Artroscopie menisc+ruptura partiala LIA

19-04-2018
Alexandru Oprea
Nu este medic/terapeut
Alexandru Oprea
Buna ziua! Am și eu o problema, in urma cu o luna m-am operat prin artroscopie la genunchiul stâng pentru ruptura de menisc. Mi s-au verificat și ligamentele, toate bune, inafara de LIA, fiind rupt parțial. In operatie mi s-a constatat ca ligamentul nu e rupt complet și ca este bun fiind lăsat așa. Acum la o luna după operatie, încă nu mi-am recăpătat mersul normal, dar când încerc sa merg normal parca resimt o înțepătura fix in mijlocul genunchiului și cred ca este ligamentul. Îl mai resimt din când in cand dar nu mereu. Menționez ca am 18 ani, 1, 8m, 74 kg. Sunt foarte speriat și nu știu ce sa fac, îmi e frica sa nu ajung și la o ligamentoplastie. Nu ma doare foarte tare și Menționez ca am flexie completa și extensie la fel. Fac recuperare acasa și fac exerciții pe pat cu piciorul îndoit, trăgând de degete spre mine forțând coapsa iar când îndoi la loc mai simt uneori ligamentul. Sper sa îmi dați un răspuns cât de cât ca sa știu dacă trebuie sa ma sperii sau nu
1 comentarii
0
22-04-2018, ora 14:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Raspunsul depinde, evident, de cunoasterea directa a pacientului: examinare clinica a genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul