Artroza

14-02-2017
MadalinaMa
Nu este medic/terapeut
MadalinaMa
Buna ziua.
Am nevoie de un sfat ! Acum un an si 10 luni am facut o artroscopie la genunchiul stang ... mi au extras " o bucata de carne crescuta la rotula ".. durerile continuau si m am intors la doctor, mi au facut un RMN iar apoi mi au dat diagnosticul " condropatie femurala interna" , "artroza " si " inceput de menisc " am facut infiltratie ( a 3-a oara ) iar apoi doctorul mi a zis ca o sa mai am nevoie.. trebuia sa fac in luna decembrie..dar, eu nu locuiesc in tzara iar cei d aici nu vor sa mi faca. Am facut kinetoterapie la sfatul medicului dar nici un rezultat.. Acum am dureri f mari.. ma doare pe partea laterala a piciorului..genunchiul..si laba piciorului ( vreau sa precizez ca petrec f mult timp stand in picioare la munca ) Imi amortzeste mereu, nu pot sa il tzin intins nici in genunchi nu pot sta. Va rog sa imi dati un sfat ce ashi putea sa fac.va multumesc anticipat. O zi buna Cu repect Madalina
9 comentarii
0
14-02-2017, ora 17:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Distrugerea cartilajului articular al genunchiului (gonartroza) este cauzata de supra-solicitarea de tip mecanic.
Va rog sa ma scuzati, dar nu ne-ati precizat tocmai esentialul: varsta, greutate/inaltime, eforturi practicate zilnic (stat in picioare, mers pe jos, sporturi), antecedente traumatice etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
14-02-2017, ora 18:15
MadalinaMa
Nu este medic/terapeut
MadalinaMa
Am 22 de ani , 50 kg 1.60 inaltime .. merg mult pe jos..si imi petrec mai tot timpul in picioare la lucru ( lucrez la calcat ) ...am jucat fotbal multi ani in urma nush daca ar fi si asta o cauza. Va multumesc
Cu respect Madalina
0
14-02-2017, ora 22:01
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Buna seara
Este important tot ceea ce s-a descris la examinarea RMN.
Leziunile Dvs nu pot fi f grave daca ne gandim la varsta, dar pasiunea pentru fotbal ar putea fi un raspuns pentru ceea ce se intampla acum.
O descriere completa a buletinului RMN ne-ar permite sa eliminam din diagnostic ischemia osoasa condiliana, cauza frecventa a impotentei functionale post-traumatice sau dupa artroscopie.
Tratamentul anti-inflamator general si local (Arcoxia - etoricoxib 60 mg / zi si Fastum Gel local) ar putea fi o solutie de asteptare, pana avem un diagnostic mai clar. Deocamdata, se pare ca ati suprasolicitat articulatia, astfel incat va recomand acest tratament precum si evitarea eforturilor obisnuite (adica concediu medical). Posibil ca niste injectii intra-articulare cu hialuronat de sodiu sa regleze problema, dar nu sunt convins ca va vor recomanda acest lucru. Sau puteti veni in tara sa va trateze medicii romani si va intoarceti bine inapoi.
Cu stima
SL Univ. Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Doctor in Stiinte Medicale
Constanta
0
14-02-2017, ora 23:08
MadalinaMa
Nu este medic/terapeut
MadalinaMa
Va multumesc foarte mult pentru sfat .
Cu respect Madalina
0
24-02-2017, ora 18:17
Daiana Miclaus
Nu este medic/terapeut
Daiana Miclaus
Buna seara ! Acum o luna de zile, in momentul in care m-am incaltat am simtit o durere aproape insuportabila in spatele calcaiului ( in zona unde "te roade/bate" incaltamintea). Intital, am crezut ca e de la incaltaminte pe care am schimbat-o dar durerile au continuat. Dupa vreo saptamana am fost la primul medic ortoped care in urma unei radiografii a constatat ca as avea Boala Haglund si ca durerea va trece de la sine in cateva luni. Neincrezatoare de fel, am mers la un al doilea medic care mi-a spus ca nu e vorba de absolut nicio boala, ca nu vede absolut nimic rau in radiografie si ca sa incerc sa port tocuri. Dupa o luna de zile in care durerea incepe sa fie din ce in ce mai persistenta cu sensibilitate la atingere ( care pana acum cateva zile nu exista) am mers la un al 3-lea medic care a considerat ca e necesar un ecograf pentru a vedea daca de fapt este afectat Tendonul lui Achile. In toata aceasta perioada tin sa mentionez ca am facut 4 sedinte de acupunctura, am stat doar prin casa, deci fara supra solicitarea piciorului. Nu stiu ce poate fi si caut ajutor peste tot. Nu practic vreun sport, sunt o persoana sedentara si nu am facut nimic in exces de la care as putea crede ca ar proveni durerea, Daca aveti vreun sfat, vreo opinie, va rog frumos sa ma ajutati. In 4 luni trebuie sa plec din tara la munca, unde voi sta in picioare pana la 12 ore pe zi.
Mai precizez ca nu am nicio umflatura vizibila, vreo zona rosie sau orice altceva. Sunt femeie, am 1.77m si 70kg.

Va multumesc anticipat !
0
24-02-2017, ora 22:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Descrieti o talalgie posterioara, ce poate avea mai multe cauze: supra-solicitare mecanica (efort exagerat), incaltaminte inadecvata, maladii inflamatorii-reumatologice etc.
Este capital un examen clinic competent (nu radiografie, echografie sau RMN).
In orice caz, o asemenea suferinta contraindica total statul in picioare (exista riscul ruperii tendonului de la insertia sa calcaneeana, care este o adevarata drama chirurgicala).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
26-02-2017, ora 16:29
Daiana Miclaus
Nu este medic/terapeut
Daiana Miclaus
Va multumesc pentru raspuns! Dar ce altceva m-ati sfatui sa fac in afara de ecograf, radiografie sau RMN ?
0
26-02-2017, ora 18:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este capital un examen clinic competent (nu radiografie, echografie sau RMN).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
26-02-2017, ora 20:02
Daiana Miclaus
Nu este medic/terapeut
Daiana Miclaus
Pana acum am fost la 3 medici si teoretic ar fi trebuit sa fi fost un examen destul de competent, nu? Unde m-ati sfatui sa merg? Imi puteti recomanda un medic, o clinica, eventual in Bucuresti?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul