aritmie extrasistolica | Forumul Medical ROmedic

aritmie extrasistolica

28-06-2012
Ely Mihai
Nu este medic/terapeut
Ely Mihai
de curand am fost diagnosticata cu aritmie extrasistolica supraventriculara [extrasistole monomorfe cu perioade de bi/trigeminism ].in urma examenului cu holter am avut 1700 extrasistole in 24 ore.doresc sa stiu daca mai sunt persoane in aceasta situatie si ce este de facut in acest caz.In acest moment fac tratament dar nici un rezultat, mentionez ca tratamentul il fac de un an si jumatate.sanatate tuturor.!
9 comentarii
0
28-06-2012, ora 22:34
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Buna
Acum 20 de ani am inceput cu multe extrasistole, gheara la inima, o talpa care iti calca pieptul.Mi s a spus ca inima i sanatoasa si ca ar fi o distonie neutovegetativa.In toti acesti ani am luat foarte multe anxiolitice, mie betablocantele nu mi au priit niciodata.Acum vreo 2 ani mi s a dat diagnosticul de fibrilatie atriala pentru care iau digoxin si un anticoagulant.S au mirat medicii ca s a ajuns aici asa ca sfatul meu ar fi pentru voi sa va intrebati doctorii ce sa faceti ca sa nu se ajunga la fibrilatii.Imi amintesc cum acum 13 ani un medic mai tanar radiolog in spitalul de recuperare Cluj
m a dus sa mi faca o ecografie cardiaca tot in acel spital la un domn profesor cu experienta.Diagnosticul a fost de inima sanatoasa, doar un prolaps de valva mitrala nesemnificativ si multe extrasistole.Cand radiologul l a intrebat pe profesor, dar ce s cu atatea extrasistole?i a raspuns ca pot fi de la lipsa de magneziu si ca daca vrea sa vada o inima bolnava i o arata pe a unei doamne pe care tocmai o examinase, si eu facusem nu stiu cate pauze pana am urcat cateva scari.Daca puteti sa faceti ceva, faceti, sa nu ajungeti ca mine.
Sanatate multa
Te rog sa ma tii la curent cu evolutia starii tale
0
07-07-2012, ora 18:44
brokendreams2012
Nu este medic/terapeut
brokendreams2012
Buna seara. Am 21 de ani si am o problema...de cv timp am probleme cu inima si niciun doctor nu imi poate spune exact ce am. Am fosst la multi si fiecare imi zice alceva...unu mi-a zis k nu se poate s am boala de inima la varsta asta...nu ma intereseaza asa mult diagnosticu...vreau doar s nu ma mai simt asa rau...akm ceva timp am ajuns la urgente cu pulsul 117 (inainte s plec la urgente aks knd am luat pulsul l-am avut 145) simt cum imi bate inima f repede, simt ca ma strange cv in piept si nu pot s respir...de cateva ori mi-am pierdut si cunostinta..
0
08-07-2012, ora 16:32
brokendreams2012
Nu este medic/terapeut
brokendreams2012
am uitat s mentionez un tratament: lokren, passiflora si vagostabyl. Pulsul nu a mai crescut, dar am dureri si tot mai simt cum bate inima.dar daca renunt la tratament imediat incepe se creasca pulsul. Un sfat doresc. Vreau s ma duc la un doctor bun, dintre d-l dr Tintoiu ion si d-l Bataiosu care este mai bun?
0
08-07-2012, ora 18:39
Ely Mihai
Nu este medic/terapeut
Ely Mihai
TREBUIESC FACUTE INVESTIGATII AMANUNTITE, BOLI DE INIMA SUNT LA ORICE VARSTA.EU AM FOST SFATUITA SA FAC ABLATIE, SI INCERC SA GASESC UN MEDIC BUN SA REZOLV, ESTE O SOLUTIE BUNA SI EFICACE, SCAPAM DE TRATAMENT.SANATATE, CE INVESTIGATII AI FACUT /?
0
11-07-2012, ora 14:59
brokendreams2012
Nu este medic/terapeut
brokendreams2012
decat ekg si ecocardiografie... la ecocardiografie nu s-a vazut nimic...am facut multe ekg dintre care unele sunt normale si altele cu probleme din ce mi s-a spus...mi s-a spus ca ar fi vorba de o cale de conducere aberanta...acest lucru mi-a fost spus de un doctor din elvetia si m-a sfatuit s fac testul electrofiziologic, dar doctorii din romania nu sunt de acord cu acel diagnostic...nu stiu ce s fac, imi este frica s fac acel test. as vrea parerea unui doctor bun.oare o monitorizare holter ar spune cv?pana si doctorita care mi-a dat acel tratament m-a sfatuit sa merg la timisoara
0
11-07-2012, ora 14:59
brokendreams2012
Nu este medic/terapeut
brokendreams2012
ce simptome ai avut?
0
11-07-2012, ora 17:55
Ely Mihai
Nu este medic/terapeut
Ely Mihai
IN URMA CU UN AN SI JUMATATE AM INCEPUT SA AM EXTRASISTOLE, EU CREDEAM CA SUNT PALPITATII, LA INCEPUT MAI PUTINE APOI DIN CE IN CE MAI MULTE...AMMERS LA CARDIOLOG, SAU VAZUT LA EKG, SI APOI LA ECOCORD, DUPA UN AN DE TRATAMENT NU SA SCHIMBAT NIMIC SI AM PUS HOLTERUL, AU IESIT 1700 ETRASISTOLE IN 24 DE ORE, LUASEM CONCOR DE 2, 5 UN AN SI ASPACARDIN 1 PE ZI, APOI CONCOR DE 5MG SI 2 ASPACARDIN PE ZI, ACEEASI STARE, DUPA CE AM PUS HOLTERUL MIA SCHIMBAT TRATAMENTUL, CU SOTALOL SI 3 ASPACARDIN, NICI O SCHIMBARE.ALT MEDIC MIA RECOMANDAT ABLATIA, SOTUL DUMNEAEII SUFERIND DE ACEEASI BOALA SI A EFECTUAT ABLATIA,.A SCAPAT DE TRATAMENT SI DE STARILE NEPLACUTE PE CALE LE SUPORTA, DOCTORUL VATASESCU DE LA SPITALUL DE URGENTA FLOREASCA ESTE CEL MAI INDICAT, INCA NU AM LUAT LEGATURA CU DANSUL DAR CURAND VOI LUA SA VAD CEMI SPUNE.SANATATE MULTA SI NE MAI AUZIM, DACA DORESTI IMI SCRII IN MESAJ PRIVAT ID DE MESS SI VORBIM, SAU NR DE TELEFON.O ZI BUNA..
0
12-07-2012, ora 15:50
daniel marius
Nu este medic/terapeut
daniel marius
buna eli uite un numar de tel sunt la fel ca tine cu aceste extrasistole 0769596591 iti urez sanatate
0
28-11-2012, ora 00:34
Roddy29
Nu este medic/terapeut
Roddy29
Buna! Am avut un holter EKG ce mi-a inregistrat 15700 de extrasistole cu 130 de cuplete. Extrasistolele sunt monomorfe, monofocale, septale. Acum urmez un tratament cu Concor de 2, 5 mg/zi si Cordarone 200mg/zi. Iau tratamnetul de o luna. Oare se pot estompa circuitele aberante cu acest tratament sau mai degraba cu ablatie?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: