as dori sfatul unui medic psihiatru

19-04-2010
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
Buna ziua, doctorita mea nu a putut veni azi la serviciu si tare as fi avut nevoie de ajutor!
Sunt diagnosticata cu schizofrenie de 9 ani, am 34 aproape.
Mi-e rau de la ciclul care nu vine si de la vremea care se schimba intr-una.
Iau zyprexa de 10 mg si in caz de anxietate xanax de 2, 5. Mai luam cate o carbamazepina dar nu prea ma ajuta medicamentele!!!
sper sa nu ajung la spital ca nu as dori deloc!Astept o parere, m-am saturat de rau!
10 comentarii
0
19-04-2010, ora 19:56
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
vezi si topicul deschis de mine, cu dieta.
Se pare ca mi-am "ratat" primii 34 ani din viata din cauza glutenului.

De cand l-am eliminat complet ma simt mai vesel ca niciodata!!!
M-am apucat de sport, am inceput sa trimit cv-uri pt interviuri.
0
19-04-2010, ora 19:58
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Lol, ultimii 34! ca primii 2 ani se pare ca au fost relativ ok -nu mai tin minte nimic :)))
0
20-04-2010, ora 09:46
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Nu trebuie sa te temi de spital atat de tare. Si eu am fost internata din cauza unei depresii care nu vroia sa cedeze deloc. Am stat o saptamana si acum am vreo 2 saptamani de la externare si mi-am revenit nesperat de repede. Daca stiam ca imi revin atat de repede nu mai amanam cu internarea deoarece medicul meu imi propusese internarea mai demult si eu am refuzat-o de teama. Tu esti si din bucuresti si acolo am auzit ca sunt conditii bune in unele spitale, asa ca nu te mai teme de internari. Gandeste-te ca in spital esti sub supraveghere permanenta si poate iti schimba si tratamentul. Posibil ca si zyprexa sa nu-si mai faca efectul, ca si in cazul meu, mai ales ca stiu ca ai mult timp de cand o folosesti.
Multa sanatate iti doresc.
0
20-04-2010, ora 12:36
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
Draga robymat, eu am 5 internari la psihiatrie si nu prea mi-au fost de folos, ma bucur ca pe tine te-a ajutat spitalul!
Nu indemn pe nimeni sa se fereasca de spital duar ca eu nu m-am simtit bine acolo, poate si din cauza doctorei de acolo care nu mi-a placut deloc!
Doamne ajuta !
0
20-04-2010, ora 19:26
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
viata e ca un joc de poker si in mod normal ar trebui sa fie amuzant, o continua bucurie.

Adica primesti 5 carti mai bune sau mai rele, din care tu decartezi cateva sau dimpotriva, zici SERVIT!
Astfel in general tineretea inseamna de cele mai multe ori servit din prima cu quinta royala sau careu de asi.
Insa in mod paradoxal, multi schimba cartile primite, primind altele mult mai proaste si pe deasupra mai cresc si miza, de parca s-ar astepta sa-i pice ceva mai bun de atat!

Cum vad eu lucrurile in cazul tau!
Ti s-au precris niste medicamente, dar trebuie sa fii constienta ca astea doar mascheaza cauza, si nu rezolva problema!!! In plus apar si o multime de efecte secudare, dupa 16 ani de tratament, deja apare un fenomen de uzura.

Adica trebuie sa fii constienta din start ca deja ai primit o carte proasta. In conditiile astea, tu ce faci mai departe?
Te vaiti, te dai de ceasu mortii, chipurile te inchini la Cristos asteptand vezi doamne o viata mai buna. Insa e prea putina credinta si mai mult delir mistic si tanguire, fiindca practic tot ce faci este sa stai in casa ca un popandau, fara nici o tendinta de socializare.
Daca incerci sa iesi din gaura ta de soarece, poti lesne observa ca drama ta este un CACAT comparativ cu cat au suferit altii. Am vazut zilele astea la TV despre masacrul de la Katyn, in 1940 20 de mii de polonezi au fost ucisi in zona Smolenskului.
Uite aici o secventa, merita vazuta
http://www.youtube.com/watch?v=f2m36XVNYOg

Daca vrei sa il vezi tradus in romana da-mi un mesaj.
Apoi sunt atatea carti, ce aduc usurare sufleteasca, realizezind ca suferinta ta este un nimic comparativ cu destinul tragic al altora. Eu de pilda acum citesc Faust a lui Goethe, iar simplul fapt ca ma regasesc in acest personaj, ma izbaveste, imi aduce alinare.

Ori tu duci o viata pur vegetativa in detrimentul uneia meditative, nu vrei sa comunici, sa iti fixezi un scop. Ti s-a dat o cruce nu ca sa o duci mai departe, ci ca sa te eliberezi de ea.

Pai am deschis un topic unde am scris foarte clar:

foarte multi oameni proceseaza incomplet sau deloc proteina din paine, iar daca exista un intestin permeabil (deficit de glutamina?), niste opioide ajung in creier si perturba neurotransmisia, comportamentul in ultima instanta, capacitatea de decizie, starea psihica.

Se pare ca nu am reusit sa iti captez curiozitatea si te autoflagelezi mai departe.

Pe alt topic de-al tau, un doctor chiar ti-a sugerat inca din primul post sa iti optimizezi metabolismul cu suplimente, dar tu nici macar nu i-ai multumit, nu l-ai bagat in seama, cu toate ca sunt destule chestii care se pot face prin dieta si sport.

-
Ai incercat un tratament Homeopat.. sau.. reglarea metabolizmului cu suplimente alimentare...???
Noi suntem aceia ce consumam.. organizmul isi mentine vitalitatea pe baza alimentelor si lichidelor care le primeste. Sunt produse care modifica in mod pozitiv sau negativ procesele metabolice cerebrale..
-

Mai deschid un topic despre stres, cortizol si rolul acestora in debutul si evolutia bolilor psihice.
Poate resusesc sa gasesc o portita de comunicare!
0
21-04-2010, ora 16:05
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Uite aici primul raspuns, am scris esentialul:

http://forum.romedic.ro/prod/Depresia_042370.html
0
28-04-2010, ora 17:17
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
Din pacate acum ma confrunt cu alta problema: nu am rabdare de nimic si din acest motiv ma plictisesc grozav, simt ca mor lent. Nu am rabdare de un film, de o carte, de o revista, nu le pot citi! si eu eram de formatie intelectuala. Am fost la doctorita mea si mi-a dat zyprexa de 10 mg in continuare
sunt izlata si nu pot face nimic!.
0
13-06-2010, ora 22:52
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Toti posedam un creier emotional(subconstient), un creier cognitiv(cu constiinta sa) si unul energetic. Corpul nostru energetic(sufletul) are in compozitie: biocampul(aura), creierul energetic (cu hiperconstiinta sa) si fluidul vital invizibil(energia vitala) care circula prin canalele din trupul fizic. Corpul energetic(spiritual) al omului este invizibil si nemuritor. Deci.nu va mai fie frica de moarte.

Orice cuvant care il spunem creeaza o vibratie la nivel celular in moleculele de adn si implicit in gene. Atentie deci, cine practica sugestia si autosugestia. Sunt gene de boala si gene de sanatate. In cazul tau, aristia(anastasia :) ) se stie ca ai activate genele schizofreniei pt ca le-ai mostenit de la tatal tau, si el bolnav.
Mantrele precum AUM, OM etc din yoga tocmai asta fac, genereaza vibratii benefice la nivel celular si pot activa gene de sanatate. Orice cuvant care il spunem are corespondent in corpul nostru fizic(un fel de dublura). Am sa ma documentez mai mult pe tema asta in viitor. Asa ca trebuie sa ganditi pozitiv, aristia si germont.
A propos, germont ce facultate ai terminat ca vad ca te pricepi mult la biochimie.
Studiati, studiati, studiati. Numai asa vom iesi din negura necunoasterii si poate in viitor sa inlocuim tratamentul alopat cu medicina vibrationala sau intuitiva sau cu acupunctura etc
Va doresc numai bine. Stiu, aristia ca e cald si ca esti meteo-sensibila dar ce-ai face sa fii in situatia mea, sa iei de 3 ori pe zi si cel mai puternic antipsihotic existent si sa fii dependenta de el ?
0
13-06-2010, ora 23:17
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
clozapin a scris:
_
In cazul tau, aristia(anastasia :) ) se stie ca ai activate genele schizofreniei pt ca le-ai mostenit de la tatal tau, si el bolnav.
_
Sau poate a mostenit doar un deficit de enzime proteolitice si un intestin ceva mai permeabil...

In rest nu prea pot sa detaliez, ai mei se supara ca deja mi-am facut publica viata pe internet (implicit si pe a lor).
******************************************************************
Voi vedeti ce chestie diabolica se intampla? Turnam mesaje unul dupa altul, insa lipseste contactul uman.
Si desigur, doamne fereste sa ma intalnesc cu nu stiu care de pe forum, ar putea fi un om rau. Mai bine "socializam" asa, de la distanta.
cei care au infiintat Romedicu jubileaza, oameni fac rugaciuni online, imnuri de slava, pomelnice. Urmeaza si slujbe religioase integrale. Daca exista trafic si clickuri treaba e brici, sistemul merge inainte, dr dau mai departe raspunsuri "profi", omul e curios, cine da sfaturi asa meseriase, ia sa intru pe profil!

Aaa, deci la cabinetu X, ia sa trec p-acolo. Iar sistemul merge inainte.

Voi afla eu vreodata cine este pulberedestele, bleuciel, Filip Marius ? Pe dracu, vor ramane doar niste nickuri. Si desigur cifoza, scolioza si sedentarismul. Plus regresul psihic aferent, cu toate ca la inceput intrasem pe forum cu scopul de a imbunatati starea psihica.
Mare e prostia omeneasca!
0
14-06-2010, ora 07:52
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Germont,
nu exista contact si comunicare in cazul unor persoane care nu vor sa comunice, ci doar isi apere cu indarjire opiniile.Te rog sa te abtii in a ma mai pomeni, atata vreme cat nici eu nu o mai fac.Mi se pare de bun simt!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: