Arsuri, vomitat si diaree in timpul sarcinii...

18-05-2011
Annna15
Nu este medic/terapeut
Annna15
Buna seara !
Sunt in a21 a sapt.de sarcina, dupa o sapt.chinuitoare de durere la masea...acuma m-a apucat altceva.
De 2 zile, orice mancare sau bautura consum, am arsuri stomacale, voma si diaree ( am ajuns sa slabesc 4 kg in 2 zile datorita acestor simptome )
Am incercat sa urmez sfatul medicului care a zis sa iau Rennie pentru arsuri, dar nu a dat niciun rezultat, si atunci am ascultat si sfatul apropiatilor care mi-au zis sa beau ceai de menta ptr.diminuarea arsurilor ( dar din contra mai rau mi-a fost, si am vomitat mult mai mult ), iar pentru diaree sa mananc orez fiert ( zis si facut, am inceput o cura de orez, dar cu toate acestea diareea nu m-a lasat, chiar daca nu mai e de 3-4 ori pe zi, tot am cel putin o data pe zi )
Deci ce pot sa fac sau sa mai mananc pentru a diminua cele 3 simptome?
Multumesc !!!
3 comentarii
0
23-05-2011, ora 19:08
Dr. Cacicovschi Cristina
Obstetrica-ginecologie, Iasi
Dr. Cacicovschi Cristina
Buna ziua,
Eu va sfatuiesc sa mergeti sa faceti un consult la infectioase pt. ca e foarte posibil sa fi facut o toxiinfectie alimentara.
Numai bine!
0
16-10-2012, ora 06:31
pop denisa
Nu este medic/terapeut
pop denisa
Buna si eu am niste arsuri grozinice parca numa la gat le simt si knd e ff rau pana in creier si la stomac nu stiu ce sa mai fac...sunt in4 luni insarcinata
0
16-10-2012, ora 11:37
Annna15
Nu este medic/terapeut
Annna15
Buna ! Eu slava Domnului am trecut cu bine peste aceste stari. Azi fetita mea are 1 an si o luna, e sanatoasa, nazdravana si foarte energica ( asa era si in burtica, se misca tot timpul ). Am avut stari de greata, arsuri si voma pana in ultima zi de sarcina. Nici-un medicament nu mi-a ajutat contra arsurilor care le simteam si eu mai ales in gat. Eu ma " tratam " cu lapte cand aveam arsuri si mi le diminua destul de mult. Mi-a explicat dr.ca eu aveam arsuri din cauza loviturilor ce mi le dadea fetita in stomac.
Ce sa zic, va doresc o sarcina usoara si sper sa le veniti de hac arsurilor groaznice.
Numai bine !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Bandajul ce poate preveni infectarea arsurilor
  • Diareea bebelușului
  • Un nou dispozitiv care ar putea favoriza regenerarea țesuturilor după arsuri
  • Un nou tip de grefe de piele pentru vindecarea mai rapidă a arsurilor
  • Dispozitivul pentru printarea 3D a grefelor de piele
  • Bandajul inteligent pentru tratarea rănilor și prevenirea infecțiilor
  • Diareea cronică
  • Cum tratezi corect diareea acasă și când te prezinți la medic
  • Tratament diaree adulți - medicamente și remedii
  •