artroza sold stang... e normal sa persiste durerea?

19-11-2012
fleancu
Nu este medic/terapeut
fleancu
ma numesc melinda, am 54 ani, am coxartroza de 5 ani iar la ultima radiografie s-a putut vedea artroza soldului stang.mi s-a recomandat sa fac 3 fiole de synocrom.am facut deja 1.durerile sant cam de aceeasi intensitate.daca imi puteti spune daca e normal sa persiste durerea si cand incepe sa se vada o oarecare ameliorare.
5 comentarii
0
19-11-2012, ora 13:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ce greutate/inaltime aveti, ce status ocupational, ce antecedente traumatice, metabolice, reumatologice etc??
Astept detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
19-11-2012, ora 14:25
fleancu
Nu este medic/terapeut
fleancu
SUNT MELINDA FLEANCU, AM 1, 56 INALTIME, O GREUTATE DE 60 KG, SERVICIUL NU MA SOLICITA PREA MULT. PE LANGA COXARTROZA BILATERALA MAI SUFAR SI DE POLIARTRITA REUMATOIDA.SUNT SUB TRATAMENT CU ARAVA SI DIVERSE ANTIIMFLAMATORI. AMELIORAREA DURERILOR DE SOLD APAR DUPA PRIMA INFILTRATIE CU SYNOCROM SAU SA AM RABDARE SA LE EFECTUEZ PE CELE 3, CATE MI-AU FOST RECOMANDATE? VA MULTUMESC PTR RASPUNSUL CE-L VOI PRIMI
0
19-11-2012, ora 16:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Infiltratiile intra-articulare sunt controversate din punct de vedere al utilitatii lor, precum si al complicatiilor potentiale.
In cazul D-voastra, in afara gestiunii tratamentului de fond al poliartritei, singura solutie este protezarea soldului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
24-11-2012, ora 20:18
euv19@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
euv19@yahoo.com
am suportat o mastectomie totala in ianuarie a.c. am hernie de disc. ma dor oasele bazinului, durere ce coboara in picior (stingul) sub forma unor electrocutari si uneori cu "scapatarea" piciorului din sold. Pot face o scintigrafie sau radiografie ? Anul acesta am facut deja unele investigatii radiologice (cutie toracica)
0
24-11-2012, ora 21:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fiind vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc), nu va ajuta nici radiografia si nici scintigrafia.
Trebuie doar sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: