Artroza sau ce poate fi?

03-04-2009
pisy86
Nu este medic/terapeut
pisy86
bunaziua. AM 22 de ani si de aproximativ 2 saptamani ma dor ingrozitor articulatiile de la maini(cu degete..care s-au cam umflat), umeri, coate, genunchi si jos la picioare.. Am facut analizele ieri..abia marti imi da rezultatul. M-am dat cu creme, iau in fiecare zi ketonal, sa ma lase durerea..si ma doare mai ales dimineata foarte rau. Ce credeti ca as putea avea? Am citit pe internet despre artroza..dar ma gandesc ca sunt prea tanara pentru o astfel de afectiune.
Este posibil sa fie si de la o raceala puternica(pentru ca m-a tinut o raceala aproape 1 luna de zile)..si cu cateva zile inainte sa inceapa sa ma doara articulatiile am fost la niste curse cu masini intr-o padure..unde era cam frig..si am stat cam 5 ore acolo.. CRedeti ca de la asta sa fie? Sau am ceva..mai grav? Va rog eu sa imi raspunda cineva care cunoaste...multumesc
12 comentarii
0
03-04-2009, ora 17:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Domnisoara (stimate Domn),
Este foarte simplu sa aflati raspunsul: consultati un reumatolog.
Nu neglijati: poate fi o afectiune banala sau una care sa va afecteze rapid inima (reumatismul articular acut).
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
12-04-2009, ora 11:21
pisy86
Nu este medic/terapeut
pisy86
ok. Analizele mele au iesit asa: VSH la 1h=16mm; Fibrinogen= 404.9; ASLO cantitativ=17; Proteine CR=slab pozitiv.
Eu sunt alergica la penicilina..si iau Eritromicina(la 8 ore) si Cexyl(la 12 ore). Problema e ca maine se fac 10 zile si termin tratamentul..dar articulatiile ma dor in continuare. Am fost la 2 doctori..care mi-au spus ca analizele nu sunt proaste..si ca este de la raceala aceea puternica care am avut-o. Precizez ca eu mai iau zilnic Ketorol..ca sa imi diminueze durerile. Am nevoie de o parere in legatura cu analizele mele. Poate fi ceva grav? Inca am mainile umflate si ma dor(nu pot sa strang pumnul)... Va multumesc frumos
0
12-04-2009, ora 21:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Trebuie sa consultati un speciaalist reumatolog.
In cazul in care nu aveti unul va pot recomanda un coleg, dar numai dupa ce imi scrieti in privat, regulile site-ului impiedicandu-ma sa pronunt vreun nume aici.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
12-04-2009, ora 21:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Trebuie sa consultati un speciaalist reumatolog.
In cazul in care nu aveti unul va pot recomanda un coleg, dar numai dupa ce imi scrieti in privat, regulile site-ului impiedicandu-ma sa pronunt vreun nume aici.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu

Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
12-04-2009, ora 23:49
pisy86
Nu este medic/terapeut
pisy86
k..am fost la reumatolog...la 2 chiar..dar mai vroiam o parere...cum am primit pareri si sfaturi la alti doctori de pe acest site...nu reclame la www.doctor-nu-stiu-cum.com... sincer acum. Cum alti doctori mi-au raspuns la alte probleme..cred ca ati fi putu si dvs sa raspundeti, daca tot v-ati deranjat sa faceti reclama..
In fine.
Multumesc pentru nimic:)
0
13-04-2009, ora 08:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Agresivitatea D-voastra este nejustificata, atata timp cat eu voiam sa va recomand un reumatolog bun, bun, bun, si asta pe mail-ul privat, tocmai pentru a nu-i face reclama. Eu va iert oricum pentru asta.
Cat despre simptomele D-voastra, ele se suprapun peste cele ale unei artrite de tip inflamator (fie ea poliartrita reumatoida sau nu), si exista multe cauze ale acestei artrite...
Analizele prezentate sunt absolut nesemnificative si nu pot constitui fondul unui diagnostic in absenta unui consult reumatologic amanuntit.
Cat despre antibioterapia la care recurgeti, ea este nejustificata, perfect inutila dar mai ales daunatoare.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
13-04-2009, ora 08:43
pisy86
Nu este medic/terapeut
pisy86
Imi cer scuze pentru ultimul meu post. Simptomele le am dimineata, apoi pe parcusul zilei dispar treptat..dar tot ramane o mica durere. Cel putin fata de saptamana trecuta ma simt mult mai bine. Cred ca o sa vin in Bucuresti acum ca o sa fie vacanta de Paste la facultate si am timp. Am notat si numarul dumneavoastra de telefon. Va multumesc si inca odata imi cer scuze...
0
13-04-2009, ora 09:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Va stau oricand la dispozitie, respectiv pentru a va recomanda unui coleg bun.
Problema reumatismului articular acut (post-streptococic) este ca el "linge articulatiile si musca inima".
Nu trebuie sa neglijati, consecintele putand fi ingrijoratoare.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
15-04-2009, ora 21:24
pisy86
Nu este medic/terapeut
pisy86
..am fost la un al 3lea doctor reumatolog. Am mai facut niste analize..in urma carora mi-a spus ca nu am nici artrita, nici poliartrita, nici reumatism. Mi-a spus ca este de la raceala. Mi-a dat o folie cu 50 de pastile de Sulfalazina En care trebuie sa le iau in 2 luni..timp in care cica ma voi vindeca. Ce parere aveti? SI vroiam sa va intreb daca Sulfalazina asta este periculoasa, adica daca pot da in altceva daca o iau.. si daca trebuie sa iau vreun pansament medicinal dimineata pe stomacul gol (gen Levant). Multumesc
0
15-04-2009, ora 21:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Eu ma ocup doar de partea chirurgicala a maladiilor reumatologice, respectiv tratamentul articulatiilor deformate.
Permiteti-mi, va rog, sa nu ma pronunt asupra tratamentelor prescrise de catre colegii reumatologi.
Tot ceea ce pot face este sa va recomand un coleg reumatolog in care am incredere, si asta doar in cazul in care nu sunteti eventual multumita de medicii deja consultati.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
06-12-2020, ora 12:03
Valeri281
Nu este medic/terapeut
Valeri281
Buna ziua! Pt domnul dr Uscatu. Problema se refera la artroza de glezna. In loc sa gasiti solutii pt partea legata de greutate, mai bine v-ati implica in partea de cercetare sa gasiti solutii pt a rezolva stiintific aceasta artroza. Va rog nu va mai abrogati vreun merit, veniti cu solutii inovatoare, macar pr cei tineri sa va implicati.
0
09-12-2020, ora 20:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu stiu de ce ma certati.
In intreaga lume s-au investit miliarde de euro pentru tratarea artrozei.
Pana la ora actuala rezultatele sunt zero.
Iar D-voastra imi cereti mie, un chirurg de ante-picior, sa rezolv singur, fara mijloace, o problema ne-rezolvata in intreaga lume.
Multumesc pentru intelegerea situatiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • Cultură medicală - artrită vs artroză (explicații termeni)
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  •