artrita scapulo-humerala | Forumul Medical ROmedic

artrita scapulo-humerala

16-02-2009
iulywiner
Nu este medic/terapeut
iulywiner
Salutare.Am si eu nevoie de putin ajutor.Am 18 ani, 1.80 metri si 69 kg.In luna octombrie 2008 am facut artrita scapulo-humerala la amandoi umeri din cauza supraefortului prea mare facut la sala de forta.Am fost la medic mia dat tratament si abia in luna decembrie ma lasat durerea.Acuma dupa ce am facut un efort nai mare ca a trebuit sa fac iar m-a luat durerea la umarul stang si nu stiu ce sa fac.Spuneti mi voi ce ar trebui sa fac in cazul acesta sau ce tratament sa iau.Va rog da ti mi si niste detalii despre boala ca doctorul meu nu a vrut sa mi dea.
3 comentarii
0
17-02-2009, ora 08:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Conceptul de ""artrita scapulo-humerala"" nu mai exista de peste 20-30 de ani.
Mai curand putem acuza o patologie a "coafei rotatorilor", o problema de instabilitate gleno-humerala sau concepte similare.
Trebuie sa faceti un consult clinic la un ortoped familiarizat cu problematica umarului.
Pana atunci nu vi se pot da nici un fel de detalii, avand in vedere ca nu cunoastem inca afectiunea de care suferiti.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
28-02-2009, ora 18:26
dianamaria
Nu este medic/terapeut
dianamaria
imi pare rau ca il contrazic pe domnul doctor, dar artrita scapulo-humerala exista inca si se trateaza bine merci!exista un mare centru de recuperare medicala in care 40% dintre pacienti au aceasta patologie si sunt tratati!
0
28-02-2009, ora 21:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Faptul ca in Romania inca se mai discuta despre "periartrita scapulo-humerala" arata inapoierea medicinei romanesti, in general cu 30-40 ani in urma celei civilizate, din Europa de Vest.
Acolo se discuta doar de patologia "coafei rotatorilor", de probleme de instabilitate gleno-humerala, omartroza sau concepte similare.
Fireste ca uneori pot fi utile programe de balneo-fizio-kineto-terapie, dar trebuie facute in cunostinta de cauza, si nu prin concepte puerile precum "periartrita scapulo-humerala".
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • Secretul pentru ameliorarea durerilor artritice s-ar putea afla în micul dejun
  • Hidrogelul care ar putea elibera controlat medicament pentru episoadele artritice
  • Obezitatea, atât cauza, cât È™i consecinÈ›a artritei reumatoide
  • Artrita
  • Cultură medicală - artrită vs artroză (explicaÈ›ii termeni)
  • Clasificarea artritelor (caracteristici pe scurt la fiecare)
  • Durere acută după căderea pe umăr - leziuni posibile
  •