Articulatii umflate si dureroase cu analize nemodificate

27-04-2011
delilah.
Nu este medic/terapeut
delilah.
Buna ziua! Ma numesc Claudia. Am 17 ani, 158 cm, 55 kg. Am avut o copilarie fericita, cu probleme de sanatate minore, dar frecvente.
Povestea mea a inceput acum 3 ani. Am fost operata de apendicita in luna martie. In aprilie m-am trezit intr-o dimineata cu o durere la genunchiul stang, fiind umflat. Durea mai mult cand mergeam. Mi-am spus ca nu e nimic grav, gandindu-ma ca m-am lovit fara sa realizez. Era inainte de Paste, asa ca am zis ca imi trece singur, mi-am vazut de treaba. Timp de o saptamana, durerea si umflatura erau tot acolo. Apoi brusc s-a deplasat la genunchiul drept, apoi la glezna dreapta. M-am dus la doctor mi-a spus: "Sunt sigur ca ai reumatism. Vei face analize pentru a confirma, dar oricum trebuie sa faci injectii cu Penicilina! ". Am fost socata pentru ca nu ma simteam bolnava; eram acolo doar pentru ca mama ma obligase sa merg; eu credeam ca imi va trece de la sine.
Am facut tratament, dar cand au venit rezultatele, medicul a spus ca nu sunt schimbate; aveau valori normale. Nicimic modificat. A spus: "Cred ca este o greseala de laborator. Continui cu acest tratment timp de o saptamana si apoi repeti analizele. ". Asa am facut. Penicilina timp de o saptamana, iar dupa 2 saptamani rezultatele au fost aceleasi. Doctorul nu a mai spus nimic.
Timp de 2 ani m-am dus la mai mult de 10 medici, dar toate analizele au fost bune. Multi au spus ca am dureri de crestere si ca vor disparea atunci cand voi creste (mentionez ca am 158 cm de la 11 ani). M-au trimis la psiholog, dar am refuzat sa merg. Sunt de acord ca durerea poate fi în mintea mea, dar umflaturile sunt reale.
Durerea si umflaturile au continuat in tot acest timp, fiind localizate la nivelul picioarelor (glezne, genunchi, solduri). Analgezicele erau inutile. Nu aveam ce altceva sa fac, decat sa astept si sa sper ca vor trece.
In septembrie 2010 am avut un accident de masina. Am avut doar cateva vanatai, insa sperietura a fost mare. O luna mai tarziu a inceput calvarul. Durerea a devenit mai intensa si s-a extins in toate articulatiile (mari si mici), au inceput sa ma doara si muschii si pentru prima data mi s-au umflat si coatele.
Am ajuns la un doctor care a suspectat Fibromialgia. Am fost surprinsa cand am realizat ca ma intreaba despre dureri de cap, probleme de digestie, somn, anxietate. Erau exact problemele marunte pe care le neglijam. M-a consulat si am avut 13 puncte sensibile. Am crezut ca am gasit un diagnostic, dar am fost foarte dezamagita atunci cand a spus ca nu poate sa confirme ceva, deoarece este dificil. A zis ca sigur nu e reumatism, poliartrita sau altceva. Mi-a dat somnifere si asta a fost tot. Am plecat de acolo doar cu suspiciunea de Fibromialgie. Ce mai pot face? Nimic.
De atunci nu s-a schimbat ceva. M-am obisnuit cu durerea permanenta. Uneori devine ireala, dar nu am o solutie, asa ca astept si ma rog sa-mi treaca.
Am scris asta pentru ca inca mai sper ca undeva este cineva care poate sa ma ajute. Cu o recomandare, cu o intrebare, cu un cuvant. Cu orice.
Va multumesc! O zi buna!
16 comentarii
0
27-04-2011, ora 13:25
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Ti-am lasat un mesaj privat. Si eu am trecut prin exact aceleasi faze. Sunt multe de zis. Poate te ajut cu ceva recomandari si cu concluzii in urma experientelor mele cu boala asta pe NeVe
0
27-04-2011, ora 19:56
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
HRISTOS A INVIAT!

ptt. IRINA

te rugam si noi ceilalti..ca sa mai invatam din "experienta"si a altora...
in cateva cuvinte (NU detalia)...scrie..
CUM te-ai vindecat.

Pt.ambele sanatate si pt.Irina multumiri.

O seara frumoasa sa aveti!
0
28-04-2011, ora 12:12
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
draga Lucia,

Eu am scris multe comenturi pe forum... si la acest subiect si la subiectul "poliartrita?"
Am scris de-a lungul timpului pas cu pas prin ce am trecut. Daca vrei da click pe profilul meu si urmareste postarile mele de la inceput. Delilah pare fix un caz ca si al meu, ca in toate celelalte cazuri aveau macar markeri de inflamatie modificati.
Eu nu m-am vindecat, n-am spus asta. Cu vindecarea e cale lunga si incarligata dar macar am aflat ce boala
am si am descoperit un tratament ce pare eficient. Daca ma voi vindeca sau nu, ramane de vazut pe viitor
dar deocamdata alta alternativa nu vad.
0
28-04-2011, ora 12:19
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
pardon, am scris la cest subiect : http://forum.romedic.ro/prod/POLIARTRITA_REUMATOIDA_014144.html
0
28-04-2011, ora 12:32
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Multumesc Irina,

sa ai zi frumoasa!
0
28-04-2011, ora 12:56
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
... si sa cititi ce a tradus Raluca aici : poliartritareumatoida.wordpress.com

pentru orice alte detalii tinem legatura
0
30-04-2011, ora 22:42
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
http://romanianhealth.blogspot.com/
0
30-04-2011, ora 22:45
delilah.
Nu este medic/terapeut
delilah.
Multumesc!
0
05-06-2011, ora 18:51
cristinel_bv
Nu este medic/terapeut
cristinel_bv
Buna ziua! Am facut momentan anlize Borrelia burgdorferi - serologie si au iesit negative atat Borrelia IgG cat si Borrelia IgM. Am fost la un medic infectionisat in Brasov si l-am rugat sa fac analizele care spuneati dvs. adar a spus ac nu este cazul. Sistemul sanitar din Romania este praf din pacate. Va rog sa imi spuneti cum pot da si eu de dr. Gogoase de la Fundeni, cat au costat analizele pe care vi le-au facut la Fundeni si daca a trebuit sa stati internata. Cum va mai simtiti dupa tratament?
Va multumesc si astept raspunsul de la dvs. -*
Sanatate va doresc.

(*modificat de admin)
0
06-06-2011, ora 00:04
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Buna Cristinel,
Nu te costa nimic analizele si nu trebuie sa stai internat. Iti recolteaza sange intr-o zi de dimineata si primesti rezultatele peste cateva zile.
Ar fi bine sa faci si la urina.

Eu ma simt bine dupa tratament. Am deja 6 luni de tratament dar boala nu se da asa usor dusa. Oricum... e mult mai bine decat a fost si important e ca am stopat evolutia bolii. Imbunatatirile apar lent dar sigur si sper eu... ireversibil. E nevoie de cel pitin un an - un an jumate de tratament.

Pacat ca delaih n-a mai scris pe forum. Ea a fost la fundeni si a facut analizele, rezulatul fiind pozitiv pt.
toxoplasma, mycoplasma si toxocara... asta dupa ce toti medicii la care a fost n-au stiut incotro s-o indrepte.
Pacat ca nu a mai intrat sa scrie, desi am rugat-o... poate ca experienta ei ar fi utila unor oameni care intra aici
la fel de disperati ca-s trimisi de reumatologi la psihiatrie pe cand aceste infectii masiv consumatoare de sistem imun, isi fac de cap fara sa capete tratament adecvat.
Iata inca o data imaginea abordarii gresite a acestor boli de catre medicii reumatologi.

Mai exista un caz din Targoviste. Tot la fel. Diagnosticata cu poliartita a capatat doze masive de methotrexat si medrol. La fundeni i-au gasit micoplasma + toxoplasma si s-a dus in Ungaria sa incerce tratarea acestor infectii.

Pacat ca acesti oameni nu au destul spirit civic sa scrie despre rezultatele lor.

Cristinel, o sa-ti scriu un mail
0
06-06-2011, ora 18:07
cristinel_bv
Nu este medic/terapeut
cristinel_bv
Multumesc!
0
07-06-2011, ora 16:47
delilah.
Nu este medic/terapeut
delilah.
Buna tuturor!
Irina, am scris despre analizele mele chiar la subiectul deschis de Cristinel, acum aproximativ 3 saptamani. Atunci tocmai incepusem tratamentul si nu puteam sa spun nimic despre starea mea. Nici acum nu pot spune exact. Inca nu am terminat. Asteptam sa termin ca sa va pot spune cum ma simt.
In saptamana in care am luat Rovamicina pentru Toxoplasma mi-a fost oarecum mai bine, apoi a urmat pauza de tratament in care m-am simtit ca inainte. A urmat saptamana cu Doxiciclina pentru Micoplasma si m-am simtit groaznic; nimic schimbat in bine. Chiar azi am inceput sa iau Albendazol pentru Toxocara si sper ca-mi va fi bine. Peste 3 saptamani ma duc sa repet analizele.
Cristinel, iti pot da numarul Dr. Gogoase, daca vrei. Eu l-am sunat si in ziua urmatoare la ora 7 eram la Fundeni. La 7:15 deja terminasem si la 13:00 m-am dus sa iau rezultatele. A durat asa putin pentru ca nu sunt din Bucuresti. Nu a costat mult.
O zi buna!
0
07-06-2011, ora 18:02
cristinel_bv
Nu este medic/terapeut
cristinel_bv
Buna!
Am facut rost de nr. dr. Gogoasa de la doamna Irina Toma. Cine ti-a prescris tratamentul dr. Gogoasa sau alt medic.
0
08-06-2011, ora 16:13
delilah.
Nu este medic/terapeut
delilah.
Dr. Gogoase mi l-a prescris.
0
08-06-2011, ora 20:08
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
din pacate atat artrita reumatoida cat si fibromialgia sunt boli cronice care nu se trateaza atat de simplu.

Eu am facut analize la Dr Gogoase doar pt. a-mi confirma ca exista o combinatie de infectii care au cincurat la declansarea atacului "autoimun" insa nu am luat tratamentu prescris de Dl. Dr. Gogoase pentru ca nu e bun pt. noi. Acel tratament este eficient sa trateze infectia inainte sa declanseze boala autoimuna.

In acest stadiu doar un program complex care ajuta la deblocarea VDR si repara in paralel si sistemul imun, poate fi eficient.
Orice incercare de vindecare a acestor boli numai cu antibiotice a fost un total rateu.
Eu am vrut doar sa intelegeti ca aceasta boala are la baza o combinatie de infectii
dar medicii nostrii nu stiu nici s-o diagnosticheze si nici s-o trateze.

Minociclina este singurul antibiotic eficient in micoplasmoze. I-am spus D-lui Dr Gogoase si dansul a incuviintat dar a spus ca dansul nu poate sa prescrie tratamente care nu sunt in nomenclatorul lor.
Neoficial a fost de acord cu mine ca MP este un tratament bun in cazul meu fiind o combinatie complexa
cu eficienta pe tot grupul de bacterii generatoare de raspuns imun TH1.
0
09-06-2011, ora 11:25
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Claudia, te rog sa ne tii la curent cu rezultatele tale. Suntem multi interesati.
Chiar daca unii nu participa activ pe forum, ei urmaresc si citesc zilnic tot ce se scrie in legatura cu acest subiect.
Eu am multe ecouri in acest sens.

Nu dispera. Daca tratamentul prescris de dl. Dr. nu da rezultate, mai ai o sansa care se numeste Marshall protocol, tratamentul pe care il urmez eu de 6 luni cu rezultate uimitoare.
Sper ca ai citit materialele spre care am facut trimitere prin linkurile de mai sus.

Sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: