Ars de Soare

05-04-2013
Fineas.
Nu este medic/terapeut
Fineas.
Buna ziua, am 18 ani si in urma cu 3, 4 ani am fost ars de soare pe Piept.
S-a format o rana pe intregul piept, cand trageam de ele/incercam s-au vroiam sa le rup curgea sange, eram pur si simplu Ars de la atata stat in Soare. Si vreau sa mentionez ca am facut greseala sa nu merg la un doctor si am aplicat metode babesti (ex. Aloe Vera, Servetel Umed, Apa calda, Creme). Dupa o saptamana cu tratamentul babesc, incet incet a inceput sa dispara din arsuri.

Ce vreau sa va intreb pe dumneavoastra, sunt ingrijorat sa nu patesc ceva din cauza asta, de acum 4 ani nu am mai stat la soare cu pieptul si tot ma gandesc sa nu patesc ceva pe viitor din cauza asta.
Ce se poate intampla daca am fost asa de ars incat aveam rana ?



Multumesc,
Alex
1 comentarii
0
06-04-2013, ora 00:49
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Daca ti-a trecut, nu-ti mai pune intrebari. Esti bine dar ai grija sa nu mai repeti greseala. Pielea "coapta" de soare imbatraneste prematur si in plus, poti dezvolta un cancer mic de piele. Mie, in 2 ani de expunere la soare in intervalul orar interzis de medici, respectiv de la 12 la 17, mi-au aparut vreo 30 de alunite pe corp, inclusiv pe fata. Din fericire, nu s-au modificat in dimensiune si culoare dar nici nu m-am invatat minte :).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Un bronz pregătitor înainte de vacanță te protejează de arsurile solare
  • Monitorizarea expunerii la soare cu ajutorul unui senzor pe suport de hârtie
  • Factori de risc în arsurile solare
  • Cum tratez arsurile solare?
  • Cum tratăm corect arsurile solare în funcție de gravitate
  •