulei de arahide.Stiu ca arahidele pot da alergii foarte urate si sunt putin tematoare deoarece, de la unele alimente, imi apar bubite mici pe piele, ca un fel de urticarie.Nu stiu daca la arahide e aceeasi reactie si as vrea sa stiu ce trebuie sa am la indemana pentru cazul cel mai rau ( soc anafilactic).Tratamentul trebuie neaparat sa il fac, insa mi-e frica.Fiind administrat intravaginal, poate fi mai putin "nociv"?
6 comentarii
0
09-10-2009, ora 10:08
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cum se numeste medicamentul si de ce esti asa de sigura ca trebuie sa-l faci ?
Majoritatea tratamentelor gresite care se dau se dau in ideea ca "trebuie neaparat facute"...
0
09-10-2009, ora 10:20
anca1508
Nu este medic/terapeut
anca1508
Medicamentul se numeste Arefam, e pe baza de progesteron ( o varianta a Utrogestanului mai noua din cate am inteles).Mi-a fost dat de dr.ginecolog pentru ca mi-au aparut de o saptamana scurgeri maronii si mi s-a spus ca sarcina e cu risc de avort, acest medicament ajutand la mentinerea si fixarea sarcinii.
0
09-10-2009, ora 12:59
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Este o fabula ca acest medicament pe baza de Progesteron ( ca si utrigestanul) ajuta la asa ceva, ca si cele mai multe medicamente date de doctori de fapt!

Se dau numai din inconstienta cronica si lipsa de altceva (industria farmaceutica nu le da la doctori altceva !)

Ai mai degraba incredere in Dzeu decat in ce spun doctorii si in medicamentele date de ei daca vrei sa-ti ti sarcina!
Fa tratament homeopat, naturist. Orice altceva este mai bun decat acest tratament.

Hormonii articiali creeaza nenumarate boli, sterilitate, dereglari masive ale ciclului, duc la daunele fatului in timp de sarcina. Coroul nu ar produce niciodata astfel de cantitati masive de hormoni !

De vindecat aceste medicamente nu vindeca nimic, se dau de pomana in peste 99% din cazuri iar cand pare ca ele sa repare ceva, de fapt ele strica (de ex. oprirea scurgerilor !)

Astfel de medicamnte nu au fost concepute sa vindece ci sa se faca bani cu ele. Pe seama si sanatatea noastra.

Atunci cand apar scurgeri maronii aceste apar din nevoia organismului de a se detoxifia. In aceste cazuri se dau de doctori hormoni sintetici (arefam, utrogestan) si acesti hormonii articifiali opresc acest proces daunand organismului si mai mult. Corpul nu scoate de pomana acest sange din corp caci el este toxic si nu are voie sa ramana in corp.

Trebuie mentionat ca aceste medicamente au o contraindicatie ignorata de toti doctorii care le dau !
Si anume nu se dau - asa cum scrie pe hartia insotitoare la "boli acute sau cronice de ficat" si de care sufera 99, 9999 din populatie ! Toti avem ficatii bolnavi.

Doctorii care le dau nu stiu pe de rost nici macar 20% din contraindicatiile sau efctele adverse scrise pe hartia insotitoare!

Dupa hartia insotitoare aceste medicamente nu se dau la sangerari de origine necunoscuta, lipsa de menstruatie, in caz de sarcina si in timpul alaptatiei !!!

Citat Dr Dragomir de aici din forum"

"Pentru facut copii, ar fi fost preferabil sa nu luati anticonceptionale orale, care dau atat de des sterilitate. Ar fi bine sa va opriti macar acum din luat hormoni si sa incercati un tratament naturist, preferabil o combinatie de homeopatie si acupunctura."

Cateva rapoarte de la pacienti despre Arefam, Urogestan, ambele medicamente bazate pe Progesteron.
-
"Ma numesc Andreea si am 27 de ani. Din pacate am un cuclu menstrual neregulat de la 12 ani, de cand mi-a venit prima menstruatie.In 2008 dupa ce am renuntat la anticaonceptionale, in luna urmatoare (in mai) am ramas insarcinata. Dar din pacate am pierdut sarcina datorita faptului ca sarcina s-a oprit din evolutie. Acum din luna martie anul 2009, tot incerc sa raman insarcinata si nimic. Am fost la ginecolog, dar mi-a spus ca din punctul lui de vedere nu are ce sa-mi faca deoarece sunt sanatoasa. Mi se intampla ca nu imi vine ciclul doar o scurgere maronie.Am fost la endocrinolog si mi-a confirmat ca progesteronul este un pic mai mic si anume 2, 1, iar 17-OH Progesteron - 1, 06. Am luat AREFAM iar ciclul imi venea normal la 28 de zile.Dupa ce am renuntat la AREFAM iar nu mi-a mai venit ciclul ci doar acea scurgere maronie. Ce pot sa fac?

-
"Mie mi-a dat arefam 2 pe gura si DA provoaca somnolenta eu le iau la 11 ziua si 23 seara ca sa nu ma culc prea devreme.zIUA CAND LE IAU PE LA 13 MA BAG LA SOMN, BINE CA SUNT IN VACANTA, , , , , , , , , VA PUP AAAAAAAAAAAA INCA CEVA EU AM INCEPUT SA BAG CA O SPARTA M-AM INGRASAT 5 KG IN 2 LUNI SFATUITI-MA CE SA FAC?! "
-
"am avut cm numai in martie. atunci am fsot la gineco. si mi-a dat un tratament cu utrogestan, 4 pastile 2 intr-o zi si 2 in urmatoarea, ca in 14 zile sa am cm. de atunci am facut eco normal, eco intravaginal, de unde am aflat k e o dereglare post pilula, si k mai dureaza putin pana se regleaza, deoarece, eu nici inainte nu am avut un cm chiar regulat, adica era undeva la 35 de zile. am fost pe 25 mai iar la gineco, si mi-a dat acelasi tratament cu utrogestan, dar de aceasta data nu a mai venit cm. acum de pe 24 iunie, am facut un tratament cu duphaston, 2 pe zi, 10 zile. ieri am luat ultimele 2 pastile, si acum astept sa imi vina.mai e cineva asa amarata ca mine? va pup
-
"Am nevoie de o parere avizata: am 25 de ani si sunt insarcinata in 10 saptamani. In urma cu o jumatate de an am pierdut o sarcina la 8 saptamani (sarcina oprita in evolutie). Inca de la 5 saptamani, pentru ca aveam contractii uterine, mi s-a prescris utrogestan 2/ zi si No-spa, la nevoie. De cateva zile am unele scurgeri maronii, de cateva ori pe zi, dar nu abundente si neinsotite de durere. La 8 saptamani mi s-a efectuat echografie transvaginala in urma careia s-a vizualizat embrionul in evolutie, placenta situata lateral-stanga, activitate cardiaca, fara nici o problema. In urma acestei scurgeri maronii, care dureaza de cca 4 zile, mi-a fost marita doza de Utrogestan la 4/zi dar problema nu a disparut. Nu mi s-a dat nici o explicatie medicala, sunt foarte ingrijorata, ce poate sa se fi intamplat?"

"buna ziua, sunt insarcinata in aproape 15 saptamani si de la 12 saptamanii, am inceput sa am scurgeri maronii. am fost la doctorul meu si mi-a spus ca am o desprindere la polul inferior si ca e posibil ca de acolo sa apara scurgerea. Mi-a dat tratament cu utrogestan si no-spa, doar cand simt nevoia sau daca am crampe, ma refer aici la no-spa. Pentru o perioada au incetat scurgerile, dar acum au aparut din nou. Nu sunt abundente, dar te dispera si te fac sa te gandesti la tot felul de prostii. Mai nou am facut si o infectie urinara si fac tratament cu ampicilina."
-
"Dupa ce am nascut, la 2 luni, am facut o injectie pt a nu mai ramane gravida pe care am repetato la 3 luni, insa de atunci nu am mai avut menstruatie timp de un an.am fost la medic, si mi_a gasit un chist ovarian de 32_34 mm.am facut tratament cu utrogestan pt revenirea menstruatiei, mi_a venit, dar chistul a continuat sa creasca, are 36_38 mm.se poate face operatie la dimensiunile astea?"
-
"cum o luna am facut o pauza de anticonceptionale mercilon si ar fi trebuit sa-mi vina menstruatia acum 10 zile. am facut un test de sarcina si a iesit negativ. am inceput sa iau acum o saptamana utrogestan si tot nu mi-a venit. nu am facut inca nicio ecografie. sa mai fac un test? "
-
"acum zile a inceput sa imi curga niste pete maronii, dar si rosii initial am crezut ca mi-a venit ciclul, mentionez ca nu am avut din februarie...dar sunt speriata deoarece nu e ca de obicei abundent sunt doar cateva picaturi maronii. dureri nu am anticoncaeptionale nu folosesc in schimb am avut probele cu ciclul..de 1 an...a fost perioada cand nu am avut chiar si 9 luni..apoi 2-3 luni a fost in regula...apoi iar intarzieri la medic am fost mi-a prescris utrogestan le-am luat dar nici o ameliorare."

-
".Dupa mai multe investigatii si consultatii am primit diagnosticul de sterilitate secundara cu medicatia constand in acid folic o capsula pe zi si utrogestan 1 cp/zi din ziua 14 pana in ziua 25 si au trecut 2 luni fara nici un rezultat.Menstruatia vine regulat pe data de 2 sau 3 a fiecarei luni."

Dr. Dragomir: "Dacă nu aveţi ovulaţie, este o aiureală să luaţi utrogestan. E ca şi cand v-aţi cumpăra coteţ, dar nu aveţi căţel."
0
29-10-2009, ora 13:58
qalina
Nu este medic/terapeut
qalina
deja e sfarsitul lui oct. nu stiu daca mai citeste cineva aici.
eu sunt interesanta de alternativa naturista a medicamentelor din timpul sarcinii, dar nu stiu care este aceasta.
draga scarface, daca mai intri aici, ajuta ma.
multam
0
29-10-2009, ora 14:03
qalina
Nu este medic/terapeut
qalina
mai pe larg, sut insarcinata in 30 sapt si mi a prescris gynipral pt oprirea contractiilor uterine.
nu vreau sa iau medicamente, pentru ca, din pacate, am tot luat pe parcursul sarcinii, iar acum mi s a pus pata si nu mai vreau.
incerc sa gasesc o alternativa naturista pt stoparea contractiilor.
0
29-10-2009, ora 16:09
anca1508
Nu este medic/terapeut
anca1508
Buna Galina

Nu stiu daca e bine sau nu sa te iei dupa sfaturi primite doar pe internet, fara sa consulti un doctor naturist.Ce pot sa iti spun eu e ca pana la urma am decis sa nu iau Arefam-ul, nu stiu daca am facut bine sau nu, dar cert este ca am trecut peste problemele pentru care mi-a fost prescris si fara el.( aveam dureri de burta si sangerari maronii).Aceeasi doctorita ginecolog care mi-a dat arefam-ul, mi-a dat si Alchemilla (e pe baza de cretisoara), e naturist si a fost singurul "medicament" care l-am luat, dimineata si seara cate 2 lingurite cu apa.Iti pun aici link-ul sa citesti si tu, vezi ca spune ca e antispastic uterin.Totusi, eu te-as sfatuti sa vorbesti cu un doctor naturist sau doctorul de familie...nu stiu, totusi sa ceri o parere mai avizata decat a mea, mai ales ca spui ca ai luat mai multe medicamente pana acum, poate problemele sunt diferite.Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul