As dori un raspuns cat mai rapid

14-11-2008
smokedj
Nu este medic/terapeut
smokedj
Imi cer scuze ca va intreb din nou dar as dori o mica lamurire
Pe limba mi-a aparut un mic punct(medicul de familie spune ca e o papila gustativa inflamata de la fumat) dureros la atingere cu dintii.
La cei 17 ani pe care ii am mi s-a spus sa nu imi fak griji ca nu poate fi vorba de cancer oral sau o boala grava.
Si pe partea interioara a obrazului stang am un punct ft mic alb pe care abia il simt cu limba.am intrebat medicul si despre acesta shi mi-a raspuns ca nu este nimic grav shi sa nu imi fak nici o grija la vartsa asta?
Vreau sa va intreb daca pot sa am incredere totala in acest raspuns sau ar putea fi o problema grava la varsta asta??
Va multumesc
10 comentarii
0
14-11-2008, ora 18:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Iti recomand sa mergi la un Stomatolog.
0
19-11-2008, ora 19:30
smokedj
Nu este medic/terapeut
smokedj
Revin.am mai consultat un medic in aceasta privinta, cei drept nu un stomatolog.
Medicul mi-a spus ca acel punct de pe limba este foarte mic, abia sesizabil, mi-a recomandat Tantum Verde si a spus ca nu trebuie sa am nici un fel de grija legat de cancer bucal deoarece la varsta aceasta nu este posibil si nici nu prezint simptome in acest sens.
Legat de punctul mic alb de pe obraz mi-a spus ca la fel nu este nimic grav, ca poate fi o afta mai veche care este aproape vindecata.
Mentionez ca am observat aceste "mici leziuni" acum aproximativ o saptamana.
ce parere aveti?
Va multumesc
0
20-11-2008, ora 08:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cred ca este bine.. sa nu exagerezi cu examinarea cavitatii bucale.. asa de la sine placere.
daca nu ai dureri si nu te deranjaza nimic... nu te ocupa cu examinarea...
Cavitatea bucala are o anatomie foarte complicata..
Cand o sa ai timp.. consulta un atlas de anatomie...
0
20-11-2008, ora 15:31
smokedj
Nu este medic/terapeut
smokedj
Aveti mare dreptate.asa mi-au spus si medicii care m-au consultat ca unele tesuturi pe care le observ sunt total normale si exista la orice om.
Va multumesc
0
15-12-2008, ora 09:49
smokedj
Nu este medic/terapeut
smokedj
Revin.afta de pe limba mi-a trecut complet
Punctul de pe obraz a ramas akolo nemodificat.de peste o luna jumate.am fost la medic.si mi s-a spus ca poate fi o cicatrice de la o afta sau un traumatism mai vechi sau ca poate fi pur si simplu un tesut normal pe care majoritatea oamenilor il pot avea dar nici nu il observa.
Mi s-a spus ca nu sunt motive de ingrijorare.
Deja am consultat 5 medici cu aceasta problema...credeti ca mai este cazul sa imi fac griji??
va multumesc
0
15-12-2008, ora 09:50
smokedj
Nu este medic/terapeut
smokedj
PS: la o autoexaminare atenta am observat ca si in cealalta parte pe obraz am un asemenea punct dar putin mai mic.
mentionez ca are aproximativ 1-2mm
0
15-12-2008, ora 21:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am si eu o curiozitate..
Nu ai alte ocupatii in viata asta mai interesante decat sa te examinezi???/
0
16-12-2008, ora 17:51
smokedj
Nu este medic/terapeut
smokedj
ba da.sa mixez:)).Va multumesc pentru raspuns
0
04-05-2010, ora 05:20
ncristina
Nu este medic/terapeut
ncristina
buna. am si eu o intrebare. de cativa ani am ca si un nod aproape de varful limbii. nu ma deranjeaza, il simt doar daca imi trec limba printre dinti. e in grosimea limbii. poate sa fie ceva grav?
0
04-05-2010, ora 06:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.
dar tre sa tevada un stomatolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aspectul limbii - element de diagnostic facil cu AI
  •