articulatia temporomandibulara

19-01-2009
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
buna seara, am o problema recenta, am crezut ca am ceva la dantura, am mers la dentist si se pare ca e de fapt o problema la articulatia temporomandibulara.am 27 de ani si imi este frica, am inteles ca se poate face si un blocaj mandibular sau mai stiu eu ce.Va rog mult spuneti-mi mai multe despre aceasta problema, se poate trata cu ceva, fizioterapie macar, unde trebuie sa merg pt tratament, la ce medic si daca intr-adevar se poate ajunge la acel blocaj al gurii care am inteles ca numai cu operatie se rezolva.Eu am de facut si o lucrare la dentist si acum mi-e si frica, avand in vedere la cat trebuie sa stau cu gura deschisa acolo.va rog mult sa ma ajutati cu ce puteti, cu ce stiti.
1 comentarii
0
28-01-2009, ora 07:33
mihayella
Nu este medic/terapeut
mihayella
buna!cred ca aceeasi problema o am si eu, in sensul ca azi de dimin m-am trezit ca nu mai puteam deschide gura decat pana la o limita, din cauza unei dureri la maxilar(sau mandibula) in partea dreapta.Trebuie sa specific faptul ca nu e prima oara cand mi se intampla, am mai patit o data acest lcuru, iar atunci nu putem nici macar sa mestec, ma durea ingrozitor, cat de cascat, nici nu se punea problema.Am crez ca o sa treaca si ca n-o sa mai apara, dar acum deja ma ingrozesc, pt ca e clar ca e ceva in neregula.O sa ma duc la dr de fam, dar nu stiu daca o sa-mi puna un diagnostic prea corect...Asa ca as dori sa stiu cui ar tr sa ma adresez de fapt?de ce domeniu apartine?oare s-o rezolva doar prin medicamentatie, pt ca am mai citit pe internet despre astfel de dureri se discuta despre o interventie chirurgicala...
Astept un raspuns.va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.