artrita reactiva

15-03-2013
atylla
Nu este medic/terapeut
atylla
Am fost diagnosticata cu artrita reactiva, urmez tratament sulfasalazina 4/zi si aflamil 1 /zi seara.As dori sa stiu dc se mai vindeca aceasta boala?Dr mi a spus ca tratmentul se face de la 6 luni la 5 ani.Dc doresc sa fac un copil...ce ar tb sa fac, sa opresc tratamentul?De asemenea specific ca nu mi s a dat sa fac analize pt ceea ce a determinat boala, au spus posibil yersinia.Dc se descopera bacteria nu e normal sa se dea tratament pt ceea ce a cauzat infectia.Analizele au aratat valori mari pt vsh, proteina c reactiva si fibrinogen.Va multumesc.
1 comentarii
0
15-03-2013, ora 15:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
V-am mai precizat de cateva ori despre ce este vorba.
Artritele de tip reactiv reprezinta afectiuni de tip auto-imun, in care celulele responsabile cu distrugerea bacteriilor ataca structurile articulatiilor proprii, considerandu-le drept ""straine"" (este vorba despre un proces hiper-imun).
De obicei, aceste reactii hiper-imune apar la distanta de o primo-infectie (bacteriana sau de alta natura), prin urmare acea infectie nu mai poate fi tratata (intre timp a disparut, lasand doar reactia hiper-imuna a organismului, adica arrtrita reactiva)
Situatia este gestionata de catre reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.