Articulatii dureroase | Forumul Medical ROmedic

Articulatii dureroase

24-04-2016
Andrada49
Nu este medic/terapeut
Andrada49
Buna ziua!

In urma cu mai bine de doi ani au inceput ca ma doara articulatiile degetelor. Am fost la reumatolog si mi-am facut toate investigatiile, adica analize de sange si radiografii. Rezultatele analizelor s-au situat in valori normale iar radiografiile nu prezentau modificari. Nu am primit nici un diagnostic si nici un tratament. Acum, dupa un an de la investigatii, durerile sunt si mai mari, in special dimineata, si s-au extins si la radacinile mainilor. Va rog sa-mi spuneti ce investigatii ar fi concludente si ce medic, de ce specialitate se poate ocupa de problema mea.

Multumesc.
12 comentarii
0
24-04-2016, ora 11:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Reumatolog.
0
24-04-2016, ora 11:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu stati cu mainile in apa rece.
0
24-04-2016, ora 11:38
Andrada49
Nu este medic/terapeut
Andrada49
Multumesc mult pentru raspuns.

La reumatolog am fost si mi-a spus ca din punctul lui de vedere nu am nimic iar cu mainile in apa rece nu stau. :(
0
24-04-2016, ora 11:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ati facut recent radiografie si analize de sange specifice date de reumatolog ca sa puteti concluziona ca nu aveti nimic ?
0
24-04-2016, ora 12:09
Andrada49
Nu este medic/terapeut
Andrada49
Nu eu am concluzionat ci reumatologul in urma investigatiilor facute in urma cu un an. Atunci medicul a exclus poliartrita si orice alta boala reumatismala. Intre timp, spuneam ca, durerile s-au extins si la radacinile mainilor si nu prea stiu acum de unde sa incep investigatiile.

Multumesc mult pentru timpul acordat!
0
24-04-2016, ora 12:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Va reintoarceti la Reumatolog sa mai dea o data analizele de facut. Poate se vede mai bine acum si il rugati sa va puna un diagnostic.
0
25-04-2016, ora 21:59
Andrada49
Nu este medic/terapeut
Andrada49
Multumesc foarte mult pentru raspuns! :)
0
25-04-2016, ora 23:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu se poate exclude poliartrita reumatoida, doar pentru ca analizele sunt (temporar) normale.
Poliartrita evolueaza ani de zile cu analize perfect normale.
Daca asteptam ca analizele sa reflecte suferinta pacientului, acesta va ajunge in carucior rulant, datorita absentei tratamentului de fond.
In tarile Occidentale diagnosticul este predominant clinic (examinare clinica directa).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
26-04-2016, ora 13:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Dr. Marius Uscatu

Si eu am fost in ipostaza domnisoarei.
Abia dupa 4 ani de dureri am fost ieri, am facut radiografie la palme, umar, cervicala si a zis medicul care a facut radiografiile ca ar fi artroza.
La ce medic trebuie sa ma adresez ? Ortoped sau Reumatolog ?
Boala aceasta este vindecabila sau va trebui sa suport durerile toata viata ? Simt ca se extinde si la alte articulatii. Nu ramane doar la maini.
0
26-04-2016, ora 15:55
Andrada49
Nu este medic/terapeut
Andrada49
@ Dr. Marius Uscatu


Multumesc foarte mult pentru raspuns. Deci...care ar fi primul pas pe care ar trebui sa-l fac?
0
27-04-2016, ora 12:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sfatul meu este sa consultati un reumatolog ceva mai experimentat, care sa puna baza pe examinarea clinica si sa nu excluda existenta unei maladii reumatologic-inflamatorii numai datorita analizelor (temporar) normale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-04-2016, ora 13:01
Andrada49
Nu este medic/terapeut
Andrada49
Buna ziua!

Mulțumesc mult pentru sfat, cu siguranță voi ține cont de el. Voi reveni cu detalii. :)

O zi frumoasă!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce mă dor articulaÅ£iile (mă lasă una ÅŸi mă ia alta)
  • Prevenirea È™i tratamentul durerilor articulare
  • Preparate topice pentru ameliorarea durerilor articulare
  • Dureri articulare generalizate cronice (persistente, nu trec)
  • Dureri articulaÈ›ii - durerea în mai multe articulaÈ›ii
  •