Arsuri de la solar decojire a pielii

13-02-2017
Sergilia
Nu este medic/terapeut
Sergilia
Am fost la solar joi de atunci am început sa înroșesc sa ma usture pielea fiind foarte sensibilă încet încet au început mâncărimile care inca persista iar acum a început sa imi cada pielea mai ales de pe fata nu o pot masca nici cum, nu am idee ce sa mai fac iar soluția cu fondul de ten nu funcționează chiar arată atât de rau încât mi-e Rușine sa ies din casa ce sa mai fac sa scap cat mai repede ? Plus ca imi ramân pete foarte urate
2 comentarii
0
14-02-2017, ora 08:40
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Timp de 4 saptamana nu va mai expuneti la solar pentru a nu va pigmenta. Cel Mai bine este sa mergeti la medic pentru tratarea arsurii.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
Medic primar dermatolog
0
18-08-2018, ora 19:35
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
@Sergilia

Buna seara.Solarul este cea mai mare PROSTIE, pentru ca poate cauza leziunilor si alunitelor de pe piele, si poate cauza melanom.In unele tari s-a propus ca solarul sa fie scos in afara legii, si asa trebuie procedat si in Romania.
Solarul nu este decat o sursa de venit pentru niste neaveniti (cei care au astfel de solar), dar in acelasi timp este nociva si pentru persoanele care se duc.Sfatul meu este sa renuntati DEFINITIV la solar! Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Operatiile estetice si arsurile solare
  • MIT: Un bronz pregătitor înainte de vacanță te protejează de arsurile solare
  • Monitorizarea expunerii la soare cu ajutorul unui senzor pe suport de hârtie
  • Factori de risc în arsurile solare
  • Solarul și cancerul de piele
  • Cum tratez arsurile solare?
  • Riscurile bronzării la solar
  • Nicio legătură cauzală definitivă între bronzarea la solar și melanomul malign?
  • Cum tratăm corect arsurile solare în funcție de gravitate
  •