Artera temporala vizibila la tampla dreapta, probleme la ureche si vedere neclara

16-08-2017
clausa
Nu este medic/terapeut
clausa
Buna ziua!,
Am observat ca de la un timp, un vas de sange de la tampla dreapta este vizibil, mai ales cand depun efort. Am simtit pulsul pe lungimea lui, si dupa locatie pare sa fie artera temporala frontala (face o bifurcatie deasupra ochiului si urca in sus).
Intrebarea mea este: care ar fi cauza? Mentionez ca tot pe partea dreapta, la un angio rmn, o artera vertebrala se ingroasa inainte de a intra in bazilara, si pe langa asta am si ameteli/vertij, neurologul spunand ca e de la spondiloza (intr-adevar am dureri de gat). E posibil ca din cauza ingrosarii arterei vertebrale, diferenta de presiune sa se duca pe carotida si din cauza asta sa fie vizibila artera temporara? Am facut si un eco-doppler cervical si nu arata decat o crestere mica a vitezei pe artera vertebrala dreapta in v4. Ar putea sa fie din cauza unei vene care nu dreneaza sangele corect? Am avut si o fractura la clavicula tot pe dreapta, si s-a facut un calus destul de mare. Nu m-as mira sa apese pe vreun vas, cand apas pe os, devine proeminent un vas ce vine de la gat, nu are puls. Culmea, tot pe dreapta par sa fie probleme la ureche si vederea mai neclara.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: pulsatia venei la tampla

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: