Artroza ambilor genunchi

31-08-2013
gabi54
Nu este medic/terapeut
gabi54
Am 59 ani, 151 cm si 55 kg. Mananc putin si des. Gatesc cu produse din gospodaria mea. Am avut polio la 2 ani. Diagnosticul prezent este de parapareza flasca si sindrom post polio (acesta cu un semn de intrebare, deoarece medicii nostri nu sunt inca in tema). In urma cu 15 ani am facut cateva cure cu Alflutop si gerovital, injectabile in articulatii si nu am avut nici o problema vreo zece ani. Acum trei ani am revenit la acelasi medic si mi-a facut doar alflutop si apoi traumeel, dar nu am simtit mare ameliorare. Ambii genunchi au virat spre stanga, o spun ca pe o gluma, ca sa fac haz de necaz. In momentul acesta nu pot sta nici macar un minut in picioare, ca incep durerile foarte acute. Dupa toaleta de dimineata sunt terminata, trebuie sa stau mai mult pe scaun, sau in pat. Am fost la ortopedie, la Spitalul de Urgenta Ploiesti si mi s-a spus ca singura solutie este sa-mi anchilozeze genunchiul drept, cel mai dureros. Si eu cum mai merg? Piciorul stang este cel mai atrofiat si mai am si o operatie de transpozitie de muschi, dupa care am pierdut si bruma de putere pe care o aveam in el. Mi-e frica de operatie, deoarece cad destul de des, pe genunchi. As dori sa-mi spuneti daca tratamentul cu besthyaluronic acid cu colagen pur capsule tip 2 de 1900 mg este eficient, nu sa-mi redea sanatatea complet, ci sa-mi redea mobilitatea si sa scap de durere. De asemenea mi s-a recomandat Hyalgan. Stiti daca este eficace? Multumesc.
10 comentarii
0
31-08-2013, ora 23:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din pacate nu exista nimic medicamentos eficace in artroza.
Doar interventiile chirurgicale radicale (artrodeza, artroplastie) pot avea succes in ameliorarea suferintei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
14-12-2014, ora 12:36
Pop Eliza
Nu este medic/terapeut
Pop Eliza
Buna ziua domnule doctor, va rog daca se poate sa ma indrumati si pe mine.Ma numesc Eliza si am 42 ani, 1, 72m si 96 kg. In urma cu 14 ani am fost operata de menisc la piciorul drept fara sa mai am probleme dupa interventie. In urma cu doua saptamani acelasi picior a inceput sa se umfle in partea superioara deasupra genunchiului.Am fost la medic am facut ecografie Doppler ax venos membre inferioare cu diagnostic ;varice superficiale ale coapsei-modificari de gonartroza dreapta;.Medicul mi-a prescris tratament cu detralex pana dupa sarbatori cand o sa ma trimita la un medic ortoped.Intrebarea mea pentru dumneavoastra este -poate sa fie inflamat piciorul din aceasta cauza? nu este urgenta ? daca pot sa fac bicicleta? Mentionez ca incheietura genunchiului este dureroasa in anumite pozitii ale piciorului.
Va multumesc mult.
0
14-12-2014, ora 12:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Suferinta actuala poate avea mai multe cauze, inclusiv insuficienta venoasa periferica ("varice"), insa mai probabila este o decompensare a gonartrozei.
Prin urmare, cel mai util este un consult clinic la ortoped.
Trebuie sa intelegeti insa ca distrugerea articulatiei (gonartroza) este cauzata de cele 30 kg in exces, iar orice solutie terapeutica incepe cu eliminarea surplusului ponderal si cu reducerea drastica a efortului fizic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
16-12-2014, ora 09:33
Pop Eliza
Nu este medic/terapeut
Pop Eliza
Va multumesc mult pentru raspuns, reducerea drastica a efortului fizic inseamna ca nu pot face bicicleta ?
0
16-12-2014, ora 09:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Bicicleta este OK, insa determina uzura accentuata a compartimenului femuro-patelar, care este primul afectat in cazul gonartrozei.
Este infinit mai armonios si mai putin solicitant inotul.
In general, trebuie sa intelegeti ca in nici un caz activitatea fizica nu va scapa de cele 30 kg in exces, ci exclusiv dieta stricta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
16-12-2014, ora 14:28
Pop Eliza
Nu este medic/terapeut
Pop Eliza
Multumesc mult domnule doctor, la dieta am intrat si rezultatele se vad, bicicleta era inca o optiune si nu am stiut daca este ok sau nu.
0
16-12-2014, ora 14:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ca o parere personala, cred ca nu este OK; ar fi preferabil inotul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
16-12-2014, ora 17:16
Pop Eliza
Nu este medic/terapeut
Pop Eliza
Multumesc frumos!
0
26-05-2015, ora 13:42
georgiana cojocaru
Nu este medic/terapeut
georgiana cojocaru
Buna ziua domnul doctor! Bunica mea sufera de gonartroza la ambii genunchi de ani buni, avand si o greutate ponderala crescuta. A tinut multe cure de slabire dar nu reuseste sa slabeasca mai mult de 1-2 kg avand si dereglari ale hormonilor tiriodieni. De curand am luat legatura cu dr in recuperare medicala si ne-a indicat ca artrodeza genunchiului ar fi varianta cea mai buna in cazul dumneaei, insa d-na doctor nu a putut sa ne recomande nici o clinica in care se efectueaza aceasta interventie chirurgicala. Daca ma puteti ajuta v-as fi recunoscatoare!
Va multumesc
0
26-05-2015, ora 13:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Dereglarea tiroidei este datorata greutatii exgerate.
Artrodeza genunchiului este o operatie mutilanta articular si nu se mai practica decat absolut rarissim in secolul 21.
Nu am inteles insa, ce varsta are si ce greutate/inaltime??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: