artizia - reactii adverse

14-02-2011
andreeabfkt
Nu este medic/terapeut
andreeabfkt
buna ziua, iau AC Artizia, sunt la a7a pilula, am usoare ameteli, pete de sange pe lenjerie si durere nu foarte intensa a sanilor, AC mi le'a recomandat o doamna de la planning. Sunt normale reactiile? Astept raspuns va rog
4 comentarii
0
15-02-2011, ora 08:37
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Petele de sange (spotting) reprezinta o reactie adversa frecventa, dar trecatoare. Este de asteptat sa dispara in a treia luna. Si ameteala uneori (dar nu intotdeauna) trece dupa o perioada de adaptare a organismului. Mai ingrijoratoare este durerea de sani. Aceasta, de cele mai multe ori, nu trece. Daca o observati si la a doua folie, sfatul meu este sa renuntati dupa ce o veti fi terminat.
0
15-02-2011, ora 10:06
andreeabfkt
Nu este medic/terapeut
andreeabfkt
multumesc., o intrebare mai am. Ce medicamente sunt de evitat in perioada folosirii AC ?
0
05-06-2012, ora 10:47
03fba
Nu este medic/terapeut
03fba
Buna dimineata
am si eu o mare problema si daca se poate as vrea un raspuns cat mai repede.
iau artizia de 1 an si cateva luni si acum sunt racita tare si trebuie sa iau antibiotic (eritromicina) intrebarea mea este daca interactioneaza intre ele ?
si mai as veni cu o intrebare la ce perioada se face pauza la anticonceptionalele artizia?
multumesc anticipat !
0
15-07-2013, ora 10:29
laurici21
Nu este medic/terapeut
laurici21
Buna ziua!
Am si eu o intrebare. Iau Artizia de putin timp, la recomandarea ginecologului. Am terminat prima folie, am facut pauza, toate bune. Dar in ziua in care am inceput a doua folie am intretinut relatii sexuale iar iubitul meu a ejaculat in mine. Exista sanse sa fi ramas insarcinata? Am inteles ca pilulele isi fac efectul chiar si in perioada de pauza, dar as vrea parerea unui profesionist.
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Efecte secundare ale contraceptivelor orale combinate
  • Semnele de alarma in administrarea contraceptivelor combinate
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  •