as dori sa aflu knd se face pauza si kt timp

04-02-2011
bebec
Nu este medic/terapeut
bebec
as dori sa aflu dupa cate luni de administrare de anticonceptionale este recomandat sa iei pauza si kt timp...eu iau 6 lunii si o luna fac pauza.este corect asa sau nu? as vrea sa aflu o parere de la un medic
4 comentarii
0
05-02-2011, ora 09:57
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Inainte se recomandau asemenea pauze in administrare, in ideea ca anumite efecte adverse pe termen lung ale anticonceptionalelor (in speical instalarea sterilitatii) ar aparea mai putin frecvent in cazul curei discontinue. De aceea, unii medici mai in varsta mai recomanda si azi cura discontinua. Dar studii ulterioare au aratat ca reactiile adverse sunt independente de existenta sau nu a pauzelor in adminsitrare si dependente numai de numarul total de luni de expunere la hormoni. In schimb, unele mici neplcarei care pot aparea la inceputul administrarii apar si la reluarea ei.

In concluzie, parerea mea este ca, daca tot sunteti hotarata sa luati hormoni, este mai putin rau daca nu faceti pauze in administrare.
0
06-02-2011, ora 14:16
Rosalia18
Nu este medic/terapeut
Rosalia18
V-A ROG SA-MI RASPUNDETI!!!Buna Ziua!am si eu o nelamurile.Am fost la medic si mi-a prescris melleva35 asta fiind pentru reglarea ciclului.am inceput sa le iau azi si peste 9 zile, am facut dragoste cu prietenul meu si i-am zis sa termine inauntru.Acum 2 seri le-am terminat pastilele medicul zicandu-mi ca la terminarea pasilelor o sa-mi vina ciclu.Inca nu mi-a venit!!!!Trebuie sa ma ingrijorez????Ca deja am intrat in panica:|:|:(
0
06-02-2011, ora 23:38
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Erati sub protectie.
2. Sangerarea vine de obicei in pauza de 7 zile dintre doua folii. Cel mai frecvent (42 %) vine in ziua a 4-a de pauza. Urmeaza, in ordinea frecventei (33 %) ziua a 3-a de pauza.
3. Anticonceptionalele nu regleaza ciclul, ci falsifica ciclul.
0
07-02-2011, ora 00:48
andrujka
Nu este medic/terapeut
andrujka
nu mai sunt asa indicate pauzele ca iti zapacesti corpul cu socuri hormonale intrerupte.
daca vreti sa-ti protejezti ficatul mai bine foloseste nuvaring ca ala evite primul pasaj hepatic.
alt motiv nu vad sa faci pauze.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pauza la anticoncepționale și riscul apariției simptomelor psihiatrice
  •