Artrosinovita copil

28-07-2014
lily76
Nu este medic/terapeut
lily76
Buna seara,
Sunt Liana, din jud Cluj si mama unui baiat de 12 ani, care in ianuarie 2009 a fost diagnosticat cu o artrosinovita genunchi bilateral, tratata la timpul respectiv (imobilizare gipsata si antibiotic / 30 zile) si repetata in octombrie 2013 la genunchiul stang (cauza: o lovitura, imobilizat cu o Orteza cu atela si antibiotic / 10 zile ). Va rog frumos sa-mi recomandati un tratament naturist / tratament balneo, eventual statiunea unde se trateaza "boala" asta, deoarece durerea persista si in prezent, in special la schimbarile meteo. Am intrebat medicul in timpul tratamentului si mi-a spus ca nu recomanda balneo. Din 2009 am evitat apele termale, sunt recomandate sau nu ? Si care ar fi statiunea indicata ?
Va multumesc tare mult si va doresc sanatate !
5 comentarii
0
28-07-2014, ora 21:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu inteleg absolut deloc utilitatea antibioticului intr-o problema post-traumatica.
Ce greutate/inaltime are copilul si ce eforturi fizice/sportive practica?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-07-2014, ora 23:59
lily76
Nu este medic/terapeut
lily76
Buna seara, va multumesc pentru promptitudine.
Baiatul are 1.60 m si aprox. 47 kg.Imi cer scuze, am uitat sa mentionez faptul ca la ambele interventii a fost extras un lichid, in 2009 un lichid galben/verzui -analiza insamantare antibiograma = negativa, respectiv in 2013 aceeasi analiza la un lichid alb/galbui cu rezultate de laborator "˜"™ negative"™"™. Dupa prima interventie un an de zile pauza totala la efort fizic si dupa, educatia fizica, dansuri populare, i-am interzis fotbalul cu desavasire, pana in 2013 cand a cazut si au revenit problemele. Acum e tarziu sa ma intreb, dar oare a fost bine ca i-au extras lichidul de la genunchi ?
Multumesc, sanatate va doresc!
0
29-07-2014, ora 07:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nuuuuu, problema trebuie privita fundamental diferit...
D-voastra ignorati total chiar cauza problemelor, si anume traumatismele si supra-solicitarea sportiva.
Ar trebui sa tratati problema la modul logic, adica sa evite eforturile agresive pentru genunchi (foot-ball-ul este un sport fabulos de agresiv pentru genunchi).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-07-2014, ora 16:10
lily76
Nu este medic/terapeut
lily76
Buna ziua,
Dupa cum v-am spus, dupa prima "interventie" (la care nu stiu cauza) nu i-am dat voie sa joace fotbal timp patru ani, dar fiind baiat si la varsta asta, greu de interzis un asemenea sport. Faptele fiind consumate, ce putem face acum ? Bai apa termala, impachetari namol ?
Multumesc frumos !!
0
29-07-2014, ora 17:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Puteti incerca orice doriti, efectul este acelasi.
Problema consta in evitarea eforturilor agresive pentru genunchi.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.